اخبار
اخبار آرشیو ماهانه
.
1397/07/26
افزایش همکاری های گمرکی ایران و ترکمنستان
مسئولان گمرکات سرخس ايران و ترکمنستان بر افزايش همکاري هاي بين دو کشور در اين مرز مذاکره و گفتگو کردند.

 به دنبال سفر رئيس دفتر رياست جمهوري به ترکمنستان در ماه گذشته و مذاکره در خصوص حل مشکلات موجود در گمرکات مرزي دو کشور، اولين نشست و ملاقات مرزي مسئواين دو گمرکات سرخس ايران و ترکمنستان در اين مرز صبح امروز برگزار شد.

 بر اساس اين گزارش در اين نشست که در اداره کل گمرک سرخس و با حضور "بابا نظراف" رئيس گمرک سرخس کشور ترکمنستان ومعاون حوزه نظارت گمرکات استان خراسان رضوي تشکيل شد، طرفين در خصوص ايجاد پنچره واحد گمرکي، امکان‌پذيري نظارت همزمان و مشترک مأمورين گمرک دو کشور بر دستگاه X-Ray ، شبانه روزي شدن ساعات کاري در دو طرف مرز و ايجاد شرايط براي افزايش پذيرش تعداد کاميون ها در دو سوي مرز بحث و گفتگو کردند.  باساس اين گزارش در خصوص موضوعات ديگري  مانند مشکلات موجود در حمل‌ونقل ريلي و بازرسي و کشف مواد مخدر بحث و مذاکره شد.

 در اين نشست که اولين نشست و به ميزباني ايران بود ، نمايندگان دفترهمکاري‌هاي بين‌الملل گمرک ايران، مرزباني، نماينده وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، و همچنين نمايندگان ساير دستگاه‌هاي دولتي فعال حضور داشتند.

منبع:گمرک نيوز
1397/07/26
ترافیک کامیون ها در گمرک چذابه به دلیل بسته شدن مرز تجاری شلمچه است
ترافيک کاميون ها در گمرک چذابه به دليل بسته شدن مرز تجاري شلمچه است و مرز تجاري چذابه هم براي تردد کاميون ها از فردا بسته مي شود .

 سيد سعيدفاضلي معاون گمرگ چذابه با بيان اين مطلب گفت : عراقي ها به دليل تعداد زياد موکب ها در مسير شلمچه به سمت عتبات عاليات مجبور شدند در روزهاي گذشته مرز را براي تردد کالاهاي تجاري و کاميون ها ببندند و صادرکنندگان مجبور شدند کالاهاي خود را به مرز چذابه هدايت کنند که همکاران گمرک در حال حاضر بصورت شبانه روزي جهت تسهيل صادرات خدمت رساني مي کنند .

وي افزود : با وجود تلاش ها تقاضا براي صادرات کالا از اين مرز به شدت بالا رفته و بيش از 2000کاميون درصف ورودي به بارانداز هستند که امکان ارسال اين محموله ها با توجه به ظرفيت روزانه 400دستگاه کاميون در بارانداز اين مرز خيلي سخت و غير ممکن است .

فاضلي ادامه داد : با توجه به اينکه طرف عراقي اعلام کرده به دليل وجود موکب هاي متعدد در مسير چذابه به عراق ، ارسال کاميون به مرز با مشکل مواجه شده است و با وجود 2000 دستگاه کاميون ، تعطيلي مرز تجاري چذابه نيز از فردا بر اساس تصميم مسئولان مرزي کشورمان قطعي شده و از صادرکنندگان و فعالان اقتصادي درخواست مي کنيم از ارسال محموله هاي صادراتي به اين مرز خودداري و از مسيرهاي جايگزين براي صادرات کالاهاي خود استفاده نمايند .

منبع: گمرک نيوز

1397/07/25
اصناف واردکننده لاستیک می‌شوند؟

چند هفته پس از به وجود آمدن اختلال‌هاي قيمتي در بازار لوازم يدکي کاميون و به طور خاص افزايش قيمت لاستيک براي رانندگان، وزير راه و شهرسازي پيشنهادي داده که اجراي آن مي‌تواند تغييراتي جدي در روند وارد کردن لاستيک در آينده ايجاد کند.

 بر اساس گزارش‌هاي موجود از بازار لاستيک، قيمت هر جفت لاستيک خودروهاي سنگين، در طول ماه‌هاي گذشته از حدود سه ميليون تومان به مرز 17 ميليون تومان افزايش پيدا کرده و با توجه به اينکه اين کالا در طول سال به عنوان يکي از اصلي‌ترين لوازم يدکي مورد نياز رانندگان خودروهاي سنگين مورد استفاده قرار مي‌گيرد، نپرداختن به آن مي‌تواند عملا راه را بر حرکت بسياري از اين خودروها ببندد.

هفته قبل سازمان راهداري اعلام کرد که با پيگيري‌هاي صورت گرفته در چند محور مختلف شرايط را براي کاهش قيمت به وجود آورده و در اين مسير از يک سو با موافقت وزارت صمت، نرخ لاستيک وارداتي با تخصيص ارز مورد نياز کاهش خواهد يافت و از سوي ديگر با اضافه کردن لاستيک‌هايي که در بخش‌هاي مختلف کشور انبار شده بودند، شرايط براي رساندن تعدادي لاستيک به راننده‌هاي کاميون فراهم خواهد شد.

با اين وجود طبق برآوردهاي صورت گرفته خودروهاي سنگين ايران در طول سال به حدود پنج ميليون و 500هزار حلقه لاستيک احتياج دارند که تنها حدود يک پنجم آن در داخل توليد مي‌شود از اين رو بايد برنامه‌ريزي جدي براي وارد کردن لاستيک کاميون با بهاي کمتر فراهم شود.

به دنبال به وجود آمدن اين شرايط روز گذشته وزير راه و شهرسازي پيشنهاد جديدي را ارائه کرد که در صورت اجراي آن اتحاديه‌ها و تعاوني‌هاي کاميون‌داران مي‌توانند خود رأسا نسبت به وارد کردن لاستيک‌هاي جديد اقدام کنند و آخوندي اين وعده را نيز داده که دولت در اين مسير با تخصيص ارز لازم شرايط را براي کاميون‌داران تسهيل خواهد کرد.

هر چند آخوندي توضيحي درباره چگونگي اجراي اين طرح نداده و مشخص نيست کدام نهاد مستقيما مسئوليت اين موضوع را بر عهده خواهد گرفت اما صنف اجرايي اين طرح مي‌تواند بخشي از مشکلات راننده‌هاي کاميون‌ در تامين نيازهايشان به دور از واسطه‌ها را فراهم کند.

محمدجواد عطرچيان- دبير انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين‌المللي کالا- در اين رابطه به ايسنا گفت: صرف اين پيشنهاد قطعا مثبت ارزيابي مي‌شود. زيرا اتحاديه‌ها و اصناف فعال در اين حوزه مي‌توانند با اجرايي شدن اين طرح مستقيما نسبت به دريافت نيازشان از بازارهاي بين‌المللي اقدام کنند و در مرحله اول برخي از واسطه‌ها که در هفته‌هاي گذشته از شرايط بازار سودجويي کرده‌اند، را حذف کنند.

به گفته وي، اتحاديه‌ها براي اين مسئله نياز به حمايت مستقيم دولت خواهند داشت زيرا در شرايط فعلي تامين ارز مورد نياز براي واردات اهميت کليدي دارد و دولت بايد براي اجراي اين پيشنهاد تا مرحله آخر از اتحاديه‌ها و اصناف حمايت کند.

عطرچيان با بيان اينکه براي اجرايي شدن اين پيشنهاد دولت بايد نهادي را مسئول اجراي اين موضوع کند، توضيح داد: در گذشته نيز بحث‌هايي مطرح شده که در مرحله اجرا متاسفانه راه به جايي نبرده‌اند. از اين رو براي آنکه بتوان براي بازار فعلي لاستيک راه‌حل قطعي پيدا کرد، نياز به آن وجود دارد که تمام طرف‌هاي اين ماجرا در کنار يکديگر فعاليت کنند. اتحاديه‌ها قطعا آمادگي لازم براي تامين لااقل بخشي از نيازهاي خود از طريق واردات را دارند و اگر نهادهاي مسئول دولتي شرايط را به طور دقيق رصد کرده و حمايت‌هاي لازم را در دستور کار قرار دهند، مي‌توان پيش‌بيني کرد که اين پيشنهاد لااقل بخشي از مشکلات به وجود آمده در هفته‌هاي گذشته را سامان دهد و آرامش به اين بازار باز گردد.


منبع: ايسنا

1397/07/25
بالغ‌بر ۴ میلیون و ۹۴۹ هزار تن كالا از مرزهای كشور ترانزیت شد

بيش از4 ميليون و 949هزار تن كالا از 32مرز فعال زميني و آبي كشور در 6ماه سال جاري ترانزيت شد كه اين مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 درصد افزايش داشته است.

رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل نقل بين‌المللي اين سازمان با اعلام اين خبر، افزود : طي مدت مذكور از مجموع كالاهاي ترانزيت شده، يک‌ميليون و 936 هزار تن را مواد نفتي و 3 ميليون و 12 هزار تن را مواد غيرنفتي تشكيل داده‌اند كه عمده‌ترين بخش مواد غيرنفتي كالاهايي نظير مواد سوختي، قطعات يدكي، انواع پنبه، محصولات كشاورزي و مواد غذايي بوده است .

مديركل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي افزود: در مدت‌زمان يادشده، از ميان مرزهاي كشور بندر شهيد رجايي با يک‌ميليون و 467 هزار تن معادل 30  درصد فعال‌ترين مرز درزمينه? ترانزيت ورود كالا به شمار مي‌رود. پس از آن مرزهاي پرويزخان با  24  درصد و باشماق با  10 درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند .

نفيسي بيشترين حجم تردد كاميون‌هاي حامل بار ترانزيتي را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد و افزود: بيشترين حجم مسيرهاي پرتردد كالا از مرزهاي كشور طي مدت مذكور از پرويزخان به بندر امام، بندر شهيد رجايي به مرز باشماق و بندر شهيد رجايي به مرز دوغارون بوده است.


منبع:پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي به نقل از روابط‌عمومي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي

1397/07/25
کشف ۳ هزار لیتر سوخت از یک کامیون ترک توسط ماموران گمرک
ماموران گمرک3 هزار ليتر مواد سوختي نفت و گاز  را در يک محموله صادراتي کشف کردند.

 علي معصومي مدير کل گمرک بازرگان با بيان اين مطلب گفت : ماموران گمرک بازرگان با استفاده از دستگاه ايکس ري از  کانتينر کاميون حامل بار صادراتي 3 هزار ليتر موادسوختي کشف و ضبط کردند.
 
وي افزود :اين کاميون حامل بار صادراتي  به مقصد ترکيه بود که ماموران گمرک توانستند با استفاده از  ايكس ري اين ميزان سوخت قاچاق را کشف و ضبط کنند.

بنابراين گزارش ؛ اخيرا ميزان کشفيات مواد سوختي در گمرکات افزايش يافته است و در هفته هاي اخير ماموران گمرک بارها از محموله هاي مختلف مواد سوختي کشف و ضبط کرده اند.

منبع: گمرک نيوز
1397/07/23
3ميليون و 710 هزار تن كالا از مرزهاي زميني كشور به ساير كشورها صادر شد
طي 6 ماهه سال 97، در مجموع 924هزار تن كالاهاي نفتي و غيرنفتي از مرزهاي زميني وارد و 3 ميليون و 710هزار تن كالا از مرزهاي كشور صادر شده است، كه نسبت به مدت مشابه در سال 96 ميزان واردات از مرزهاي جاده‌اي 8درصد كاهش و ميزان صادرات 17 درصد افزايش داشته است.
حسين متولي حبيبي مديركل دفتر فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات اين سازمان با اعلام اين خبر افزود: از ميان مرزهاي جاده‌اي كشور، مرز بازرگان با سهم 56 درصدي فعال‌ترين مرز در زمينه واردات كالا به كشور به شمار مي‌رود. پس از آن مرزهاي ميرجاوه  و خسروي با 10  درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند.
وي افزود: عملكرد مرزهاي جاده‌اي در زمينه صادرات كالا از كشور نشان مي‌دهد در مدت مذكور مرز بازرگان با 26درصد در رده نخست و پس از آن مرزهاي ميلك با 14 درصد و دوغارون با 11 درصد قرار دارند.
مديركل دفتر فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: سهم كاميون‌هاي ايراني در صادرات كالا 66 درصد و در جابه‌جايي واردات كالا 47 درصد بوده است.
وي با اشاره به اين كه طي مدت مذكور، 241 هزار نفر مسافر توسط 36 هزار دستگاه وسيله‌نقليه مسافري وارد كشور شدند، افزود: در جابه‌جايي اين مسافران سهم اتوبوس 20 درصد، ميني‌بوس 15درصد و سواري 65 درصد است.
همچنين تعداد 243 هزار نفر توسط 35هزار دستگاه وسيله‌نقليه مسافري از كشور خارج شدند كه سهم اتوبوس 27 درصد ، ميني‌بوس 9 درصد و سواري 64درصد بوده است. 
متولي درخصوص آمار تردد وسايل‌نقليه مسافري در مرزهاي كشور گفت: در مدت مذكور، بيشترين تردد ورودي وسايل نقليه مسافري در مرزهاي دوغارون با 31 درصد و سرو با 23 درصد و بيشترين تردد خروجي در مرزهاي دوغارون 31درصد و سروبا 21درصد بوده است. 
وي خاطرنشان كرد: از مجموع مسافران وارد شده به كشور 105هزار نفر مسافر خارجي و136 هزار نفر مسافر ايراني بوده و از مجموع مسافران خارج شده از كشور 90 هزار نفر مسافر خارجي و  153 هزار نفر مسافر ايراني از مرزهاي جاده‌اي كشور خارج شدند.

منبع: سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي
1397/07/23
ارز دو نرخی عامل دلالی در بازار لاستیک است

داود کشاورزيان مشاور وزير راه و شهرسازي و رئيس سابق سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در خصوص وضعيت تامين و توزيع لاستيک در بازار توضيحاتي را ارائه داد.

وي گفت: بخشي از لاستيک موردنياز کشور قبلا از طريق کوله‌بري وارد مي‌شد؛ چراکه هم دلار ارزان بود و هم امکان تامين آن بود ضمن اين‌که بعضي از رانندگان خطوط ترانزيتي لاستيک موردنظر خود را با دلار از خارج از کشور تامين مي‌کردند.

کشاورزيان ادامه داد: اما با افزايش قيمت دلار نه براي کوله‌بر و نه براي راننده ترانزيتي نمي‌ارزد که لاستيک وارد کشور کند، اکنون با تصميم خوب دولت براي تخصيص ارز دولتي به واردات لاستيک و هم‌چنين کاهش عوارض گمرکي به 5درصد اين مشکل ممکن است حل شود.

مشاور وزير راه و شهرسازي ادامه داد: با توجه به اين‌که حمل‌ونقل ارتباط مستقيمي باقيمت تمام‌شده توليد دارد لازم است که حتما ارز موردنياز از سوي دولت تامين شود تا لاستيک اتوبوس و کاميون با ارز دولتي خريداري شود و واردکننده موظف شود از طريق نمايندگي‌هاي مجاز لاستيک را بين مردم توزيع کند.

کشاورزيان در پاسخ به اين سوال که کاميون‌داران نسبت به وضعيت توزيع هم شکايت دارند و معتقدند هيچ نظارتي در توزيع لاستيک وجود ندارد، گفت: وقتي ارز دونرخي مي‌شود  و به طبع آن صاحب کالا نرخ‌گذاري مي‌کند اين مشکلات پيش مي‌آيد ولي مي‌شود از طريق نمايندگي‌ها مستقيما به دارندگان کاميون آن هم از طريق  دريافت کارت هوشمند و کدملي لاستيک داده شود.

رئيس سابق سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي تاکيد کرد که طبيعي است تا زماني که شاهد ارز دونرخي باشيم شاهد دلال‌بازي و واسطه‌گري هستيم.

کشاورزيان تصريح کرد: اگر بخواهيم لاستيک را با دلار 18‌هزارتوماني خريداري کنيم خيلي گران مي‌شود؛ در اين صورت کسي بي‌دليل به دنبال خريد لاستيک نمي‌رود اما وقتي با ارز پايين‌تر وارد کشور مي‌شود اين پتانسيل هميشه وجود دارد که راه فراري وجود داشته باشد.

وي در خصوص پيشنهاد توزيع لاستيک از درب کارخانه نيز، گفت: کارخانه در يک نقطه و راننده در نقاط مختلف پخش است و طبيعتا لازم است که کارخانه لاستيک را از طريق نمايندگي توزيع کند و بعد ليست کاميون‌ها را از نمايندگي دريافت کند و دستگاه‌هاي نظارتي به‌صورت رندم بر امر توزيع نظارت داشته باشند.

منبع: تين نيوز

1397/07/23
امضای تفاهم‌نامه همکاری‌ میان گمرک ایران و دولت ژاپن
تفاهم‌نامه همکاري‌هاي آموزشي ميان گمرک ايران و دولت ژاپن با حضور رئيس کل گمرک ايران ، رئيس دفتر جايکاي ژاپن و مديرکل دفتر غرب آسياي وزارت امور خارجه امضا شد.

 در راستاي همکاري‌هاي آموزشي منطقه‌اي و بين‌المللي گمرک جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي همسايه ، تفاهم‌نامه آموزشي ويژه کارکنان گمرک افغانستان في‌مابين گمرک جمهوري اسلامي ايران ، دفتر آسياي غربي وزارت امور خارجه و آژانس همکاري‌هاي بين‌المللي ژاپن (جايکا) انجام شد. قرار است در آينده نزديک برنامه آموزش کارکنان گمرک افغانستان توسط گمرک ايران در دستور کار همکاري هاي آموزشي ژاپن و ايران قرار گيرد .

براساس اين تفاهم‌نامه دور جديدي از همکاري‌هاي آموزشي ميان گمرک ايران و دفتر جايکاي ژاپن براي آموزش کارکنان گمرک افغانستان توسط گمرک جمهوري اسلامي ايران انجام خواهد شد .

 در اين مراسم ، فرود عسگري رئيس کل گمرک ايران در سخناني از توجه ويژه دولت ژاپن به مسائل آموزشي گمرکات کشورهاي منطقه تشکر کرد و گفت : گمرک ژاپن مسائل مربوط به تسهيل تجارت را خيلي جدي دنبال مي کند و موضاعات مربوط به درستکاري و مبارزه با کالاهاي تقلبي همواره در دستور کار اين گمرک قرار داشته است .

عسگري گفت : همکاري هاي دو جانبه کشور ژاپن و گمرک ايران براي آموزش کارکنان گمرک افغانستان نمونه بارز و موفق در بخش همکاري هاي بين المللي گمرک جمهوري اسلامي ايران با کشورهاي دوست و همکار است .

همچنين در اين مراسم رسول اسلامي مدير کل غرب آسياي وزارت امور خارجه از اقدامات گمرک ايران براي آموزش کارکنان گمرک افغانستان تشکر کرد . در ادامه اين مراسم يوکيهارو کوباياشي رئيس دفتر آژانس همکاري‌هاي بين‌المللي ژاپن به اهميت به اشتراک گذاري اطلاعات اشاره کرد و گفت : گمرک ايران ظرفيت هاي آموزشي بسيار خوبي در حوزه مسائل تخصصي امور گمرکي دارد و من به نمايندگي از دولت ژاپن از همکاري هاي خوب گمرک ايران با دولت ژاپن در پروژه آموزش کارکنان گمرک افغانستان تشکر و قدرداني مي کنم .

منبع: گمرک نيوز
1397مهر
1397شهریور
1397مرداد
1397تیر
1397خرداد
1397اردیبهشت
1397فروردین
1396اسفند
1396بهمن
1396آذر