اخبار انجمن
 1400/09/28  تاریخ خبر
پیام تبریک انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین المللی ایران به مناسبت هفته حمل ونقل
 1400/03/02  تاریخ خبر
افتتاح شعبه صلحی شرکت‌های حمل‌ونقل بین المللی شورای حل اختلاف استان تهران

شعبه ويژه صلحي انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين المللي ايران افتتاح شد.

 مراسم افتتاح شعبه صلحي 2636 انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين المللي ايران با حضور مهدوي معاون قضايي رئيس کل دادگستري و رئيس شوراي حل اختلاف استان تهران ،دبير و چند تن از اعضاي هيئت مديره انجمن ، ديگر مقامات و مسئولان عصر چهارشنبه مورخ 29 ارديبهشت ماه در محل ساختمان انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين المللي ايران برگزار شد.

غلامرضا مهدوي معاون قضايي رئيس کل دادگستري و رئيس شوراي حل اختلاف استان تهران ضمن تبيين جايگاه شوراهاي حل اختلاف ويژه در بخش‌هاي مختلف توليدي در اصناف و اتحاديه‌ها اظهار کرد: مقام معظم رهبري طي ساليان مختلف سال‌ها را به نام‌هاي اقتصادي و توليدي نامگذاري کردند تا توجه جامعه ما را به اهميت اقتصاد و توليد جلب کنند، چرا که مسأله اقتصاد و معيشت بسيار حياتي است و نظر به آنکه طبق بخشنامه رياست معزز قوه قضائيه آيت الله رئيسي ايجاد شعبه‌هاي صلح و سازش شوراي حل اختلاف به ما تکليف شده است.

وي افزود: ما در دادسراهاي تهران 55 شعبه صلح و سازش مستقر کرديم و در 32 اتحاديه و صنف شعبه ويژه صلح و سازش داريم که شاهد برکات بسيار آنها بوده ايم.

رئيس شوراي حل اختلاف استان تهران خاطرنشان کرد: آماري که ما داريم در اين 32 شعبه مستقر در اصناف شايد به تعداد انگشت دو دست پرونده به دادسرا برنگشته است، يعني پرونده‌ها در همان شعبه منتهي به صلح و سازش شده و تا حالا از اين شعب هيچگونه شکايتي نداشته‌ايم و اين نقطه قوت شعب مستقر در اتحاديه‌ها و اصناف است.

مهدوي تاکيد کرد: اگر ديگر اصناف هم بخواهند اين امکان را داريم تا با طي مراحل قانوني شعب شوراي حل اختلاف در آن اتحاديه‌ها را راه اندازي کنيم تا کار مردم توسط خود مردم به انجام برسد.

وي در ادامه بيان کرد: همگان مي‌دانيم وقتي مردم به اين شعب صنفي مراجعه مي‌کنند چون از جنس خودشان است بهتر و راحت‌تر به سازش مي‌رسند در حاليکه هرگونه تصميمي که اعضاء شعبه شوراي حل اختلاف مي‌گيرند به عنوان سند رسمي قضايي تلقي مي‌شود، چه در قالب صورتجلسه اصلاحي يا گزارش صلح و سازش باشد.

همچنين در اين مراسم، محمد علي به عنوان پيشکسوت صنعت حمل و نقل طي سخنان کوتاهي ضمن عرض خير مقدم توضيح مختصري از قوانين منضبط و سختگيرانه حمل و نقل بين المللي و کنوانسيون‌هاي آن و الحاق ايران از دهه40 به اين کنوانسيون‌ها بيان کرد و گفت: در حال حاضر 1500 شرکت حمل و نقل بين المللي در ايران به ثبت رسيده است و انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين المللي به تمام اين شرکت‌ها اعم از عضو انجمن و غير عضو خدمات ارزشمندي ارائه مي‌کند.

وي در ادامه اظهار کرد: نظر به آنکه آموزش و حل اختلاف بين اعضاء در اساسنامه انجمن آمده است، لذا بر آن شديم تا شعبه حل اختلاف را در اين مجموعه داير کنيم که در زمان تصدي آيت الله رئيسي و همکاري آقاي دکتر مهدوي اين مهم به انجام رسيد.

وي خاطرنشان کرد: انجمن از مقامات دادگستري مي‌خواهد همه پرونده‌هاي مطروحه در موضوعات مربوطه به منظور حصول صلح و سازش را به اين شعبه ارجاع کنند.

در ادامه مراسم، ضيائي رئيس شعبه شوراي حل اختلاف ويژه دعاوي شرکت‌هاي حمل و نقل بين المللي طي سخناني به ضرورت وجود مرجع حقوقي تخصصي براي رسيدگي به آنها اشاره کرد و گفت: از آنجا که در دو سال گذشته و با درايت رياست قوه قضائيه موفق به تأسيس شعبه دريانوردي در شوراي حل اختلاف شدند و آن مجموعه در خدمات خود موفق عمل کرد، لذا تلاش ما براي ايجاد مرجع حقوقي تخصصي افزايش يافت چرا که بسياري از اختلافات متصديان حمل و نقل را مي‌توان با صلح و سازش به انجام رساند.

وي افزود: حالا که اين ظرفيت در راستاي سياست‌هاي کلان دستگاه قضايي فراهم و اين شعبه تأسيس شده از تمام مقامات قضايي و مسئولين حمل و نقل به پاس اعتماد به اين مجموعه کمال تشکر را دارم.

در ادامه اين مراسم، سرهنگ نوري جانشين فرمانده نيروي مقاومت بسيج قوه قضائيه و وزارت دادگستري طي سخنان کوتاهي از تغيير رويکرد شوراي حل اختلاف استان تهران با درايت مهدوي رئيس شوراي حل اختلاف تهران با هدف افزايش حصول صلح و سازش و ايجاد اخوت و برادري در جامعه و کمک به صنايع و مانع زدايي از توليد  و همچنين تغيير نام مجتمع‌هاي شوراي حل اختلاف تهران به نام شهداي گرانقدر تقدير و تشکر کرد.

در پايان اين مراسم، احکام اعضاء و دبير شعبه به ايشان اعطا گرديد و شعبه ويژه صلحي انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل و نقل بين المللي ايران افتتاح شد.

 1400/02/05  تاریخ خبر
اغاز بهره برداری آزمایشی از تیر پارک آنا وطن - بازرگان
 1399/11/11  تاریخ خبر
یادداشت رئیس هیت مدیره انجمن ایران؛حمل و نقل هوائی یک اضطرار است نه تجمل!!!
با درود،
همانطور که استحضار داريد لايحه اصلاح قانون ماليات بر ارزش افزوده بيش از 10 سال در چنبره رفت و برگشت به صحن و کميسيون ها ميگويند که در آخر دي ماه به تصويب رسيده، و ابلاغ خواهد شد، شايد ابلاغ آن هم 10 سال زمانبر باشد، الله و اعلم...
موردي از اصلاحات معافيت بخش هائي از کسب و کارها بوده، از جمله معافيت بخش حمل ونقل جاده اي بين المللي.
بجز تشکر که کاري نميتوانيم داشته باشيم. سپاس. سپاس.سپاس
ولي موردي در اين بخش از معافيت شقوق حمل و نقل نظرم را جلب کرد که واقعا متحير شدم !!
 ابتدا به عرض برسانم که کليه شقوق حمل و نقل در 27 کشور اروپائي از پرداخت VAT معاف ميباشند، و منتي به سر ما ندارد، ثانيا موردي نظرم را جلب کرد، و آن حذف معافيت حمل و نقل هوائي از مجموع سرويسهاي حمل و نقل بين المللي ميباشد و آقايان پروفسور در کميسيون مربوطه علت آن را حمل و نقل لوکس تلقي فرموده اند!!!
ما که در اين کميسيون ها جائي نداريم ولي نماينده وزارت متبوع ما هم عقلش به اين مورد قد نداده که حمل و نقل هوائي يک اضطرار است  نه تجمل!!!
امروز ميخواهيد يک قطعه ضروري را بدليل عدم توقف يک مجموعه بزرگ کشور سريع وارد کشور کنيد؟ واکسن مي خواهيد به کشور وارد کنيد، بجز راه هوائي گزينه ديگري داريد؟؟
اين حمل و نقل لوکس است؟؟
آقايان آزموده اند که هواپيما سه کلاس
-FIRST
-BUSINESS
-ECONOMY
دارد، ولي بار را در دالان بي نور و بي فرش و پرده بارگيري مي کنند وبا آبميوه
و...‌ هم از ايشان پذيرائي به عمل نمي آيد.
چطور اين علما تشخيص حمل و نقل لوکس داده اند؟ و چطور نماينده وزارت متبوع که در جلسه حتما حاضر بوده ، اعتراضي نکرده، باز هم الله و اعلم..
10 سال ديگر هم دنبال اصلاح قانون مي‌دويم. مطمئنا به عمر من وفا نميکند،
اي جوان ها بعد از ما نگوئيد که ما نگفتيم.... آخه به کي بگيم؟؟

جواد سمساريلر
رئيس هيئت مديره انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران
 1399/10/13  تاریخ خبر
ششمین نشست کمیسیون فرعی شورایعالی هماهنگی ترابری کشور به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد

ششمين نشست کميسيون فرعي شورايعالي هماهنگي ترابري کشور باحضور آقايان مير فتحعلي سيد زنوزي دبير انجمن ،  مسعود عطري  رئيس بخش فورواردري انجمن ، رئيس مركز تدوين مقررات، ايمني حمل ونقل، پدافند غير عامل ، دبير انجمن کشتيراني وخدمات وابسته ، مدير کل ترانزيت، لجستيک و توافقنامه هاوچند تن از مسئولان ذير بط به صورت ويدئو کنفرانس مورخ 13 دي ماه سال جاري برگزارشد.
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران در اين نشست دو موضوع  پيشنهاد تعديل نرخ تعرفه هاي خدمات بندري و دريايي و پيشنهاد اصلاح فرآيند پرداخت هزينه خدمات بندري موردبحث و بررسي قرار گرفت.

مير فتحعلي سيد زنوزي دبير انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران مسائلي همچون هزينه هاي انبارداري ، بيمه محلي، هزينه هاي زير ساخت،تن کيلومتر ، اخذ درآمد به ارز را مطرح کردند.
وي هچنين در رابطه با هزينه ها اظهار داشتند: هر سازماني از ديدگاه خود به موضوع در آمد وهزينه ها توجه مي کند در حالي که شرکتهاي ترانزيت کننده هزينه هاي جداگانه اي از جمله هزينه انبارداري،هزينه زيرساخت بنادر، بيمه محلي را به سازمان بنادر ودريانوردي و هزينه تن کيلومتر را به سازمان حمل ونقل و پايان هاي کشور پرداخت مي کنند، که تجميع اين هزينه ها را ترانزيت کننده متحمل شده و مي بايست در افزايش نرخ تعرفه هاي بندري مدنظر قرار گيرد. در حال حاضر با توجه شيوع ويروس کرونا شرکتهاي حمل ونقل بين المللي با کاهش چشمگير درآمدي مواجه شده اند و در شرايط فعلي افزايش تعرفه هاي بندري قدرت رقابت شرکتهاي حمل ونقل ايراني را از ساير رقبا سلب مي نمايد.به همين منظور ما با افزايش تعرفه هاي بندري مخالف هستيم.
در ادامه هر يک از حاضران پيشنهادات خود را دررابطه با  اين موضوع مطرح و مقرر شد که در جلسه آتي پس ازبررسي، پيشنهادات مهم نهايي شود.

 1399/10/09  تاریخ خبر
مرکز آموزش انجمن جلسه آموزشی و توجیهی استفاده از نرم افزار sky room را برگزار کرد
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران،جلسه آموزشي و توجيهي استفاده از نرم افزار sky room با حضور رئيس مرکز آموزش و چند تن از اساتيدي که مسئول تدريس در هفته هاي اول کلاسها مي باشند، امروز مورخ 9 دي ماه در سالن اجتماعات انجمن برگزار شد.

 لازم به ذکر است که کلاسهاي آموزشي آنلاين دوره دهم فياتا از روز شنبه مورخ 13 دي ماه سال جاري از ساعت 15 الي 19 برگزار خواهد شد.
 1399/10/02  تاریخ خبر
سیستم جدید ثبت اطلاعات کامیون های ترانزیتی راه اندازی شد
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران ، جواد سمساريلر رئيس هيئت مديره اين انجمن در پيامي راه اندازي سيستم جديد ثبت اطلاعات کاميون هاي ترانزيتي را تبريک گفت.
متن پيام ايشان به شرح ذيل است:
 با درود ، بسيار خوشوقت هستم که به اطلاع اعضاي محترم هيات مديره برسانم، که يکي از اساسي ترين مصوبات هيات مديره همانا راه اندازي سيستم جديد ثبت اطلاعات کاميون هاي ترانزيتي ورودي و خروجي که به ترمينال ترانزيتي انجمن شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران در بندر عباس مراجعه مي نمايند از تاريخ اول دي ماه 1399 آماده بهره برداري قرار خواهد گرفت.
بدينوسيله از همکاري و مساعدت هاي
مديريت کل سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي هرمزگان و همکاران محترم ايشان و تلاشهاي همکاران سخت کوش آقايان  زنوزي، جمالي،تيو و توکلي تشکر و قدر داني مينمايم.
با سپاس
جواد سمساريلر- رئيس هيئت مديره انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران
 1399/09/26  تاریخ خبر
پیام تبریک رئیس هیئت مدیره انجمن ایران به مناسبت 26 آذر روز ملی حمل ونقل
 1399/06/31  تاریخ خبر
در دومین نشست کارگروه کمیته حمل ونقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی؛تعیین کارگروههای فرعی و مسئولان هریک

دومين نشست کارگروه کميته حمل ونقل کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي   با حضور مير فتحعلي سيدزنوزي دبير انجمن ، افسانه فخري ، قربان جعفرزادگان ، قاسم حبيب پور اعضاي هيئت مديره ، دکتر سليمي رئيس کارگروه کميته حمل ونقل ، غلامحسين اميري مشاور امور ترانزيت حمل ونقل ، مسعود پل مه دبير انجمن کشتيراني و خدمات وابسته و غلام حسين باباسنگاني رئيس بخش هوايي  روز گذشته مورخ 30 شهريور ماه سال جاري در سالن اجتماعات انجمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران ، در اين نشستد کتر سليمي رئيس کارگروه کميته حمل ونقل،بر شروع هر چه سريعتر فعاليت کارگروههاي فرعي و بررسي مسائل و مشکلات صنعت حمل ونقل بين المللي جهت تحقق اهداف تاکيد داشتند.
در ادامه افسانه فخري دبيرکار گروه کميته حمل ونقل مسئولين هريک از کار گروهها رابه شرح ذيل معرفي کردند:

1- آقاي مسعود عطري، کارگروه فرعي، شاخه فورواردري ولجستيک

2- آقاي روزبه مختاري، کارگروه فرعي، شاخه حمل و نقل دريايي

3- آقاي قاسم حبيب پور، کارگروه فرعي، شاخه حمل و نقلجاده اي

4- آقاي غلامحسين باباسنگاني، کارگروه فرعي، شاخه حمل ونقل هوايي

5- سرکار خانم افسانه فخري خياوي، کارگروه فرعي، شاخه حمل و نقل ريلي

6- آقاي ميرفتحعلي سيدزنوزي، کارگروه فرعي، شاخه گمرک،بيمه و ترانزيت

7- آقاي مسعود پل‌مه، کارگروه فرعي، شاخه تنقيح قوانين و مقررات

لازم به ذکر است محدوده فعاليت هر يک از کارگروههاي فرعي، در سطح کشوري و مشتمل برحوزه‌هاي بار، مسافر اعم از داخلي و بين‌المللي تعيين شد.
 همچنين مقرر گرديد که سرشاخه هاي (دريايي،ريلي، هوائي، جاده اي، تنقيح قوانين و مقررات) جلسه کارگروههاي خود را تا آخر هفته جاري برگزار و گردش کاري کارگروه فرعي خود را تصويب و در جلسه هفته آينده (يکشنبه)براي تصويب در کارگروه اصلي ارائه نمايند .

 1399/06/26  تاریخ خبر
نخستین نشست کارگروه کمیته حمل ونقل کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به میزبانی انجمن ایران برگزار شد

نخستين نشست کارگروه کميته حمل ونقل کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي   باحضورميرفتحعلي زنوزي دبير انجمن، محمد جمالي خزانه دار، ، افسانه فخري، قربان جعفرزادگان ، قاسم حبيب پور اعضاي هيئت مديره،  دکتر نجف زاده رئيس کميته حمل ونقل کشور ، دکتر سليمي رئيس کارگروه کميته حمل و نقل ، غلامحسين اميري معاون اسبق دفتر ترانزيت و پايانه هاي مرزي سازمان راهداري ، روزبه مختاري رئيس هيئت مديره انجمن کشتيراني و خدمات وابسته ،  حسين سنگاني رئيس بخش هوايي و مسعود عطري  رئيس بخش فورواردري و لجستيک،  دوشنبه  مورخ 24 شهريور ماه   سال جاري درسالن اجتماعات انجمن برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونفل بين المللي ايران  ، اين نشست حاصل نخستين جلسه اي است که با حضور چند تن از  نمايندگان مجلس شوراي اسلامي دوره يازدهم مورخ 12خرداد ماه سال جاري به ميزباني فدراسيون حمل و نقل و لجستيک و با مشارکت انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران برگزار شد.
در ابتداي  نشست دبير انجمن ضمن خوشامدگويي و ابراز قدارني انجمن ايران از حضور رئيس کميته  حمل ونقل کشور   اظهار داشتند: ما متاسفانه در زمينه حمل   ونقل بين المللي بامشکلات عديده اي براي رساندن محمولات صادراتي به مصرف کننده خارجي و بالعکس براي حمل محمولات به ايران مواجه هستيم .
 ايشان  از حاضران در جلسه تقاضا کردند که به بيان مشکلات و چالشهاي موجود در حمل ونقل بين المللي اعم از جاده اي ، ريلي ، دريايي ،هوايي و همچنين مسائل مالياتي بپردازند.
خزانه دار انجمن در خصوص مسائل مالياتي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي اظهار کردند:شايد در قوانين مالياتي مشکلي وجود نداشته باشد اما تفاسيري که از قوانين مي شود متاسفانه براساس سليقه فردي است و در حال حاضر يکي از مهم ترين مشکلات ما مربوط به ماليات بر ارزش افزوده است . در حال حاضر براساس آمار ميزان مصرف کارنه تير را که ازطريق اتاق بازرگاني دريافت مي کنند ، شرکت هاي حمل ونقل بايد براساس مسافت طي شده در داخل کشور ماليات بر ارزش افزوده بايد پرداخت کنند که اين مورد مغاير مقررات کنوانسيون تير است .
در ادامه معاون اسبق دفتر ترانزيت و پايانه هاي مرزي سازمان راهداري عنوان کردند:همه مي گويند چرا شرکتهاي حمل ونقل توانمند نيستند و چرا وسيله نقليه ندارند به اين دليل است که وقتي  يک شرکت ناوگاني را تهيه مي کند بعداز مدتي بايد   جايگزين و ناوگان را نوسازي کند براي جايگزيني بايد مالياتي متفاوت و بيشتر از ناوگاني که مالک هستند ، پرداخت کنند. به همين دليل است که شرکتها به سمت خريد کاميون نمي روند . پيشنهاد من اين است که رويه و ماخذ مورد عمل در مورد ماليات نقل و انتقال، ماليات بر ارزش افزوده وماليات عملکرد وسايل نقليه تجاري ملکي متعلق به شرکتهاي حمل و نقل عينا مشابه رويه مربوط به ناوگان خود مالک اضافه و اخذ گردد.   
مختاري رئيس هيئت مديره انجمن کشتيراني و خدمات وابسته در خصوص هزينه THC عنوان کردند : THC هزينه اي است که بايد سازمان بنادر و دريانوردي مستقيما از تجار دريافت کند اما بنابر دستور سازمان بنادر مقرر شده که شرکتهاي کشتيراني به نيابت از سازمان اين هزينه را دريافت کنند.شرکتهاي کشتيراني بايد اين هزينه را يکجا به سازمان بنادر پرداخت و تک به تک  دريافت کنند که اين امر  موجب مغايرت حساب مالي ما مي شود، چون ما يکجاپرداخت مي کنيم اما از بعضي تجار اين هزينه را دريافت نمي کنيم.
  دبير انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران در خصوص هزينه THC اظهار کردند: پرداخت به ما به صورت ريالي است اما براي وصول بايدارز پرداخت کنيم . براساس قانون صادرات و واردات ما فقط حمل کننده هستيم و در خريدو فروش نقشي نداريم   و خودمان را مستحقپرداخت ماليات بر ارزش افزوده نمي دانيم.
ايشان همچنين به کمبود کانتينر يخچالي اشاره و بيان کردند: طي جلسات متعددي که با آقاي زادبوم در سازمان توسعه و تجارت داشتيم بارها  کمبود کانتينر ريلي و دريايي را عنوان کرده ايم.
در ادامه  افسانه فخري عضو هيئت مديره انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران اظهار داشتند: در حال حاضر ما نميتوانيم از واگن هاي خودمان براي حمل کالاي ترانزيتي و صادراتي استفاده کنيم . ما هميشه وابسته به وارداتي هستيم که با واگن وارد کشور مي شوند که اين يک روند مستمرو هميشه در دسترس نيست و ما هميشه با کمبود واگن مواجه هستيم و متاسفانه اين کمبودموجود يک رانت فساد برانگيز شده است .
در ادامه دکتر نجف زاده رئيس کميته حمل ونقل کشور  به تشريح   رويکردهاي کلي مجلس دوره يازدهم  با محوريت نگرشهاي ملي و توسعه اي پرداخته و برضرورت مشارکت بخش خصوصي  کشور به عنوان بازوهاي مشورتي در مسير نيل به اهداف توسعه تاکيد کردند.
ايشان در ادامه اظهار داشتند: نگاهي که امروز مجلس نسبت به ارتقا زيرساختهاي عمراني کشور دارد که حمل و نقل کشور هم بخشي از اين  اقتصاد ملي است،  ماموريت دهي اساسي به GDP   است که بايد از لجستيک دريافت کنيم ما متاسفانه در حال حاضر   با انباشت قوانين ،تبصره ها و تناقض هاي قانوني روبه رو هستيم که موجب ايجاد مشکلات مي شود .امروز کميسيون عمران نگاه جزء به جزء  براي حل مشکلات دارد اما در ابتدا نياز به استراتژي داريم که گره کار را پيدا کنيم. مامي خواهيم در لجستيک کشور در GDP   به درآمد 23% برسيم که در حال حاضر 8 / 7 % است که اين  درآمد حاصل از لجستيک براي کشور بسيار کم است. ما سند راهبردي حمل ونقل کشوري داريم که بسيار جامع است واگر ايراداتي دارد بايد رفع و عملياتي شود. مجلس توانمندانه در کنار شماست و ما دورويکرد را دنبال مي کنيم نخست درصد   اصلاح رويکردها نسبت   به حمل ونقل کشور هستيم  ، سپس اصلاح رويه ها و قوانين است.
در اين نشست به منظور تدوين راهکارهاي  اجرايي براي ايجاد تعامل بين بخش خصوصي و کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي و در راستاي ارتقاي کيفي و کمي صنعت حمل  ونقل کشور   پس از تبادل نظر ميان حاضران مقرر شد   در هريک از ابعاد وشقوق مرتبط با حمل ونقل ، کارگروه ويژه اي مرکب از کارشناسان سرآمد هر بخش به منظورمدون سازي چالشهاي موجود و ارائه راهکارهاي اجرايي در جهت بهبود شرايط تشکيل گرددو هر يک از کار گرو هها موظف هستند که مشکلات موجود در هر يک از ابعاد داخلي ،خارجي و کليه شقوق  را شناسايي و به ارائه پيشنهادات و راهکارهاي اجرايي بپردازند .
لازم به ذکر است که جلسات گارگروهها به طور منظم و هفتگي و با حضور دکتر نجف زاده و دکتر سليمي جهت ارائه گزارش و پيگيري روند اجرايي امور برگزار خواهد شد.

 

 1399/06/23  تاریخ خبر
انجمن ایران ورود کامیون های خط ترانزیت و همچنین کامیونهای حمل ونقل شهری به سامانه access control را تکذیب کرد

به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران ، پيرو اخبار منتشر شده در رابطه با تشکل‌هاي صنفي و پاسخگويي به مراجع قضايي ، جواد سمساريلر رئيس هيئت مديره انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي در خصوص شکايت مطرح شده از سوي دادستاني بندرعباس  تکذيبيه اي جهت تنوير افکار عمومي منتشر کرده اند که متن آن به شرح ذيل است:

پيرو مرقومه شماره 9033/8064/3000 مورخ05/06/1399   دادستان محترم عمومي و انقلاب بندرعباس  با موضوع " ورود کاميون هاي خط ترانزيت و همچنين کاميونهاي حمل ونقل شهري به سامانه access control "   و پيرو اخبار مندرج در تاريخ هاي 19و 22 شهريور ماه سال جاري که در پايگاه خبري تين نيوز و شبکه هاي اجتماعي با عناويني از جمله " ثبت شکايت جمعي از رانندگان از تشکل‌هاي صنفي، در قوه قضاييه"  ،  " از ورود دادستان مريوان به مشکلات مرز باشماق تا دستگيريبرخي افراد صنفي در بندرعباس" و " تشکل‌هاي صنفي و پاسخگويي به مراجع قضايي " منتشر شده است ، انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران بر خود لازم مي داند که توضيحاتي را به منظور تنوير افکار عمومي ارائه نمايد.
بر اساس اعلام دفتر نمايندگي اين انجمن در بندرعباس مورد عنوان شده مربوط به يک دستگاه کاميون ترانزيت خارج از سيستم حمل ونقل بين المللي بوده که با صدور بارنامه داخلي اقدام به ترانزيت داخلي نموده و هيچگونه ارتباطي با سيستم حمل و نقل بين المللي وترانزيت خارجي ندارد.


                                  رئيس هيئت مديره انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران
                                                                     جواد سمساريلر

 1399/04/29  تاریخ خبر
پیام تسلیت به مناسبت درگذشت ابوی نائب رئیس انجمن حمل ونقل بین المللی ایران
 1399/04/18  تاریخ خبر
دبیر انجمن ایران در نشست هم اندیشی توسعه صادرات خدمات ترانزیت ، چالش ها و الزامات مطرح کرد:تعلل مسئولان در تصمیم گیری موجب افزایش 100 درصدی هزینه ها شده است

به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران ،نشست "هم انديشي توسعه صادرات خدمات ترانزيت ، چالش ها و الزامات "امروز مورخ 17 تيرماه سال جاري ، با حضور مير فتحعلي سيد زنوزي دبير انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران، مهران سليمي سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات،علي محمودي سراي رئيس هيئت مديره فدراسيون حمل ونقل و لجستيک ايران ، جواد هدايتي مديرکل دفتر ترانزيت سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي ، آيتي مديرکل دفتر نظارت بر ترانزيت – گمرک و شهرام جعفري مدير کل دفتر بازرگاني خارجي شرکت راه آهن در محل سازمان توسعه تجارت ايران برگزار شد.
سليمي سرپرست دفتر توسعه صادرات خدمات در رابطه با بخشنامه "ممنوعيت ترانزيت سوخت " بيان کردند: با توجه به محدوديت هايي که در بخش دولتي وجود دارد سازمان توسعه تجارت ايران هميشه  سعي براين داشته که در بحث صارات کالا و خدمات در جهت توسعه گام بردارد . در رابطه با بخشنامه اخير   تمام سعيمان اين است  که موضوع در شوراي عالي صادرات مطرح کنيم و  به مصوبه هيئت وزيران جهت اصلاح آن دست يابيم   تا از لطمه بيشتر به ترانزيت کشور جلوگيري شود.
هدايتي مديرکل دفتر ترانزيت سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي در خصوص ممنوعيت ترانزيت سوخت اظهار داشتند : چون اين مصوبه  بدون نظرخواهي از ارگانهاي تخصصي بوده ،به نظر مي آيد که اين تصميم بايکسري ملاحظات امنيتي و اقتصادي گرفته شده است. ممکن است علت مهم آن در حال حاضر عدم فروش نفت کشورباشد و احتمالاً اين مصوبه به پيشنهاد وزارت نفت بوده است.چنين قوانين خلق الساعه ا ي اعتبار کشور را از بين مي برد.
وي همچنين در خصوص نوسازي ناوگان جاده اي بيان کردند: ما به دليل موقيعت جغرافيايي کشورمان پتانسيل خوبي   براي حمل ونقل داريم.اما در حال حاضربا توجه به نياز اين بخش به ناوگان جاده اي استاندارد متاسفانه به اسم توليد داخل و حمايت از آن اين مزيت نسبي کشو را ناديده گرفته ايم. کليه مرزهاي مشترک ما با افغانستان  همه در اختيارافغانها است . اگر اجازه واردات ناوگان به شرکتهاي حمل ونقل داده شود يکي از مهمترين مشکلات حمل ونقل بين المللي حل خواهد شد.
زنوزي دبير انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران در رابطه بانوسازي ناوگان اظهار داشتند: در رابطه با اين موضوع در جلسات متعددي حضور داشتيم و اعلام کرديم که مشکل اساسي ما با توليده کننده داخلي اين است که ناوگان توليد داخل استانداردهاي يورو 3 را دارد درحالي که  ما براي تردد در مسيرهاي اروپايي نيازبه ناوگان با استاندارهاي يورو 5 داريم.  ما پيشنهاداتمان را در اين رابطه در جلسات گذشته مطرح کرده ايم و بايد هر چه زودتر در اين رابطه تصميم نهايي اتخاذ شود چون تعلل شما در تصميم گيري موجب افزايش 100 درصدي هزينه ها شده است .
يکي ديگر از مشکلات اين حوزه هزينه هاي THC  است   باتوجه به اينکه تمام هزينه ها به ريال است از ما به صورت دلاري دريافت مي کنند.همچنين ما خواستار اجراي بند "ه" ماده 4 تصويب نامه 20082/ت/30784    مورخ 1383/04/21 داريم چون  طبق اين تصويب نامه بايد وزرات دارايي   درآمدهاي ارزي ناشي از حمل و نقل کالاي صادراتي را از دريافت ماليات معاف نمايد .
ايشان همچنين به بي نظمي در پايانه هاي مرزي اشاره کرده و اذعان داشتند : بايد بودجه اي براي ساماندهي پايانه هاي مرزي در نظر گرفته شود و پارکينگ هاي مناسب و باامکانات براي ناوگان ترانزيتي ايجاد شود.
در حال حاضر يکي از درخواستهاي ما مکاتبه با مقامات ترکيه   در رابطه با تسريع در راه اندازي   افزايش پذيرش ناوگان است که ميزان پذرش ناوگان را به همان ميزان پذيرش ايران افزايش دهند.
ثبت سفارش در مرز ورودي يکي ديگر از مشکلات اين حوزه است که موجب مسائل عديده اي براي ما مي شود در واقع ثبت سفارش جزو اسناد ترخيص قطعي است و به حمل و نقل کننده ارتباطي ندارد.
در ادامه محمودي سراي رئيس هيئت مديره فدراسيون حمل ونقل و لجستيک ايران عنوان کردند: دو سال قبل انجمن شرکتهاي حمل ونقل بين المللي مالکان کاميون دار در اتاق تاسيس شد . همان زمان هم ما درخواست واردات ناوگان داشتيم. حتي براي اينکه اين ناوگان وارداتي وارد ناوگان داخلي نشوند پيشنهاد داديم که توسط راهنمايي و رانندگي پلاک خاص زده شود. اما هنوز متاسفانه اقدامي در اين زمينه صورت نگرفته است .
جعفري مدير کل دفتر بازرگاني خارجي شرکت راه آهن  در مورد زير ساخت ريلي کشور عنوان کردند: متاسفانه زيرساخت ريلي مناسبي درکشور وجود ندارد،   ما در بخش زيربنايي به شدت با مشکل روبه رو هستيم .
 به عنوان مثال در مرز ميرجاوه عملاًوابسته به پاکستان هستيم چون خط ريلي بسيار قديمي است و فقط تعدادي محدودي واگن از سمت پاکستان وارد مي شود. اين موارد بايد در وزارت راه و شهرسازي که   ما زيرمجموعه آن هستيم مطرح شود اما سازمان توسعه تجارت هم به عنوان متولي توسعه تجارت  بايد به اين موارد ورود کند و ايراداتي که در مرزهاي ريلي وجود دارد را به عنوان يک سازمان مستقل به هيئت وزيران گزارش کند.

آيتي مديرکل دفتر نظارت بر ترانزيت – گمرک در خصوص وضعيت کنوني ترانزيت کشوراظهار داشتند: ترانزيت کشور در شرايط نامساعدي است و در اين شرايطي که به بن بست رسيده ايم تنها راه نجات، بخش خصوصي است. در اين شرايط خاص فقط بايد موانع  فعاليت بخش خصوصي برداشته شود و سازمان  توسعه تجارت بايد نهايت تلاش خود را براي واردات ناوگان به کار گيرد .

 1399/04/16  تاریخ خبر
جوابیه انجمن حمل ونقل بین المللی ایران در اعتراض به انتشار گزارش روزنامه جوان با عنوان "«مراقب قاچاق در حوزه ترانزیت باشیم»

 1399/04/11  تاریخ خبر
رئیس هئیت مدیره انجمن حمل ونقل بین المللی ایران در نشست بررسی ترانزیت و قاچاق در اتاق تهران مطرح کردند:تصميم گيرندگان حوزه حمل و نقل اصلاً تخصصي دراين حوزه ندارند

به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران ، روز گذشته مورخ 10 تير ماه سال جاري نشستي در خصوص بررسي ترانزيت وقاچاق با حضور آقايان جواد سمساريلر رئيس هيئت مديره انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران ، دکتر فرهاد فزوني عضو هيئت نمايندگان اتاق تهران، جواد هدايتي سرپرست دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي، عبداللهي مشاور معاونت حمل ونقل وزارت راه و شهرسازي در امور ترانزيت، ترفع مديرکل دفتر تجاري سازي و امور تشکل در معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي و خسروسرايي مدير کل ترانزيت، لجستيک و توافقنامه ها در اتاق بازرگاني ، صنايع،معادن  و کشاوزي تهران برگزار شد.

دليل اين هجمه ها به سمت ترانزيت چيست؟

در ابتداي   جلسه دکتر فرهاد فوزوني عضو هيئت نمايندگان اتاق تهران ضمن قدرداني از حضور مسئولان در اين نشست عنوان کردند: همانطور که استحضار داريد قبلاً اعلام شده بود که سالانه 24 ميليارد دلار کالا به ايران قاچاق مي شود و هميشه هم صحبت از قاچاق سازمان يافته بود . زماني که پيگير اين مورد  مي شديم که اين ميزان قاچاق از کجا آمده به پاسخ شفافي دست پيدا نمي کرديم. همچنين زماني که  پيگير ادعاي سازمان يافتگي قاچاق مي شديم که چه سازماني اين امر را سازمان مي دهد باز هم به پاسخ روشني نمي رسيديم . در دوره پيشين اتاق بازرگاني  در جلسه اي که رئيس کل گمرک و معاون وزارت صمت حضور داشتند ميزان قاچاق کالا بين 8 تا 12 ميليارد دلار اعلام شد.
اخيراً صحبت از 10ميليارد دلار قاچاق از طريق ترانزيت مي کنند که توسط کاميونها ودر مرزهاي زميني انجام مي شود اما صحبتي از قاچاق توسط لنج ها نمي شود.  به تازگي هجمه اي به سمت ترانزيت راه افتاده و اخيراً گزارشي در خصوص قاچاق توسط شرکتهاي حمل و نقل منتشر شده است .در اين گزارش عنوان شده  که به گزارشي دست يافته اند که نشان از تخلف درحوزه نظارت بر ترانزيت را دارند.من اميدوارم امروز بتوانيم در اين نشست به نتيجه مطلوب برسيم که   دليل اين هجمه ها به سمت ترانزيت چيست ؟ آيا قصد متوقف کردن ترانزيت کشور را دارند؟ کشور در حال حاضر وضعيت اقتصاد مناسبي ندارد  که ترانزيت نداشته باشيم و از طريق ديگر کسب درآمد کنيم .در بند 10 سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي صراحتاً گسترش خدمات تجاري و ترانزيت عنوان  شده است.

تصميم گيرندگان حوزه حمل و نقل اصلاً تخصصي دراين حوزه ندارند

در ادامه نشست جواد سمساريلر رئيس هيئت مديره انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران اظهار داشتند:   متاسفانه بعد از انقلاب و با 38 سال فعاليتي که در انجمن حمل و نقل بين المللي ايران  داشته ام  ، حرفهاي بسياري در رابطه با مسائل و مشکلات اين حوزه زده ايم که  فقط خودمان شنيديم   دليلش هم مشخص است چون کساني که در مورد حمل ونقل تصميم گير هستند اصلا فعاليت و تجربه در حوزه حمل ونقل را ندارند . ما طي اين سالها نه تنها پيشرفتي در اين حوزه  نداشته ايم بلکه پس رفت هم داشته ايم. ما در قبل از انقلاب فقط 2 ماده در قانون امورگمرکي مصوب سال 1350 داشته ايم که فقط به ترانزيت خارجي اشاره داشته است . بعد ازانقلاب با فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و گشوده  شدن مرزهاي جديد با کشورهاي مشترک المنافع منتضع شده از کشور شوروي سابق هيچ مورد قانوني براي ترانزيت خارجي از کشور وجود نداشت لذا ، با همکاري وزارت راه و ترابري، وگمرک ايران و  انجمن حمل ونقل بين المللي  ايران قانون عبور کالاي خارجي نگاشته شد.که به اعتقاد من قانوني است که مي شود با آن کار کرد. همه بحثهايي که امروزه در رابطه با قاچاق بيان مي شود ،  به اين دليل است که اين قانون اجرانمي شود. در اين قانون   مشخص شده کالاي ترانزيت خارجي که از گمرک مبدا  خارج تا به مرزهاي خروجي کشور برسد بايد از يک کانال مشخص عبور کند که فرمهاي آن هم تهيه و دراختيار   گمرکات کشور  قرار گرفت که وسيله حمل  از کدام مسير بايد عبور کند  تا به مرز برسد و نيروي انتظامي   براساس ماده 23 همين قانون موظف است کنترلهاي لازم را به عمل آورد ، در صورتي که چنين کنترل لازمي اجرا نمي شود. اگر قانون اجرا شود خوب است چون هم مي تواند رافع مسوليت سازمانهاي دولتي باشد و هم براي فعالاني که درامر ترانزيت اشتغال دارند.در حال حاضر با توجه به وسعت کشور و وضعيت جغرافيايي ما،   که 2000 کيلومتر در 2000کيلومتر طول و عرض کشور دارد چه کسي اين ترددها را کنترل مي کند؟  که با ايجاد سيستم خود مالکي در ساختار حمل ونقل طبيعي است که يا راننده قاچاقچي باشد يا قاچاقچي راننده باشد. اگر همين قانون به طور کامل اجرا بشود طبيعتاً  از بروز خيلي مسائل جلوگيري خواهد شد. جهت اطلاع گمرک ايران بيش از 200 شرکت حمل ونقل بين المللي که از پوشش بيمه که حق قانوني آنهاست متهم به قاچاق و شامل بند 2 مقررات موضوعه خود نمودند و نتيجتاً  اينگونه شرکتها از گردونه حمل و نقل بين المللي خارج شده اند  .

حال ترانزيت خوب نيست

آيتي سرپرست دفترترانزيت گمرک جمهوري اسلامي ايران در خصوص مسائل مطرح شده عنوان کردند: ما در بخش دولتي بايد پاسخگوي مطالبات شما باشيم. حال ترانزيت در حال حاضر خوب نيست و اگرامروز به فرياد آن نرسيم و اجازه دهيم يک جريان مشکوک نادان لگد به اين بيمار بزند بايد فاتحه ترانزيت را بخوانيم. امروز اگر کسي نداد که مسير ترانزيتي جمهوري اسلامي ايران در حال محو شدن توسط رقبا و دشمنان است يا دشمن منافع ملي است يا نادان به موضوع است . کسي که نداند ترانزيت براي مملکت ما در شرايط فعلي چه  ضرورتي دارد در هر جايگاه و مقامي باشد  در واقع برخلاف منافع ملي حرکت مي کند.
اگر نگاه کلي به حجم ترانزيت کشور داشته باشيم در سال 97 در حدود 9 ميليون و 600هزار تن ترانزيت داشته ايم که با  26% کاهشبه 7 ميلييون و 115 هزارتن در سال 98رسيديم. همچنين  با مقايسه آمار سه ماهه سال 99   با 98 شاهد 40% کاهش آن هستيم. اين روند کاهشي که از سال 97 داشته ايم نشان دهنده اين است که يک جاي کار ايراد دارد و بايد آسيب شناسي کنيم . صراحتاً اعلام ميکنم   هر نوع توقفي در بخش دولتي به هر عنواني يک گلوگاه فساد است   بخش دولتي جز چابک کردن و کوتاه کردن مسير بوروکراسي هر کاري کند فسادآور است و اين بايد مطالبه بخش خصوصي از دولتي باشد.
ايشان  در ادامه عنوان کردند : بايد تکليف اين مسئله روشن شود که عدم استفاده از بن بيمه به شرکتهايي که سابقه تخلف دارند  حق است يا تسهيلات است؟ ما بايد اين بهانه را از جريان مشکوک بگيريم جريان مشکوکي که به دنبال تماميت خواهي در ترانزيت است ما بايد پاسخ قانوني به آن بدهيم.

ترانزيت براي کشور امنيت آور است

جواد هدايتي سرپرست دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي در نقش ترانزيت در کشور عنوان کردند : اگر ترانزيت نبود خيلي از مرزهاي ما باز نمي شد . در حال حاضر ترانزيت در اين شريط خاص  براي کشور غير از ايجاد اشتغال و کسب درآمد ، امنيت آور است   .

کشورهاي منطقه در امر ترانزيت به شدت در حالرقابت با ما هستند

ترفع مديرکل دفتر تجاري سازي و امور تشکل در وزارت راه وشهرسازي در پاسخ به سوال آقاي آيتي در خصوص استفاده شرکتها از بن بيمه  بيان کردند: در قانون عبور کالاي خارجي ماده 10صراحتاً عنوان شده که  (عبور کالاي خارجي از قلمروي جمهوري اسلامي منوط به سپردن وجه ضمان است ) و در تبصره 4 آمده (وجه ضمان مي تواند ضمانت نامه بانکي ، سپرده نقدي وبيمه نامه هاي معتبر باشد)   پس اين حق شرکتهاي حمل ونقل بين المللي است که از بن بيمه استفاده کنند. بسياري ازخبرنگاران در مورد حمل و نقل و ترانزيت ،واردات ، صادرات   اطلاعات کافي ندارند و با انتشار برخي از مطالب موجب ايجاد ابهاماتي مي شوند.
وي همچنين در خصوص ترانزيت ريلي عنوان کردند : ما در سال 97 در حدود يک ميليون تن ترانزيت ريلي داشتيم که در سالهاي بعد 30% کاهش داشته است امسال با توجه به مصوباتي که در مورد ممنوعيت ترانزيت سوخت داشته ايم  باز هم با کاهش مواجه خواهيم بود با توجه به محدويتهايي که در داخل کشور داريم کشورهاي منطقه به شدت درحال رقابت با ما هستند. هر کسي که امروز به هر نحوي   باعث تضعيف ترانزيت کشور شود عملاً مسيرهاي رقيب را تقويت مي کند.