اخبار
 1398/01/29  تاریخ خبر
وزیر راه از توسعه همکاری‌های اقتصادی با بلغارستان خبر داد

  وزير راه و شهرسازي از توسعه همکاري‌هاي اقتصادي ايران و بلغارستان خبر داد و گفت: تهيه يک پروتوکل براي کريدور خليج فارس-درياي سياه در دست اقدام است.

محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي با اشاره به سفر خود به بلغارستان گفت: هدف اين سفر شرکت در کميسيون مشترک دو کشور است که بعد از 3 سال در کشور بلغارستان برگزار مي‌شود. يکي از اهداف اين کميسيون پيگيري مصوبات و تصميمات گذشته است. در واقع در اين نشست دو طرف عملکرد دو کشور در حوزه مصوبات گذشته  را بررسي، موانع پيشبرد اين مصوبات را احصا و براي برطرف کردن موانع و شدت دادن و شتاب دادن به روند توسعه همکاري‌ها تصميمات لازم را اتخاذ مي‌کنند.

وي توسعه همکاري‌هاي را هدف ديگر اين نشست دانست و افزود: هدف ديگر اين کميسيون ايجاد سرفصل‌هاي جديد و توافقات براي توسعه همکاري‌ها است که در قالب امضا و مبادله چند موافقت‌نامه بين وزارتخانه‌هاي مختلف و دستگاه‌هاي پيگيري خواهد شد. 

اسلامي به برنامه‌ريزي براي ملاقات با مقامات ارشد کشور بلغارستان اشاره کرد و ادامه داد: در اين ملاقات ها براي توسعه تعاملات و ارتقاي سطح روابط گفت و گو خواهم کرد.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه مسئوليت برگزاري کميسيون مشترک همکاري‌هاي اقتصادي ايران و بلغارستان بر عهده وزارت راه و شهرسازي است، گفت: براي هماهنگي روابط ميان ايران و کشورهاي گوناگوني که کشور با آن‌ها رابطه اقتصادي دارد، کميسون‌هاي همکاري اقتصادي تشکيل شده‌اند و هر وزارتخانه مسئول مديرت کميسيوت مشترک ايران و چند کشور است.

وي افزود: کميسيون‌هاي مشترک‌ هماهنگ‌کننده، تسهيل کننده و تسريع کننده پيشبرد برنامه همکاريها هستند و توافقات  ميان دو کشور را دبيرخانه دائمي همکاري‌هاي دو کشور در کميسيون مشترک دنبال ميکند.

اسلامي با اشاره به پيگيري پروژه کريدور خليج فارس-درياي سياه گفت: تهيه يک پروتکل براي کريدور ترانزيت خليج فارس-درياي سياه که کشور بلغارستان نيز در آن عضويت دارد، در دست اقدام است. اين پروتکل کمک مي‌کند که خاور دور، اقيانوس هند و آسياي ميانه به اروپا و منطقه درياي سياه متصل شوند.

وي ادامه داد: اين مساله به توسعه همکاري‌هاي اقتصادي کمک مي‌کند، چراکه ترانزيت شاهراه سرعت بخشيدن به همکاري هاي اقتصادي است.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1398/01/29  تاریخ خبر
ورود دومین کشتی لاینر کانتینری به بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در کمتر از یک ماه

مدير کل بنادر و دريانوردي استان سيستان و بلوچستان گفت: دومين کشتي لاينر کانتينري از ابتداي سال جاري از مبدا بنادر هندوستان وارد چابهار شد و عمليات تخليه و بارگيري آن در حال انجام مي باشد.

بهروز آقايي؛ مدير کل بنادر و دريانوردي استان سيستان و بلوچستان تصريح کرد: راه اندازي اين خط لاينر تأثير بسزايي در کاهش زمان و هزينه هاي وارده برقيمت نهايي کالا دارد که زمينه حمل کالاهاي تجار کشورهاي هندوستان، افغانستان، آسياي ميانه و کشورهاي CIS را فراهم نموده و لذا تجار و صاحبان کالا مي توانند از اين شرايط استفاده کنند.

آقايي گفت: با توجه به موقعيت جغرافيايي ممتاز، تخفيفات و مشوق هاي تعرفه اي و غير تعرفه اي تخصيص يافته به بندر چابهار، امروز شاهد حضور چندين کشتي بصورت همزمان در اين بندر استراتژيک هستيم.

وي يادآور شد: کاهش زمان انتظار کشتي ها براي پهلودهي و همچنين زمان سرويس دهي عملياتي با استفاده از تجهيزات مدرن تخليه و بارگيري، ارائه خدمات بموقع و ايمن، ارتقاء قابل ملاحظه نرم هاي عملياتي تخليه کالا از جمله دلايل کسب عنوان چهارمين بندر کانتينري کشور در سال 97 بوده است.                                                                  

منبع: سازمان بنادرو دريانوردي

 1398/01/28  تاریخ خبر
بیش از 1000 کامیون ترانزیتی در راه باشماق

مديرکل گمرکات استان کردستان گفت: باشماق رتبه اول ترانزيت به کشور عراق را دارد و هم اکنون يک هزار کاميون ترانزيتي به سمت اين مرز در حال حرکت هستند.

 بختيار رحماني‌پور در اولين جلسه کميسيون برنامه ريزي، هماهنگي و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان اظهار کرد: دستگاه ايکس ري مرز باشماق 6 ماه دچار نقص فني جدي شده و قطعات سفارشي هنوز از فرودگاه امام خميني ترخيص نشده است .

وي افزود: متاسفانه ارز 4200 توماني به اين قطعات تعلق نگرفت و با تکليف بانک مرکزي ارز نيمايي براي اين قطعات در نظر گرفته شد که قيمت تمام شده آن حدود 40 ميليارد تومان است.

مديرکل گمرکات استان کردستان با بيان اين‌که باشماق رتبه اول ترانزيت به سمت عراق را دارد، تصريح کرد: هم اکنون يک هزار کاميون ترانزيتي به سمت مرز باشماق درحال حرکت هستند و با فعاليت 20 ساعته اين گمرک امکان خروج روزانه 200 کاميون ترانزيتي و 150 تانکر ترانزيتي سوخت و 250 کاميون کالاي صادراتي از مرز باشماق وجود دارد .

وي درپايان يادآور شد: پرسنل کم و مسائل زيرساختي موجب شده کار ترخيص کاميون ها بيشتر طول بکشد.

محمدبختيار خليقي، معاون امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان، نيز در اين نشست با بيان اين‌که سامانه جامع انبار و نگهداري کالا توانسته مشکل احتکار و قاچاق را تا حد زيادي حل کند، عنوان کرد: در مرحله دوم راه اندازي سامانه جامع انبار و نگهداري کالا چهار هزار و 661 واحد انباري و مراکز نگهداري در سامانه ثبت شده است .

وي افزود: از اين تعداد، يک هزار و603 واحد مرتبط با خرده فروشي ها و اصناف، يک هزار و 352 واحد مرتبط با صنعت، 104 واحد مرتبط با حوزه کشاورزي،47 واحد مرتبط با معدن و 342 مورد مرتبط با دام، طيور و آبزيان است .

منبع: خبرگزاري ايسنا

 1398/01/27  تاریخ خبر
۸ پیشنهاد مهم برای جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات کشور
معاون فني و امور گمرکي گمرک کشور از تصويب چندين راهکار مهم در جلسه مشترک نمايندگان وزارت صمت و گمرک کشور براي جلوگيري از رسوب کالا در بنادر و گمرکات کشور خبر داد.
* تشکيل کميته کارشناسي و تحقيقاتي از سوي وزير اقتصاد
  مهرداد جمال ارونقي با اعلام اين خبر افزود: در سه ماه پاياني سال کميته‌اي از سوي وزير اقتصاد و رئيس کل گمرک ايران به بنادر و گمرکات مختلف کشور اعزام شدند تا از نزديک در جريان رسوب کالا قرار گيرند و مسائل و مشکلاتي را که باعث دپو شدن کالاهاي مختلف در گمرک مي‌شود را احصاء کنند و با هماهنگي وزارت صمت و بانک مرکزي تصميم‌گيري‌هاي لازم در اين خصوص انجام و نتيجه به وزارت اقتصاد اعلام شود.

 * ارائه 8 پيشنهاد مهم از سوي وزارت اقتصاد  براي جلوگيري از رسوب کالا در گمرکات

 معاون فني و گمرکي گمرک کشور در ادامه تصريح داشت:
همانطور که رئيس کل گمرک ايران اخيراً  اعلام نموده اند 8 پيشنهاد بسيار مهم از سوي وزارت اقتصاد در راستاي کاهش رسوب در بنادر و گمرکات کشور به دولت تقديم شده که اين پيشنهادها به اين شرح هستند:

پيشنهاد اول: صدور مجوز ثبت سفارش از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت براي کالاهاي رسيده به کشور که عليرغم دپو شدن اين کالاها در بنادر و يا اماکن گمرکي، هنوز مجوز ثبت سفارش براي آنها صادر نشده است.

پيشنهاد دوم: ترخيص اقلام اظهار شده به گمرک، بدون نياز به اصلاح مجوز ثبت سفارش طبق رديف تعرفه استنباطي گمرک؛

پيشنهاد سوم: اجازه ترخيص قطعي کالاهايي که با گواهي بانک عامل، ارز آنها تأمين شده و مشکل مالکيت ندارند.

پيشنهاد چهارم: افزايش مهلت مندرج در مجوزهاي ثبت سفارش براي کليه کالاها و عدم نياز به تمديد مجوز ثبت سفارش در صورت رسيدن کالا به کشور در مهلت مقرر ثبت سفارش؛

پيشنهاد پنجم: فراهم نمودن تمهيدات لازم در راستاي نمونه برداري از کالاهائي که نياز به اخذ و ارائه مجوزهاي قانوني مانند استاندارد، انرژي اتمي، قرنطينه و… دارند قبل از اينکه اين کالاها به گمرک اظهار شوند مثلاً در حين تخليه در بنادر يا امکان گمرکي؛

پيشنهاد ششم: ترخيص دارو و محصولات دارويي با حداقل اسناد و نظر مستقيم وزارت بهداشت يا سازمان غذا و دارو؛

پيشنهاد هفتم: نگهداري قسمتي از کالاهاي اظهار شده به گمرک در صورت بدهي قطعي قبلي صاحب کالا به ميزان بدهي قطعي و اجازه ترخيص مابقي کالا؛

پيشنهاد هشتم: تسري تصميم اتخاذ شده براي خودروهاي با ثبت سفارش بانکي به خودروهاي داراي ثبت سفارش غيربانکي
يا فاقد مجوز ثبت سفارش

منبع: گمرک نيوز
 1398/01/27  تاریخ خبر
قزاقستان برای تسهیل صادرات در ایران مرکزلجستیکی ایجاد می کند

دولت قزاقستان با هدف افزايش و تسهيل صادرات خود به بازار کشورهاي حاشيه خليج فارس دو مرکز لجستيک در بنادر ايران مي‌سازد.
  تصميم ساخت مراکز لجستيکي در جريان ديدار اخير «مختار تلوبردي» معاون وزير خارجه قزاقستان با «محمد اسلامي» وزير راه و شهرسازي جمهوري اسلامي ايران اتخاذ شده است.
قرار است براي ساخت اين مراکز پشتيباني حمل و نقل در ايران ، در بندر «اميرآباد» در حاشيه درياچه کاسپين در استان مازندران و بندرعباس ، زمين در اختيار قزاقستان قرار گيرد.
در راستاي اجراي برنامه پنج ساله همکاري بين امور خارجه دو کشور، به ‌تازگي نشست مشاوران سياسي قزاقستان - ايران در شهر تهران با هم ديدار داشتند.
در اين نشست طرفين وضعيت و چشم انداز همکاري تجاري و اقتصادي به ‌ويژه در توسعه ظرفيت هاي حمل و نقل صادرات محصولات کشاورزي به ايران را مورد بحث قرار دادند.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/01/27  تاریخ خبر
مهمترین مانع بر سر راه مبادلات اقتصادی؛نبود شبکه بانکی مشترک در پایانه‌های مرزی

رئيس اتاق بازرگاني، صنعت، معدن و کشاورزي آذربايجان غربي گفت:نبود شبکه بانکي مشترک در پايانه‌هاي مرزي مهمترين مانع بر سر راه مبادلات اقتصادي است.

انتظار رئيس اتاق بازرگاني، صنعت، معدن و کشاورزي آذربايجان غربي در ديدار سفير ترکيه در ايران با فعالان اقتصادي آذربايجان غربي گفت:565 کيلومتر مرز مشترک آذربايجان غربي با ترکيه، وجود 3 پايانه مرزي بازرگان، رازي و سرو و همچنين اشتراکات فرهنگي، اجتماعي و مذهبي به همراه توانمندي‌هاي کم نظير در بخش‌هاي معدن، صنعت و کشاورزي ظرفيت مناسبي براي افزايش روابط است.

رئيس اتاق بازرگاني، صنعت، معدن و کشاورزي آذربايجان غربي افزود:طولاني بودن زمان تشريفات گمرکي، گران بودن شبکه لجستيک، نبود شبکه بانکي مشترک در پايانه‌هاي مرزي و مشکلات موجود در تعرفه‌هاي ترجيحي از مهمترين موانع بر سر راه مبادلات اقتصادي و بازرگاني دو طرف است که بايد برطرف شود.

انتظار بيان کرد:باتوجه به هدف گذاري حجم مبادلات ايران و ترکيه تا سقف 30 ميليارد دلار در صورت رفع مشکلات و افزايش نقش آذربايجان غربي در اين مهم رسيدن به هدف در آينده نزديک دور از دسترس نيست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 1398/01/27  تاریخ خبر
عملکرد تجاری گمرک بازرگان
 1398/01/25  تاریخ خبر
کشف شمش مس قاچاق توسط ماموران گمرک
طي بازرسي از يک دستگاه کاميون ورودي به کشور از مرز ترکمنستان  ،  تعداد 22 عدد شمش مس که به صورت ماهرانه ايي در زير تخت (کابين راننده) جاساز شده بود کشف و کاميون براي کنترل هاي بيشتر به سايت ايکس ري منتقل و پس از اسکن تعداد 48 عدد شمش مس که در جعبه روغن کاميون جاساز شده بود کشف  و در مجموع تعداد 60 قطعه شمش مس به وزن کل 367 کيلوگرم  توسط ماموران گمرک شهيد شوشتري سرخس کشف و ضبط گرديد.

منبع: گمرک نيوز