اخبار
 1398/03/27  تاریخ خبر
تقویت و توسعه ترانزیت کالا از کشورهای CIS به افغانستان از طریق بندر امیرآباد

اگر نگاهمان براي توسعه بنادر و گمرکات که در کشور وجود دارد با هم متمرکز باشد قطعا در زمينه هاي اقتصادي شاهد رشد خوبي خواهيم بود .

 مدير بندر اميرآباد به منظور تقويت و توسعه ترانزيت کالا از کشورهاي CIS به افغانستان از طريق بندر اميرآباد از منطقه ويژه اقتصادي دوغارون بازديد کرد .

سياوش رضواني در بازديد از منطقه ويژه اقتصادي دوغارون ، افزود : افغانستان يکي از بازار هاي هدف براي ترانزيت کالا از کشور هاي حاشيه درياي خزر است . بندر اميرآباد به عنوان تنها بندر متصل به ريل سراسري در شمال کشور و با دارا بودن پتانسيل هاي منحصر به فرد و اراضي پشتيباني وسيع و همچنين وجود صنايع توليدي و تبديلي نزديکترين مسير به مرزهاي شرقي کشور  است که اين مهم باعث ترانزيت کالا از طريق بندر اميرآباد به افغانستان مي شود .

رضواني اظهار داشت : با وجود منطقه ويژه اقتصادي دوغارون بعنوان پل ارتباطي مسير ترانزيتي بين دو کشور ايران و افغانستان و پتانسيل هاي اين منطقه بايد از همه ظرفيت هاي اين منطقه استفاده کرد .

مدير اجرايي منطقه ويژه اقتصادي دوغارون نيز گفت : اگر نگاهمان براي توسعه بنادر و گمرکات که در کشور وجود دارد با هم متمرکز باشد قطعا در زمينه هاي اقتصادي شاهد رشد خوبي خواهيم بود . برنامه ريزي جهت توسعه صادرات و تقويت ترانزيت بين ايران و افغانستان ضرورت دارد .

منبع: پرتال حمل ونقل

 1398/03/25  تاریخ خبر
لیست کاندیداهای عضویت در هیئت بازرسان
 1398/03/25  تاریخ خبر
لیست کاندیداهای عضویت در هیئت مدیره
 1398/03/25  تاریخ خبر
اجرای پروژه تیر الکترونیکی ایران و آذربایجان در آستارا
رئيس کل گمرک ايران با اشاره به اقدامات انجام شده براي ارتقاي روابط ايران و جمهوري آذربايجان، گفت: پروژه مشترک تير الکترونيکي به صورت کامل در مرز آستارا اجرا مي شود.

 مهدي مير اشرفي در جريان سفر به شهرستان مرزي بندر آستارا در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: اقدامات بسيار خوبي درباره توسعه روابط بين دو کشور همسايه ايران و آذربايجان در حال انجام شده است و دو کشور توسعه روابط را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وي با بيان اينکه جمهوري آذربايجان به اهميت موضوع تسهيل تجارت و ترانزيت از طريق گمرک ايران به خوبي واقف است، افزود: تاکيد مقامات دو کشور ارتقاي روابط تجاري است.

مير اشرفي از اجراي تير الکترونيکي به عنوان دومين تجربه در کنوانسيون تير در مرز آستارا از هفته آينده توسط ايران و آذربايجان خبر داد و گفت: تجربه اول بين ايران و ترکيه موفق بوده و در تجربه دوم ايران و آذربايجان در راستاي ايجاد تحول در حوزه روانسازي فعاليت‌هاي بين المللي گمرکي فعاليت مي‌کنند.

رئيس کل گمرک ايران با اشاره به اهميت حمل و نقل جاده‌اي و ترانزيت، بيان کرد: با راه اندازي تير الکترونيکي ايران و آذربايجان شاهد حذف دفترچه‌هاي کاغذي در اين کنوانسيون خواهيم بود.

وي از ارتقاي سطح سلامت کار و افزايش سرعت و کاهش و پيشگيري از تخلفات مربوط به لجستيک در حوزه گمرکي ايران و آذربايجان را بخشي از مزايا راه اندازي تير الکترونيکي عنوان و تصريح کرد: با جمهوري آذربايجان درباره ايجاد دروازه مشترک تجاري مذاکرات لازم انجام شده و بحث تبادل و ارتقاي ديتا و روند توسعه تجارت و عبور و مرور در دو سوي مرز در دستور کار گمرکات دو کشور قرار گرفته است.

منبع: گمرک نيوز
 1398/03/25  تاریخ خبر
تفاهمنامه حمل و نقلی ایران و جمهوری آذربایجان امضا شد

تفاهمنامه همکاري جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان در بخش حمل ونقل جاده‌اي عصر پنجشنبه در باکو امضا شد.

اين سند در پايان مذاکرات دو روزه کميسيون مشترک همکاري هاي حمل و نقل جاده اي به وسيله منوچهر سلمان زاده مديرکل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي وزارت راه و شهر سازي جمهوري اسلامي ايران و حبيب حسين اف رييس نهاد دولتي حمل و نقل جاده اي وزارت راه، ارتباطات و فناوري پيشرفته جمهوري آذربايجان امضا شد.

سلمان زاده در گفت و گو با خبرنگاران امضاي اين سند را براي گسترش همکاري هاي دو کشور همسايه ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه حمل و نقل جاده اي مهم توصيف کرد و گفت: با توجه به افزايش متقابل تردد ناوگان جاده اي در خاک دو کشور به توافقات تازه اي دست يافتيم که بر اساس آن مجوزهاي لازم درباره افزايش ترانزيت از خاک جمهوري آذربايجان کسب شد.

وي افزود: در اين مذاکرات دو روزه همچنين در باره راه اندازي خط منظم مسافربري باکو – مشهد و همچنين باکو – تهران –کربلا توافق شد و در آينده نزديک مسافرت در اين خط ها تحقق خواهد يافت.

رساندن ميانگين سن اتوبوس هاي ورودي از جمهوري آذربايجان به خاک ايران به هفت سال، ايجاد شرايط لازم براي حرکت اتوبوس هاي مسافربري مسير باکو- نخجوان از طريق خاک ايران و گسترش همکاري هاي دو طرف در سازمان هاي منطقه اي و بين المللي از جمله محورهاي عمده اين مذاکرات کارشناسان دو کشور بود.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/03/23  تاریخ خبر
معافیت کامیون های برون مرزی از پرداخت نرخ تعادلی ۲۰۰ لیتر سوخت در آستارا

 فرماندار شهرستان آستارا از آغاز اعمال معافيت پرداخت نرخ تعادلي 200 ليتر سوخت کاميون هاي حمل و نقل برون مرزي در جايگاه سوخت محدوده گمرک اين شهرستان خبر داد.

 حسن رستم زاد اظهار داشت: با پيگيري‌هاي به عمل آمده از سوي فرمانداري و شرکت پخش فراورده هاي نفتي  آستارا، معافيت پرداخت نرخ تعادلي براي 200 ليتر سوخت کاميون هاي حمل و نقل برون مرزي براي نخستين بار در اين شهرستان اعمال شد.

وي اضافه کرد: اين اقدام از مصوبات وزارت کشور بود اما تا فراهم شدن زيرساخت‌ها، رفع مشکلات فني و انجام هماهنگي هاي لازم، زمان اجرا شدن آن کمي به تعويق افتاد.

فرماندار آستارا ادامه داد: اميدواريم اين اقدام جهت کمک به رقابت هموطنان شاغل در بخش حمل و نقل بين المللي با ناوگان خارجي موثر واقع شود و گامي در حمايت از توليدات صادراتي باشد.

محمد علياري رئيس شرکت پخش فراورده هاي نفتي آستارا نيز گفت: پيش از اين کاميون ها در حين خروج از مرز آستارا به ازاي هر ليتر سوخت موجود در باک، نرخ تعادلي پرداخت مي کردند و اکنون اين بها فقط براي بيش از 200 ليتر اعمال مي شود و تا 200 ليتر مشمول معافيت است.

وي نرخ تعادلي هر ليتر سوخت را براي کاميون هاي خارجي 45 هزار ريال و براي کاميون هاي داخلي 38 هزار ريال اعلام کرد.

شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و مرز جمهوري آذربايجان واقع شده است.

منبع: تين نيوز

 1398/03/22  تاریخ خبر
محموله داروی قاچاق در مرز دوغارون تایباد کشف شد
مديرکل گمرک دوغارون تايباد گفت: يک ميليون و 500هزار عدد انواع قرص و کپسول هاي آنتي بيوتيک قاچاق و کمياب توسط نيروهاي گمرک مستقر در مرز دوغارون در حين خروج از کشور کشف و ضبط شد.

محمد کوه گرد  افزود: در پي دريافت خبري مبني بر خروج داروهاي کمياب از مرز دوغارون به سمت افغانستان مأموران گمرک حين کنترل اقلام صادراتي با استفاده از بازرسي فيزيکي اين ميزان داروي قاچاق را کشف و ضبط کردند.
وي اضافه کرد: اقلام کشف شده از بازارهاي استان‌هاي سراسر کشور تهيه و در داخل محموله باري صادراتي جاسازي شده بود.

مديرکل گمرک دوغارون گفت: داروهاي کشف شده از نوع داروهاي يارانه‌اي است و ارزش آن سه ميليارد و 200 ميليون ريال برآورد شده است.
کوه گرد افزود: يک متهم ايراني در اين ارتباط دستگير، کاميون ترانزيت توقيف و پرونده قضائي تشکيل و متهم راهي مرجع قضائي شد.
تايباد در فاصله 225 کيلومتري جنوب شرقي مشهد قرار دارد.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/03/20  تاریخ خبر
رفع مشکلات مبادلات تجاری مرز سومار

رئيس اتاق کرمانشاه اظهار کرد: مرزسومار از زمان آغاز فعاليت خود به دليل موقعيت سوق الجيشي که داشت در فاصله کوتاهي با حجم زيادي از مبادلات تجاري، بارها و کاميون مواجه شد به گونه‌اي که در برخي ازروزها 300 تا 500 کاميون در اين مرز تردد داشت .

کيوان کاشفي ادامه داد: به دليل برخي از محدوديت‌هايي که در زيرساخت‌هاي اين مرز وجود داشت و براي تسريع در روند تخليه و بارگيري، مجبور شديم مقداري از فضاي تخليه و بارگيري را به آن سوي مرز و در   خاک عراق منتقل کنيم. عضو هيات رئيسه اتاق   ايران   با بيان اينکه بعد از مدتي طرف عراقي مدعي شد که کارگران بيکار عراقي هم بايد از مزيت اين مرز بهره‌مند شوند، يادآور شد: بر اساس يک قرارداد نانوشته در سمت ايراني مرز سومار کارگران ايراني و در سمت عراق نيز سه تا چهارروز در هفته کارگران ايراني و بقيه روزها کارگران عراقي مشغول به کار شدند. کاشفي گفت: اخيرا طرف عراقي اعلام کرد تخليه و بارگيري در سمت عراق بايد صرفا توسط کارگران عراقي انجام شود و اين باعث نگراني حدود400 کارگر ايراني مرز سومار شد. وي با بيان اينکه اين مشکلات باعث شد براي مدتي دپو کالاها را در مرز داشته باشيم،افزود: براي جلوگيري از مشکلات بيشتر اعلام شد که اين مرز فعلا بسته است تابتوانيم مشکلات پيش آمده را مرتفع کنيم . رئيس اتاق کرمانشاه با اشاره به رايزني‌هاي اخير که با حضورمسوولان ايراني و عراقي انجام شد، اظهار کرد: در تفاهم نامه مکتوب مقرر شد سه روزدر هفته در سمت   عراق   کارگران ايراني و سه روز نيز کارگران عراقي مشغول به کارباشد. به گفته کاشفي با حل مشکلات، تردد و مبادلات تجاري در مرز سومار به حالت قبل بازگشته و مشکلي براي   حمل و نقل   بار و تردد کاميون‌ها وجود ندارد. وي از مرز سومار به‌عنوان يک مرز مهم استان ياد کرد که به واسطه فاصله کوتاهي که با عراق و بغداد دارد بسيارمورد توجه است و ظرفيت رسمي شدن را دارد .

منبع: روزنامه دنياي اقتصاد