اخبار
 1398/07/24  تاریخ خبر
پنجمین جلسه بخش فورواردري و لجستيك برگزار شد
به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران، پنجمين جلسه بخش فورواردري  و لجستيک مورخ 23 مهرماه با حضور افسانه فخري عضو هيئت مديره و رابط بخش، مسعود عطري رئيس بخش و 11 نفر از اعضا برگزار شد.

 مواردي که در اين جلسه مورد بحث و بررسي قرار گرفت به شرح ذيل است:

1- بحث و تبادل نظر در خصوص هزينه ها محلي محمولات خرده بار دريايي و برخي سوء استفاده ها در تحميل هزينه هاي غير واقعي  به صاحبان كالا و شركتهاي فورواردر كه منجر به تهيه پيش نويس  اعلام نظر به هيات مديره جهت پيگيري مطلب گرديد

2- ادامه بررسي آيين نامه پيشنهادي ستاد هماهنگي لجستيك كشور و ايجاد برخي اصلاحات در نامه اعلام نظر بخش به هيات مديره

3- صحبت در خصوص سرويسهاي حمل و نقل ريلي - كانتينري از مبادي چين به تهران و بررسي نقاط ضعف و قدرت عملياتي اين سرويسها
 1398/07/24  تاریخ خبر
در پی برگزاری کمیسیون اقتصادی ایران و ترکمنستان؛ گسترش همکاری های اقتصادی تهران - عشق آباد
پانزدهمين کميسيون مشترک اقتصادي ايران و ترکمنستان در وزارت امور خارجه اين کشور برگزار شد.
در اين کميسيون مشترک که به رياست "محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي" و "رشيد مردوف" وزير امور خارجه و معاون هيئت وزراي ترکمنستان برگزار شد دو طرف يک يادداشت تفاهم همکاري در زمينه‌هاي سوآپ گاز، برق و انرژي، مصالح ساختماني و آهن آلات و فولاد، ترانزيت ريلي و جاده‌اي کالا و همچنين توسعه خطوط پروازي امضا کردند. همچنين، يکسان سازي تعرفه‌هاي گمرکي و مقررات مربوط به آن بين دو کشور از ديگر مفاد توافق دو کشور بود.
وزير امور خارجه ترکمنستان در اين اجلاس با اشاره به سطح خوب روابط سياسي دو کشور در سال‌هاي اخير و به ويژه در دوران رياست جمهوري "قربان قلي بردي محمدوف" بر ارتقاي سطح روابط اقتصادي دو کشور تاکيد کرد.
وزير راه و شهرسازي کشورمان نيز بر توسعه ترانزيت کالا از طريق ريل و از طريق جاده براي تحقق عبور روزانه هزار کاميون که مورد توافق دو کشور در گذشته بوده، و همچنين توسعه همکاري در زمينه حمل و نقل دريايي و افزايش خطوط پروازي تاکيد کرد.
در اين نشست، "اميرحسين زماني نيا" معاون بازرگاني و امور بين الملل وزارت نفت از آمادگي اين وزارتخانه براي سوآپ گاز ترکمنستان به کشور‌هايي که بطور سنتي خريدار گاز ايران نيستند به ويژه در غرب خزر خبر داد.
وي افزود: ترکمنستان با توجه به ارجاع پرونده فروش گاز به ايران به داوري بين المللي، در چند سال گذشته سطح روابط تجاري خود را با وزارت نفت ايران کاهش داد، اما خوشبختانه در ماه‌هاي اخير به اين جمع بندي رسيده اند که داوري در اين پرونده، مانع همکاري دو کشور نخواهد شد.
"شهرام آدم نژاد" معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي‌ و "حسين سلاح ورزي" نايب رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن و کشاورزي ايران هم در اين اجلاس در سخناني، از آمادگي بخش‌هاي متبوع خود براي حل و فصل موضوعات في‌مابين با هدف ارتقاي سطح روابط اقتصادي دو کشور خبر دادند.
وزرا و مسئولان ترکمنستاني عضو کميسيون مشترک اقتصادي دو کشور هم هر يک در سخناني، با اشاره به فرصت‌ها و مزاياي اقتصادي ترکمنستان از آمادگي اين کشور براي گسترش همکاري با جمهوري اسلامي ايران خبر دادند.

منبع: خبرگزراي صدا وسيما
 1398/07/24  تاریخ خبر
توافقات اولیه برای بازگشایی مرز سومار از امروز

سيد حميد حسيني  درباره روند صادرات ايران در ايام اربعين به عراق گفت: روند صادرات به دليل عدم امکان تردد کاميون‌ها در جاده‌ها به دليل ازدحام جمعيت زائران  تقريبا متوقف شده است. 

دبيرکل اتاق مشترک ايران و عراق با اشاره به توقف 40 کاميون در مرز شلمچه بيان داشت: متاسفانه محموله اين کاميون‌ها که بيشتر  محصولات کشاورزي است در حال از بين رفتن  و عليرغم اينکه  امور گمرکي  اين کاميون‌ها براي خروج از مرز و ورود به خاک عراق انجام شده اما امکان عبور از مرز را ندارند. 

وي بيان داشت: امروز جلسه‌اي در مرز سومار با حضور استاندار کرمانشاه، استاندار دياله و مسئول تردد مرزي عراق انجام شد که پيرو اين جلسه تصميماتي در رابطه با بازگشايي مرز سومار براي عبور کاميون‌ها حامل بار از اين مرز اتخاذ شده است. 

دبيرکل اتاق مشترک ايران و عراق اظهار داشت: بنابراين مرز سومار از فردا باز مي‌شود و اين مرز براي تردد کاميون‌هاي حامل کالاهاي صادراتي در نظر گرفته شده است.

حسيني با بيان اينکه براساس تصميمات اتخاذ شده براي بازگشايي مرز سومار از فردا توافقات لازم انجام شده است، گفت: اما در مورد اينکه اجازه عبور چه کالاهايي از اين مرز داده شود و نحوه تخليه و بارگيري به چه صورتي باشد تصميمات نهايي اتخاذ نشده است. 

دبيرکل اتاق مشترک ايران و عراق در پاسخ به اين سوال که چرا صادرکنندگان عليرغم اينکه مي‌دانند مرزها و جاده‌ها در اين ايام شلوغ است باز هم اقدام به صادرات مي‌کنند، گفت: امسال استقبال از مراسم اربعين بسيار زياد بود و حدود 4 ميليون زائر براي زيارت مشرف شده‌اند و مرزها زودتر پر شد، ضمن اينکه مراسم پياده‌روي اربعين کمي زودتر آغاز شد و اين مساله پيش‌بيني نشده بود. 

وي گفت: از طرفي مرز خسروي هم به طور کامل باز نشد و فشار براي عبور کاميون‌ها به مرز شلمچه و مهران بيشتر شد. 

حسيني اظهار داشت: جاده شلمچه به بصره جاده‌اي 12 متري و با ظرفيت محدود است بنابراين با افزايش ترددها مشکلات حمل و نقل هم بروز مي‌کند.

منبع: خبرگزاري فارس

 1398/07/24  تاریخ خبر
گزارشی از جلسات برگزار شده در بخش حقوقی انجمن
 به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران، تاکنون 3 جلسه در تاريخهاي 12 و 26 شهريورماه و 9 مهرماه در سال جاري با حضور يونس جاويد عضو هيئت مديره و رابط بخش، پوريا سعيدي رئيس بخش و با ميانگين حضور 4 نفر از اعضا برگزار شده است.

 مواردي که طي اين جلسات محقق شده، به شرح ذيل است:

1- تنظيم آيين نامه پيشنهادي کميته ها و کارگروه هاي تخصصي انجمن (بخش‌ها) و ارائه به هيات مديره جهت تصويب
2-  نگارش نمونه قرارداد کرير با راننده و ارائه به هيات مديره جهت اشتراک با اعضاي انجمن

 مواردي که در جلسات آتي اين بخش بررسي خواهد شد:

1- نگارش نمونه قراردادهاي فورواردر با کرير، فورواردر با تامين کنندگان خارجي و فورواردر با مشتري
2- تنظيم آيين نامه مرکز داوري انجمن
3- تهيه و پيشنهاد اصلاح نظامنامه انجمن
 1398/07/24  تاریخ خبر
گزارشی از جلسات برگزار شده در بخش فورواردری و لجستیک انجمن
 به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران، تاکنون 4 جلسه در بخش فورواردري و لجستيک در تاريخ هاي 15 و 22 مرداد ماه، 5 شهريورماه، 2 مهرماه سال جاري با حضور افسانه فخري عضو هيئت مديره و رابط بخش، مسعود عطري رئيس بخش و  با ميانگين حضور 15 نفر از اعضا تشکيل شده است.
 مواردي که تاکنون طي اين جلسات محقق شده، به شرح  ذيل است:
1- تبيين استراتژي، اهداف و رويکرد بخش در سال جاري
2- تحقيق در زمينه مفاهيم (خدمات فورواردري) و ( لجستيک) و تمايز آنها
3- بررسي مشکلات شرکتهاي فورواردر در خصوص عمليات و نحوه ثبت پرداخت‌هاي ارزي و استعلام از بخش مالياتي
4-  تشخيص نياز مبرم اعضاي انجمن به وجود قراردادهاي متحدالشکل و درخواست تدارک امر از بخش حقوقي
5-  بررسي و اعلام نظر در خصوص آيين نامه پيشنهادي ستاد لجستيک کشور

مواردي که در جلسات آتي اين بخش بررسي خواهد شد به شرح ذيل است:
1- واکاوي مشکلات شرکتهاي فورواردر در مواجهه با کريرهاي دريايي و نمايندگان آنها
2- ارزيابي شرايط جاري و پيشنهاد شرايط مطلوب در زمينه بيمه مسئوليت فورواردر
3- تبادل و تجميع اطلاعات در خصوص روند هوشمندسازي حمل و نقل کشور
4- تحليل راهکارهاي مسئوليت پذيري شرکتهاي فورواردر خارجي فعال در کشور
 1398/07/21  تاریخ خبر
ترانزیت ۱۹۷۰ تن کالا به کشور افغانستان از مرز ماهیرود
مديرکل گمرکات خراسان جنوبي گفت: طي شش ماهه نخست امسال هزار و 970 تن کالا از طريق گمرک ماهيرود به کشور افغانستان ترانزيت شد.محمدعلي خاشي اظهار داشت: طي شش ماه گذشته تعداد 75 دستگاه کاميون به وزن هزار و 970 تن از مرز ماهيرود ترانزيت شده است.

وي، گاز مايع، گردو آرکاء کود شيميايي و کود آلي را از جمله محصولات ترانزيت شده عنوان کرد و گفت: اين محصولات از کشورهاي عراق، اندونزي، ترکيه و مالزي به کشور افغانستان ترانزيت شده است.

مديرکل گمرکات خراسان جنوبي از ارائه خدمت به 13 هزار و 262 نفر مسافر ورودي در گمرک ماهيرود خبر داد و گفت: همچنين طي اين مدت براي 9 هزار و 169 مسافر خروجي از گمرک ماهيرود خدمات گمرکي ارائه و تشريفات مسافر امور گمرکي انجام شده است.

ارسال 2 هزار دلار محموله پستي

خاشي ادامه داد: علاوه بر اين فرودگاه بيرجند طي اين مدت دو هزار و 501 مسافر ورودي و دو هزار و 504 مسافر خروجي داشته است.

وي با اشاره به تشکيل 76 فقره اظهارنامه صادراتي در بخش امانات پستي طي شش ماهه نخست امسال، بيان داشت: ارزش ريالي اين اظهارنامه ها بالغ بر دو هزار و 152 دلار بوده است.

مديرکل گمرکات خراسان جنوبي، زعفران، البسه، داروي گياهي، لوازم آرايشي و خشکبار را از جمله اقلام صادراتي از طريق امانات پستي برشمرد.

خاشي ادامه داد: همچنين از ابتداي امسال تعداد 10 فقره اظهارنامه واردات امانت پستي داشته ايم که نسبت به سال گذشته تغييري نداشته است.

به گفته وي کشورهاي مبدا و مقصد صادرات و واردات امانات پستي آلمان، فرانسه، سوئد، يونان و سنگاپور بوده است.

منبع: خبرگزاري مهر

 1398/07/21  تاریخ خبر
۵۱/۸ میلیون دلار کالا از خراسان شمالی صادر شد
184 هزار و 800 تن کالاي توليدي خراسان شمالي به ارزش 51 ميليون و800 هزار دلار در نيمه نخست امسال به ديگر کشورها صادر شده است.

سرپرست معاونت امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالي گفت: ميزان صدور کالا از استان در مقايسه با مدت مشابه پارسال به لحاظ ارزشي 14.3 درصد و به لحاظ وزني 22.2 درصد کاهش داشته است.

امين قرباني اظهار داشت: عمده کالاهاي صادراتي استان در سال جاري محصولات پتروشيمي، پلاستيکي، فولادي و مواد غذايي بوده است.

وي افزود: در اين مدت بيشترين صادرات استان معادل 31 درصد آن به کشور افغانستان صادر شده است و مقصد 26 درصد از کالاهاي توليدي استان نيز هند، 8.5 درصد چين و 7.9 درصد مالزي بوده است.

سرپرست معاونت امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالي گفت: در نيمه نخست امسال 100 هزار تن کالا به ارزش 26.6 ميليون دلار از گمرک استان صادر شده است.

وي گفت: ميزان صدور کالا از گمرک استان در مقايسه با مدت مشابه پارسال به لحاظ ارزشي 58.8درصد و به لحاظ وزني 63.2 درصد رشد داشته است که به کشورهاي افعانستان، ترکمنستان، آذربايجان، ترکيه و هند صادر شده است.

قرباني درباره ميزان صدور توليدات مجتمع پتروشيمي خراسان گفت: در نيمه نخست امسال، ميزان صدور محصولات پتروشيمي استان، به نسبت مدت مشابه پارسال به لحاظ وزني 10/4 درصد رشد و از نظر ارزشي 10.8درصد کاهش دارد.

سرپرست معاونت امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالي تصريح کرد: در اين مدت 171 هزار و 400 تن محصولات پتروشيمي به ارزش 41 ميليون و 800 هزار دلار از استان صادر شده است.

قرباني درباره ميزان واردات کالا به استان نيز اظهار داشت: در اين مدت دو هزار و 300 تن کالا به ارزش 14 ميليون دلار به استان وارد شده است که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه پارسال به لحاظ ارزشي 30/3 درصد افزايش و به لحاظ وزني 25/2درصد کاهش دارد.

به گفته سرپرست معاونت امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالي، عمده کالاهاي وارداتي به استان در اين مدت لامپ روشنايي، کنتور گاز و برنج بوده که از کشورهاي چين، آلمان، اسپانيا و پاکستان منتقل شده است.

استان 863 هزار نفري خراسان شمالي در شمال شرق کشور واقع است.

خراسان شمالي حدود 400 واحد توليدي و صنعتي با سرمايه گذاري 13 هزار ميليارد ريال و اشتغال يازده هزار نفر دارد که از لحاظ داشتن صنايع بزرگ صنعتي در بين31 استان کشور رتبه دهم را داراست.

سهم اشتغال در اين استان در بخش کشاورزي 39.6 درصد، صنعت 24/3 درصد و خدمات 36/1 درصد است.

سهم اشتغال اين استان در حوزه کشاورزي بيش از ميانگين کشور است اما در حوزه صنعت و خدمات پايين تر است.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1398/07/21  تاریخ خبر
روزانه ۹۵۰ تردد خروجی در مرز باشماق انجام می‌شود
مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان کردستان گفت: روزانه 550 تردد ورودي اعم از ترانزيت و صادرات و 950 تردد خروجي در مرز باشماق مريوان انجام مي‌شود.سيدالبرز حسيني عصر امروز در جريان بازديد وزير راه و شهرسازي از مرز باشماق مريوان اظهار داشت: مرز باشماق مريوان در سال 85 به عنوان مرز رسمي در 7.5 هکتار مساحت ساماندهي شد.وي افزود: طبق سند آمايش مرز باشماق مريوان يکي از مرزهاي استراتژيک است که با دو کريدور شرق به غرب آسيايي و شمال اروپا در يک مسير است.مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان کردستان ادامه داد: روزانه 550 تردد ورودي اعم از ترانزيت و صادرات و 950 تردد خروجي در اين مرز انجام مي‌شود.وي گفت: در اين حجم از ورودي و خروجي 758 هزار تن کالا به ارزش 880 ميليون دلار صادرات که عمدتا مواد نفتي و مصالح ساختماني است انجام مي‌شود.حسيني تصريح کرد: مرز باشماق مريوان از حيث ورودي رتبه چهارم کشور و از حيث خروجي رتبه دوم کشور را دارد.وي يادآور شد: مسير ترانزيتي بندر شهيد رجايي به مرز باشماق دومين مرز ترانزيتي پرتردد کشور است.مديرکل راهداري و حمل و نقل جاده‌اي استان کردستان افزود: در استان کردستان64 نقطه حادثه‌خيز داريم که قريب به 50 درصد اين نقاط در مسير مرز باشماق قرار دارد و سالانه چندين واژگوني‌ کاميون در اين مسير اتفاق مي‌افتد که آثار زيست محيطي بسياري هم برجا مي‌گذارد.وي ادامه داد: هر چند 3 پروژه در اين مسير فعال هستند اما از لحاظ اعتباري مشکلاتي دارند که لازم است براي تکميل سريعتر اين پروژه‌ها اعتبارات لازم تخصيص پيدا کند.حسيني به مشکلات داخل پايانه مرز باشماق اشاره کرد و گفت: نبود مديريت واحد، نبود سردرب واحد، نبود پارکينگ مسافربري و تداخلات ترافيکي عمده مشکلات داخل پايانه است.>وي اصلي‌ترين مشکل مرز باشماق را نابساماني ترافيکي و معطلي طولاني کاميون‌ها عنوان کرد و گفت: تمام خروج‌ها اعم از صادرات و ترانزيت در يک مکان انجام مي‌شود و همين باعث معطلي بيش از حد مي‌شود‌.حسيني با بيان اينکه براي ساماندهي مرز باشماق به اعتبار ويژه‌اي نياز است گفت: اگر اين ساماندهي انجام شود بيش از 70 درصد از مشکلات مرز باشماق حل مي‌شود.

منبع: خبرگزراي فارس