اخبار
 1398/11/29  تاریخ خبر
نشست بررسی مشکلات مالیات بر ارزش افزوده در انجمن ایران برگزار شد
 به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران، جلسه بخش مالياتي در خصوص بررسي مشکلات ماليات بر ارزش افزوده  با حضور آقايان محمد جمالي عضو هيئت مديره (خزانه دار) و رابط بخش مالياتي ، سيد قاسم مقتدايي رئيس بخش ماليات ، احمدرضا رهاورد از اعضاي بخش مالياتي و  جمع کثيري از مديران عامل و مديران مالي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي روز گذشته در محل انجمن برگزار شد.   در اين نشست محمد جمالي خزانه دار انجمن در رابطه با مجموع اقدامات و رايزني هاي انجام شده با سازمان امور مالياتي توضيحاتي را ارائه کردند. همچنين حاضران در جلسه به بيان نظرات و طرح پرسش در رابطه با مشکلات ماليات بر ارزش افزوده پرداختند و توسط قاسم مقتدايي رئيس بخش مالياتي پاسخ هاي جامع و فراگيري در اين رابطه ارائه شد. در پايان نشست مقرر شد که کارگروهي از مديران داوطلب شرکتهاي حمل و نقل بين المللي براي جمع آوري مشکلات مربوطه و انعکاس آن در بخش مذکور به منظور دستيابي به راهکارهاي لازم جهت تعامل با سازمان امور مالياتي تشکيل شود.
 1398/11/29  تاریخ خبر
در جلسه بخش بیمه، ترانزیت و امور گمرکی مطرح شد؛ ارائه تضامین به گمرک باید از سوی انجمن ایران انجام شود نه اتاق بازرگانی ایران

يازدهمين جلسه بخش بيمه، ترانزيت و امور گمرکي انجمن صنفي شرکتهاي حمل و نقل بين المللي ايران مورخ 23 بهمن ماه با حضور محمد عدديان نائب رئيس بخش و 10 نفراز اعضا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکتهاي حمل ونقل بين المللي ايران ،در اين نشست در خصوص  ارسال  نامه از جانب رئيس هيئت مديره انجمن به مديريت دفتر ترانزيت سازمان راهداري با موضوع "تضامين درخواستي اتاق بازرگاني ،صنايع، معادن وکشاورزي ايران از شرکتهاي  حمل ونقل بين المللي  ايران ، کرير،فورواردر و RECIVINGAGENT ) تقديربهعمل آمد .
  نائب رئيس بخش در اين مورد اظهار داشت : شرکتهايي که ماشين يا کارنه ندارند يا اصلا کرير نيستند چرا بايد ضمانت بگذارند ؟ و اگرقراربر ارائه ضمانت هست  بهتر است که اين امر از طريق انجمن حمل و نقل بين المللي انجام شود.

داريوش غلامين مديرعامل شرکت باررسان در رابطه با اين موضوع عنوان کرد: اقدام ما در اين زمينه نبايد به صورت انفرادي باشد،شايسته است که اين موضوع از طريق صنف و در گمرک پيگيري شود و خواستار ارائه ضمانت ازجانب  خودمان باشيم نه از طريق اتاق بازرگاني.هرچند که گمرک، اتاق بازرگاني را به عنوان موسسه ضامن معرفي کرده اما مابايد بخواهيم که اين امرمهم را به خود صنف واگذار کنند.

رامين طالب زاده رئيس هيئت مديره شرکت رهزادترابر به مشکلات و نوع برخورد اتاق بازرگاني با مديران شرکتها اشاره و بيان کرد: اتاق بازرگاني مي تواند به هر مورد کوچک و بي اساسي ايراد گيرد و کار را به تعويق اندازد و حتي خودشان را ملزم به پاسخگويي ندانند .

داريوش تيموري مدير عامل شرکت صحرا ترابر دررابطه با ارائه ضمانت گفت: احتمالا اگر اتاق نتواند ضمانت را بگيرد، کار را هم به راحتي انجام نمي دهد . همچنين ما بايد تعدادي نيروي متخصص و کارآمد براي صدورکارنه تير آموزش دهيم چون در حال حاضر نيروي متخصص براي صدور کارنه تير فقط دراتاق بازرگاني است.

در پايان حاضران در جلسه دو پيشنهاد ارائه کردند:

1-  تبديل سپرده نقدي به ضمانت نامه هاي بانکي

2-   ضمانت نامه ها توسط انجمن حمل و نقل مستقيم به گمرک ارائه شود.(البته به واسطه مکاتبات با گمرک و به نتيجه رسيدن در اين زمينه).

 1398/11/27  تاریخ خبر
انباشت کامیون‌ها پشت مرز بازرگان به دلیل ممنوعیت ورود کالا بدون ثبت سفارش

معطلي کاميون از پنجشنبه هفته گذشته در مرز بازرگان تا امروز ادامه داشته و رانندگان هنوز امکان عبور ندارند و منتظرند تا صاحبان بار پس از ثبت سفارش کالاي خود، اقدام به ترخيص کالا از گمرک بازرگان کنند.

جواد سمساريلر رئيس هيات‌مديره انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران در خصوص مشکل پيش آمده براي رانندگان کاميون‌ در مرز بازرگان به خبرنگار تين نيوز گفت: يک تصويب‌نامه هيئت‌وزيران به امضاي آقاي جهانگيري وجود دارد که در ماده يک اين مصوبه عنوان شده «ورود کالا به کشور بدون ثبت سفارش ممنوع است» اين در حالي است که اين موضوع هيچ‌گونه ارتباطي با زيرشاخه‌هاي حمل‌ونقل ندارد.

وي ادامه داد: بر اساس مصوبه شوراي عالي ترابري ثبت سفارش ارتباطي با حمل‌ونقل ندارد و اين مصوبه تنها براي ترخيص کالا است. اين در حالي است که بر اساس مقررات گمرکي هر کالايي که از درب گمرک بيرون بيايد بايد اجازه ورود به کشور داشته باشد و همان‌طور که اطلاع داريد هر کالايي وارد کشور مي‌شود بايد در ابتدا به گمرک برود.

رئيس هيئت‌مديره انجمن صنفي شرکت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي ايران تصريح کرد: اين کاميون‌ها طبق کنوانسيون TIR مجاز به عبور و مرور هستند و شرکت حمل‌ونقلي نمي‌تواند اين کاميون‌ها به مدت چند روز  در مرز نگه دارد تا صاحب کالا ثبت سفارش واردات را انجام دهد.

سمساريلر با انتقاد به اينکه بخش بزرگي از سرمايه‌هاي کشور در مرز بازرگان متوقف است، اظهار داشت: ما بارها اعلام کرده‌ايم که اگر قرار است تصميمي گرفته شود، حداقل يک فرجه زماني وجود داشته باشد تا راننده کاميوني که در حال حرکت به سمت مرز است با اين مشکلات مواجه نشود.

او مي‌گويد: متأسفانه از روز پنجشنبه هفته گذشته رانندگان کاميون در سرماي 10 درجه زير صفر در مرز بازرگان مانده‌اند و امکان عبور ندارند اين در حالي است که  امکاناتي از قبيل انبار، خوابگاه يا امکانات بهداشتي پاسخگوي نياز آنها نيست.

وي به اين نکته اشاره مي‌کند که توقف کاميون پشت مرز مشمول حق توقف مي‌شود و اين حق توقف هم بايد به صورت ارزي در اين شرايط نامناسب اقتصادي به طرف ترکيه‌اي پرداخت شود.

او افزود: بنده اين مشکل پيش آمده را به وزارت صمت،گمرک و وزارت راه و شهرسازي اطلاع داده‌ام اما هنوز مشکل رانندگان پشت مرز بازرگان تداوم دارد.

 1398/11/27  تاریخ خبر
کشف 158 کیلوگرم هروئین توسط مأموران گمرک بیله سوار
158 کيلوگرم هروئين خالص از دو کاميون ترانزيتي به مقصد لهستان  توسط ماموران گمرک ايران کشف و ضبط شد.

رضا گلي مديرکل مرکز مبارزه با جرائم سازمان يافته  گمرک جمهوري اسلامي ايران گفت:  دو کاميون‌ که حامل 34 تن فيلتر آب صادراتي بودند ، به مقصد کشور لهستان اظهار شده و قرار بود از طريق گمرک بيله‌سوار وارد جمهوري آذربايجان شود.
وي افزود: هروئين‌هاي مذکور که به طور ماهرانه و حرفه‌اي در کف هر يک از کاميون‌ها جاسازي شده بود، با هماهنگي مرکز مبارزه با جرائم سازمان يافته گمرک جمهوري اسلامي ايران، گمرک بيله سوار کشف و با نظارت اداره اطلاعات و دادستاني عمومي و انقلاب شهرستان بيله‌سوار تحت تدابير ويژه اي از کاميون ها خارج و در اختيار مقامات امنيتي و قضايي قرار گرفت.

مديرکل مرکز مبارزه با جرايم سازمان يافته گمرک ايران ضمن قدرداني از تلاش کارکنان گمرکات کشور در مبارزه با قاچاق مواد مخدر گفت: بسياري از شرکت‌هاي حمل‌ونقل، رانندگان و افراد بي‌گناه ممکن است از جاسازي مواد مخدر در وسائل نقليه و کالاهاي تجاري بي‌اطلاع باشند و در نتيجه سرنوشت خود و اموال و دارائي شان مورد سوءاستفاده سوداگران مواد مخدر قرار گيرد. لذا از کليه هموطنان عزيزي که از جاسازي انواع مواد مخدر در وسائل نقليه و کالاهاي تجاري مطلع مي‌شوند درخواست مي‌شود، اخبار و اطلاعات خود را در اختيار سازمان‌هاي متولي قرار دهند تا با اقدام مناسب و سريع، از ورود آسيب به جامعه و اشخاص بي‌گناه جلوگيري شود .

منبع: گمرک نيوز
 1398/11/27  تاریخ خبر
رشد صادرات تا پایان سال ادامه دارد

هميشه نوک تحريم‌ها متوجه تجارت خارجي و فرآيندهاي تجاري ايران بوده است؛ چراکه صادرات و واردات هميشه رگ حياتي تجارت ايران بوده و به‌خصوص در شرايط فعلي، گردش ارز احياگر تجارت خارجي است. آمارهاي 10 ماهه نشان مي‌دهد به‌رغم سخت‌ترين تحريم‌ها، وزن صادرات ايران 20 درصد رشد کرده است. حال ممکن است اين سوال در اذهان عمومي ايجاد شود که آيا روند صعودي صادرات تا پايان سال ادامه دارد؟

در همين حال، معاون استان‌ها و تشکل‌هاي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران در پاسخ به اين پرسش که آيا با وجود تحريم‌ها مي‌توان به آينده صادراتي کشور خوشبين بود گفت: با توجه به شرايط اقتصادي پيش آمده ناشي از تحريم‌ها و افزايش فشارهاي بين‌المللي روند صادراتي کشور چندان قابل پيش‌بيني نيست اما کماکان به دو دليل همچنان به روند صعودي صادرات خوشبين هستيم. مظفر عليخاني با اشاره به وضعيت صادرات در ماه‌هاي پاياني سال اظهار کرد: خوشبختانه هر ساله در ماه‌هاي پاياني سال روند صادراتي ما رشد چشم‌گيري دارد. موضوع دوم اين است که کشور روز به روز در حوزه مديريت تحريم راهکارهاي جديدي را نمايان مي‌کند. يعني براي دسترسي به بازارهاي صادراتي جديد، همچنين انتقال ارز و تامين کالاهاي مورد نياز مردم به اقداماتي همچون تهاتر و تجارت مرزي گام‌هايي را برداشته‌ايم. بنابراين در ماه‌هاي آينده هم شاهد رشد بخش صادرات هستيم.

وي در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه آيا در ماه‌هاي آتي هم چين شريک نخست تجاري ايران است؟ گفت: موضوع کرونا و شرايطي که در چين ايجاد شده در حال مديريت است. تجربه نشان داده بخش‌خصوصي ما بخش خصوصي چابک و هوشمندي است. به هر حال فعالان بخش‌خصوصي چنانچه با اين نوع چالش‌ها مواجه مي‌شوند با برنامه‌ريزي‌هاي به موقع آينده‌نگري کرده و بازارهاي ديگر را در دستور کار خود قرار مي‌دهند.

معاون استان‌ها و تشکل‌هاي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران به تشديد تحريم‌ها و به دنبال آن از دست رفتن بازارهاي اروپايي و امريکايي اشاره کرد و گفت: در زمان‌هاي گذشته تجار ايراني روابط خوبي با کشورهاي استراليا، کانادا و ... داشتند اما با تشديد تحريم‌ها مبادله کالايي ايران با اين کشورها خاتمه يافت؛ اين در حالي است که فعالان بخش‌خصوصي به سرعت بازارهاي ديگر آسيايي را جايگزين کشورهاي نامبُرده کردند.

منبع: اگزيم نيوز

 1398/11/27  تاریخ خبر
رئیس کل گمرک ایران : رویکرد تجاری ما نگاه به همسایگان و شرق است/ مذاکره با اتحادیه اوراسیا برای تعادل بخشی در تعرفه ها
رئيس کل گمرک ايران اظهار داشت: هرچند صحبت از اين موضوع در حال حاضر زود است اما در آينده بايد از طريق مذاکره با اتحاديه اوراسيا به تعادل بخشي در تعرفه ها برسيم.
مهدي ميراشرفي در مورد نقش گمرک کشور در تجارت با اتحاديه اوراسيا گفت: در حال حاضر گمرک 10 برنامه بصورت مشوق براي کساني که به دنبال استفاده از تعرفه هاي ترجيحي هستند در نظر گرفته است چون رويکرد ما در تجارت، تنوع سازي شرکاي تجاري و نگاه به همسايگان و شرق است، بنابراين قصد داريم از امکانات موجود به نحو احسن استفاده کنيم.
وي ادامه داد: در تجارت با 5 عضو اتحاديه اوراسيا بيش از 80 درصد تجارت اين کشورها و کمتر از 30 درصد صادارت ما مشمول تعرفه ها شده است. خوشبختانه اين 80 درصد که به ايران صادارت مي شود عمدتا کالاهاي اساسي و مواد اوليه صنايع هستند که از اين زاويه امکان خوبي محسوب مي شود.

ميراشرفي تصريح کرد: البته در 3 سال آينده بايد بررسي هايي انجام شود تا به سمت تعادل بخشي در تعرفه ها حرکت کنيم، هرچند صحبت از اين موضوع در حال حاضر زود است اما در آينده بايد از طريق مذاکره با اتحاديه اوراسيا به تعادل بخشي در تعرفه ها برسيم.
رئيس کل گمرک ايران در مورد استفاده از پلمب هوشمند در حمل و نقل جاده اي گفت: نزديک به دو ماه است که از پلمب هوشمند يا الکترونيک با تراشه هاي RFID براي محموله هاي داخلي و خارجي استفاده مي کنيم که در مبادي ورودي و خروجي اين تراشه ها خوانده مي شوند. البته اين برنامه قسمتي از کنترل غيرمحسوس ما است و در ماه هاي آتي با خريداري ساير آنتن هاي که به اين شبکه اضافه مي شوند اميدواريم تمام راه هاي ترانزيتي کشور را زير پوشش RFID ببريم تا محموله هاي داخلي و خارجي رصد بشوند.

منبع: خبرگزاري ايلنا
 1398/11/27  تاریخ خبر
کشف و ضبط 157 کیلوگرم هروئین در گمرک بیله سوار
فرماندار بيله سوار مغان از کشف و ضبط 157 کيلوگرم هرويين در گمرک اين شهرستان مرزي خبر داد.

 قبادي گفت: ماموران گمرک بيله سوار با همکاري سربازان گمنام امام زمان (عج) و مرکز مبارزه با جرايم سازمان يافته گمرک ايران اين ميزان مواد مخدر را که به طرز ماهرانه اي در قسمت زيرين 2 دستگاه تريلي جاسازي شده بود، کشف کردند.
در اين رابطه 2 قاچاقچي دستگير و در اختيار ارگان هاي قضايي قرار گرفته اند.

منبع: گمرک نيوز
 1398/11/27  تاریخ خبر
كشف ٢٥ مورد قاچاق انسان توسط ماموران گمرك بازرگان
ماموران گمرك بازرگان از دو محموله خروجى 25 نفر را به جرم قاچاق انسان دستگير كردند .

اين افراد با بريدن سيم پلمپ كاميون ها وارد كاميون شده وقصد خروج غير قانونى از مرز را داشتند.
اين افراد كه تبعه  كشورهاى مختلفى از جمله افغانستان ، پاكستان ، سومالى بودند با هوشيارى ماموران گمرک دستگير و پرونده جهت سير مراحل قانونى به مراجع قضايى ذيربط ارجاع گرديد.
گمرک بازرگان فعال ترين گمرک کشور در حوزه مبارزه با قاچاق انسان است .

منبع:گمرک نيوز