اخبار حمل و نقل بین المللی
 1397/10/27  تاریخ خبر
ترانزیت فرآورده های نفتی در بندر امام خمینی تقویت شد

وزير راه و شهرسازي به تقويت سوآپ و ترانزيت نفتي و همچنين فرآورده هاي آن از بندر امام خميني (ره) اشاره کرد و گفت: حجم بيشتري از اين ذخيره سازي با بهره برداري از مخازن جديد نفتي توسط بخش خصوصي فراهم شده است.
  محمد اسلامي چهارشنبه شب در حاشيه افتتاح طرح هاي توسعه اي ، عمراني و سرمايه گذاري در مجتمع بندري امام خميني در استان خوزستاني به تشريح ظرفيت ذخيره سازي ايجاد شده در اين زمينه در اين مجتمع بندري اشاره کرد و بيان داشت: در اين راستا سه دستگاه مخزن با قطر 17.5 متر و ارتفاع 15 متر و ظرفيت اسمي سه هزار و 700 متر مکعب جهت سوآپ فرآورده هاي سنگين (مازت) و دو دستگاه به قطرهاي 19 متر با ظرفيت چهار هزار و 343 متر مکعب و 10 متر با ظرفيت 950 متر مکعب ذخيره سازي گازوييل در مجتمع بندري امام خميني به بهره برداري رسيد.

**توسعه حمل و نقل ريلي در مراکز بار کشور ضروري است
وزير راه و شهرسازي با تاکيد بر کاهش حجم بار از جاده هاي کشور گفت: اتصال ريلي به مراکز بار براي دولت و اين وزارتخانه از اهميت ويژه اي برخوردار است. حمل بار از طريق بنادر افزايش توان اقتصادي را در پي دارد و به تقويت ترانزيت کالا منجر مي شود که در پي آن بهبود شرايط اقتصادي را رقم خواهد زد.
اين عضو هيات دولت ادامه داد: در اين بين نيز فرصت هاي شغلي مستقيم متعددي در کشور به وجود مي آيد که استان خوزستان را شامل شده است.

**11 هزار هکتار پسکرانه در بندر امام خميني
اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به 11 هزار هکتار پسکرانه در بندر امام خميني اشاره کرد و گفت: از اين ميزان تاکنون يک هزار و 300 هکتار زير پوشش رفته و شرکت هاي گوناگون اقتصادي مشغول فعاليت هستند.
وي تصريح کرد: در اين ميزان از مساحت پسکرانه بندر امام خميني (ره) فعاليت هاي تجاري از جمله انبارداري و همچنين حمل و نقل بار براي ايجاد ظرفيت فرآوري دانه هاي روغني و غلات به وجود آمده است.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه قدرت تخليه بار در بندر امام خميني به 10 هزار تن در روز افزايش يافته است، يادآور شد: در اين شرايط امکان تخليه يک کشتي 60 هزار تني در 6 روز ميسر شده است.
اسلامي ايجاد سيستم مکانيزه نقل و انتقال براي رسيدن به کيفيت تخليه و بارگيري را در بنادر با اهميت خواند و بر اتصال مراکز بار به شبکه ريلي تاکيد کرد.
وي گفت: اين موضوع براي دولت و بخصوص وزارت راه و شهرسازي از اهميت ويژه اي برخوردار است و در اين راستا سرمايه گذاري هاي ويژه اي صورت گرفته است.
اين عضو هيات دولت خاطرنشان کرد: با ايجاد اينگونه زيرساخت ها قيمت تمام شده توليد و هزينه جابجايي بار کاهش پيدا مي کند و در نهايت از بار جاده هاي کشور کم مي شود.
به گزارش ايرنا مجتمع بندري امام خميني (ره) يکي از بنادر مهم کشور است که در استان خوزستان واقع است. اين بندر با 38 اسکله فعال به طول هفت کيلومتر بزرگترين بندر فعال ايران است. اداره کل بنادر و دريانوردي استان خوزستان در بندر امام خميني (ره) مستقر است.
بندرامام خميني (ره) در اواسط نهمين دهه از آغاز فعاليتش، اکنون به عنوان يکي از مهم ترين قطب هاي حمل و نقل منطقه اي به ايفاي نقش مي پردازد، اين بندر در سال 1390 پس از تغيير رژيم حقوقي خود از يک بندر عادي به منطقه ويژه اقتصادي و الحاق اراضي مجاور، هم اکنون با 11 هزار هکتار مساحت و 11 پست اسکله فعال، بزرگترين منطقه ويژه اقتصادي کشور محسوب مي شود.
وزير راه و شهرسازي براي سفري 2 روزه عصر چهارشنبه از طريق بندر ماهشهر وارد استان خوزستان شد.
هشت پروژه عمراني ، بندري و خدماتي با حضور وزير راه و شهرسازي در مجتمع بندري امام خميني کلنگ زني و يا افتتاح شدند.
وزير راه و شهرسازي در ادامه سفر خود به خوزستان فردا پنجشنبه از پروژه هاي سرمايه گذاري در شهرهاي خرمشهر و آبادان ديدن مي کند.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1397/10/26  تاریخ خبر
بیش از 14 هزار دستگاه کامیون از مرز پلدشت عبور کرد

مدير پايانه مرزي پلدشت با بيان اينکه اين پايانه در ميان پايانه هاي مرزي استان پس از بازرگان يکي از پايانه هاي مهم زميني کشور است، گفت: در 9 ماه گذشته 14 هزار و 847 دستگاه کاميون از اين مرز عبور کرده است.


ايرج آزادي  متوسط تردد روزانه کاميون از اين مرز را 54 دستگاه عنوان کرد و افزود: در اين مدت 14 هزار و 727 دستگاه کاميون از کشور خارج شد که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 39 درصد کاهش داشت.

وي ادامه داد: تعداد کاميون ورودي از طريق اين مرز نيز 120 دستگاه بود که نسبت به سال قبل 100 دستگاه بيشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

وي از تردد 208 هزار و 126 مسافر طي 9 ماه گذشته از طريق اين پايانه خبر داد و بيان کرد: ميانگين تردد روزانه مسافر از اين مرز 754 نفر بوده و از رشد 78درصدي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته برخوردار است.

به گزارش ايرنا، آذربايجان غربي علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و شمال عراق در تمرچين تنها استان کشورمان است که با ترکيه از طريق مرز بازرگان، رازي خوي و سرو اروميه مرز زميني دارد.

پايانه مرزي پلدشت از شاهراه‌هاي کم‌نظير جمهوري اسلامي ايران در دستيابي به بازارهاي آسياي ميانه از طريق آذربايجان‌غربي به شمار مي رود.

اين پايانه در 47 کيلومتري غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزي ارس قرار دارد و حدود 40 سال از فعاليت رسمي آن مي‌گذرد.


منبع: خبرگزاري ايرنا

 1397/10/26  تاریخ خبر
ترانشیپ ۱۸۱ هزارTEU کانیتنر در بندر شهیدرجایی
مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان گفت: طي نه ماهه سال جاري، يک ميليون و 412 هزار TEU کانتينر در بندر شهيد رجايي به عنوان پيشرفته ترين بندر کانتينري ايران تخليه و بارگيري شد.
اله مراد عفيفي پور درباره عملکرد کانتينري بندر شهيد رجايي از ابتداي سال97 تا ابتداي دي ماه جاري، اظهار داشت: در اين دوره زماني، در مجموع يک ميليون و 412 هزار و 487 TEU کانتينر(هر تي اي يو معادل يک کانتينر بيست فوت) در بزرگترين و پيشرفته ترين بندر کانتينري ايران تخليه و بارگيري شد.
وي ادامه داد: از مجموع يک ميليون و 49 هزار و 805 TEUکانتينر پر تخليه و بارگيري شده، 257 هزار و 354 TEUمربوط به محموله هاي ترانزيتي بوده است.
مديرکل بنادر و دريانوردي هرمزگان خاطرنشان کرد: طي نه ماهه امسال، 181 هزار و 683 TEU از طريق بندر شهيد رجايي به عنوان اصلي ترين بندر کانتينري ايران به ساير بنادر منطقه ترانشيپ شده است.
عفيفي پور از جابجايي بالغ بر 272 هزار TEUکانتينر حامل کالاهاي صادراتي و حجمي افزون بر 291 هزارTEU کانتينر وارداتي طي نه ماهه سال جاري خبر داد.
وي  يادآور شد: بندر شهيد رجايي با بهره مندي از پيشرفته ترين پايانه هاي کانتينري و برخورداري از تجهيزات روز دنيا، به عنوان بزرگترين و پيشرفته ترين بندر کانتينري ايران محسوب مي شود که تخليه و بارگيري بيش از 80 درصد کالاهاي کانتينري درسطح بنادر کشور را پشتيباني مي کند.

منبع: سازمان بنادر و دريانوردي
 
 1397/10/26  تاریخ خبر
کاهش ۶۹ درصدی واردات به پایانه مرزی دوغارون


کريم نوايي نظامي مدير پايانه مرزي دوغارون گفت: از ابتداي امسال تا پايان آذر چهار هزار و 675 تن انواع کالا به پايانه مرزي دوغارون وارد شد که در مقايسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزن 69 درصد کاهش داشته است.

وي افزود: اين ميزان با 201 دستگاه کاميون ترانزيت وارد استان شده که در اين بازه زماني تردد کاميون نيز 68 درصد کاهش داشته است.

نظامي با اشاره به کاهش ترانزيت خروجي کالا در اين پايانه افزود: در اين مدت 511 هزار و 344  تن انواع کالا با 24هزار و792 دستگاه کاميون ترانزيت به سمت کشور افغانستان خارج شد که به لحاظ تردد با کاميون 31 درصد و به لحاظ تن 30 درصد کاهش دارد.

مدير پايانه مرزي دوغارون گفت: ترانزيت ورودي در 9 ماهه امسال از سمت کشور افغانستان به اين پايانه مرزي يک درصد کاهش پيدا کرده است.

پايانه مرزي دوغارون در 18 کيلومتري شهر تايباد و همجوار کشور افغانستان قرار دارد.


منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

 1397/10/24  تاریخ خبر
بالغ بر 7ميليون و 65 هزار تن كالا از مرزهاي كشور ترانزيت شد

بيش از 7 ميليون و 65هزار تن كالا از32 مرز فعال زميني و آبي كشور در 9ماه سال جاري ترانزيت شد كه اين مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل 4درصد افزايش داشته است . رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل نقل بين المللي اين سازمان با اعلام اين خبر، افزود :

طي مدت مذكور از مجموع كالاهاي ترانزيت شده، 2 ميليون و 637هزار تن را مواد نفتي و 4 ميليون و 427هزار تن را مواد غيرنفتي تشكيل داده‌اند كه عمده‌ ترين بخش مواد غيرنفتي كالاهايي نظير مواد سوختي، قطعات يدكي ، انواع پنبه، محصولات كشاورزي و مواد غذايي بوده است .

مديركل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي افزود: در مدت زمان ياد شده، از ميان مرزهاي كشور، بندر شهيد رجايي با 2ميليون و 67هزار تن معادل 29   درصد فعال‌ترين مرزدر زمينه ترانزيت ورود كالا به شمار مي‌رود. پس از آن مرزهاي پرويزخان با   22   درصد ، بازرگان و باشماق با  10درصد در رده‌هاي بعدي قرار دارند .

نفيسي بيشترين حجم تردد كاميون‌هاي حامل بار ترانزيتي را از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد و افزود: بيشترين حجم مسيرهاي پرتردد كالا از مرزهاي كشور طي مدت مذكور از پرويزخان به بندر امام، بندرشهيد رجايي به مرز باشماق و بندر شهيد رجايي به مرز دوغارون  بوده است . 

وي تصريح كرد : ازاولويتهاي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي ، افزايش سهم ناوگان ايراني درترانزيت و حمل و نقل بين المللي مي باشد بطوريكه طي مدت مذكور 73 درصد ترانزيت توسط ناوگان ايران انجام شده است .


منبع: سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي

 1397/10/24  تاریخ خبر
افزایش ترانزیت کالا از جنوب و شرق آسیا به افغانستان و آسیای میانه با توسعه بندر چابهار

معاون امور بندري سازمان بنادر و دريانوردي از آغاز فعاليت رسمي اپراتور هندي در بندرچابهار خبر داد و گفت: رقم اجاره ماهيانه که بايد پرداخت شود، قابل افشا نيست اما با روپيه انجام مي‌شود.

 محمدعلي حسن‌زاده عضو هيات عامل سازمان بنادر و دريانوردي درباره جزئيات واگذاري اپراتوري بندر چابهار به شرکت IPGL هند اظهار کرد: فعاليت اين شرکت هندي از ابتداي دي‌ماه با افتتاح رسمي دفتر اين شرکت در چابهار آغاز شد و از نيمه دي‌ماه نيز اپراتوري بنادر شهيد بهشتي و شهيدکلانتري چابهار رسما به هندي‌ها داده شد.

وي ادامه داد: بر اساس توافقنامه سه جانبه ايران، هند و افغانستان که به توافقنامه چابهار مشهور شده و با حضور سران سه کشور به امضا رسيد، بايد اين فرآيند اجرايي مي شد؛ فعاليت اپراتور هندي در چابهار به صورت يک سال و نيم قرارداد موقت و سپس قرارداد ميان‌مدت 10 ساله خواهد بود.

معاون امور بندري سازمان بنادر و دريانوردي تصريح کرد: هندي ها در اين مدت علاوه بر اپراتوري بندر شامل تخليه و بارگيري، به ساخت، تأمين و نصب تجهيزات نيز اقدام کرده و همچنين بازاريابي فعاليت بندر را هم عهده دار هستند. در پايان اين 10 سال، علاوه بر پرداخت اجاره ماهيانه بندر، تجهيزاتي که خريداري و نصب کرده اند نيز به ايران واگذار مي شود.

به گفته حسن زاده، با توجه به معافيت بندر چابهار از تحريم هاي آمريکا، فرصت خوبي براي توسعه اين بندر و افزايش ترانزيت کالا از جنوب و شرق آسيا به افغانستان و آسياي ميانه فراهم شده است به خصوص که ظرفيت اين بندر افزايش يافته و امکان پهلوگيري کشتي هاي اقيانوس پيما با ظرفيت بيش از 80 هزار تن فراهم شده است.

وي با تأکيد بر اينکه براي نخستين بار در ايران است که راهبري و اپراتوري يک بندر را به شرکت خارجي داده ايم، گفت: در ديگر بنادر بزرگ دنيا نيز مرسوم است که راهبري بندر را به شرکت هاي معتبر اپراتوري بنادر واگذار کنند. در اکثر کشورهاي همسايه ايران نيز اين اتفاق رخ داده است.

عضو هيئت عامل سازمان بنادر و دريانوردي درباره نحوه سرمايه گذاري هند در بندر چابهار تصريح کرد: در قرارداد موقت 18 ماهه ابتدايي اين فعاليت، هندي ها سرمايه‌گذاري جزئي‌اي خواهند داشت چون بخش اعظم تجهيزات را سازمان بنادر و دريانوردي خريداري و نصب کرده است. ضمن اينکه تنها 10 هکتار از اراضي بندري واقع در ترمينال فاز يک بندر شهيد بهشتي و يک پست اسکله در اختيار هندي ها گذاشته شده است؛ اما سرمايه گذاري اصلي و سنگين 85 ميليون دلاري هندي ها در اين بندر در دوره اپراتوري 10 ساله IPGL خواهد بود.

وي خاطرنشان کرد: قرار است اپراتور هندي صرفا در فاز يک طرح توسعه بندر شهيد بهشتي مشغول باشد و فاز2، 3 و4 اين بندر را ساير شرکت داخلي يا خارجي سرمايه گذاري کنند. يک ترمينال فرآورده هاي نفتي که در حال حاضر در حال استفاده است در اختيار هندي ها نيست و دو ترمينال روغن خوراکي شامل واردات مواد اوليه کارخانه فرآوري روغن ذرت واقع در اراضي بندر چابهار و همچنين ترمينال در حال ساخت تمام مکانيزه صادرات مواد معدني نيز در اختيار هندي ها نخواهد بود.

حسن زاده تأکيد کرد: نوع قرارداد سرمايه گذاري هندي ها در چابهار به صورت BOT است به اين صورت که آنها سرمايه گذاري کرده، تجهيزات خريداري مي کنند و در پايان 10 سال، اين تجهيزات به سازمان بنادر و دريانوردي منتقل مي شود. اپراتور هندي در طول 18 ماه ابتدايي، رقمي که بايد به ايران پرداخت کند را طبق قرارداد به صورت روپيه واريز مي کند. اما رقم اجاره ماهيانه اي که آنها بايد پرداخت کنند قرار نيست افشاء شود.

به گزارش سازمان بنادر و دريانوردي، معاون امور بندري سازمان بنادر و دريانوردي اظهار داشت: در 9 ماهه ابتدايي امسال صرفا 1.5 ميليون تن انواع کالا در بندر چابهار تخليه شد که معادل 1 درصد کل باري است که به بنادر کشور وارد شده است. 120 هزار تن از اين 1.5 ميليون تن نيز بار ترانزيتي هند به چابهار بود و غير از اين ميزان بار هندي ها، ديگر هيچ بار ترانزيتي اي در چابهار تخليه نشده است.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1397/10/23  تاریخ خبر
۱۲ هزار کانتینر در بندر شهید رجایی متروکه شد

معاون بندري واقتصادي بندر شهيد رجايي گفت: 12 هزار کانتينر در اين بندر متروکه شده که عمليات ترخيص اين کالا‌ها در دستور کار است .

  تورج اميري معاون بندري و اقتصادي بندر شهيد رجايي در حاشيه بازديد معاون فني گمرک ايران از بندرشهيد رجايي با اشاره به 12هزارکانتينر در اين بندر متروکه شده است، گفت: کانتينر‌هاي رسوب شده اين بندر حدود 50 هزار کانتينر است .

وي اضافه کرد: عمليات ترخيص اين کالا‌ها با همکاري کارشناسان گمرک بندر شهيد رجايي دردستور کار است .

معاون فني گمرک ايران در اين بازديد گفت : امکان ترخيص کالا‌هاي وارداتي گروه يکم (کالا‌هاي اساسي و ضروري) بدون نياز به تمديد ثبت سفارش فراهم شده است .

مهرداد جمال ارونقي افزود: دستورالعمل اجرايي اين تصميم براي جلوگيري از رسوب کالا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است .

معاون فني گمرک ايران بيان کرد: مصوب شده  3هزارو 243  قلم کالا، مواد اوليه و قطعات مورد نياز توليدي بدون ثبت سفارش وارد مناطق آزاد و ويژه کشور شود .

جمال ارونقي در ديدار با برخي صاحبان کالا‌هاي رسوب شده در بندر شهيد رجايي بندرعباس بيان کرد: ترخيص اين کالا‌ها در اولويت قرار گرفته است .

معاون فني گمرک ايران خاطرنشان کرد: با استقرار مديران ستادي گمرک ايران بخشي از دلايل رسوب کالا شناسايي شده و بزودي براي رفع آن بخشنامه‌هاي جديد صادر مي‌شود .

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي


 

 1397/10/23  تاریخ خبر
افزایش حمل بار دربندرعباس با پلاک کامیون‌های سایر استان‌ها

مديرکل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي هرمزگان گفت: در مجموع روزانه 3 هزار تا 3هزار و 500 بار در استان وجود دارد و  اين درحالي است که مجموعه ناوگان ما 4 هزار و 500  دستگاه است و شما ببينيد ايجاد تعادل در چنين فضايي چقدر سخت است.

داريوش باقر جوان  با اشاره به گلايه رانندگان در خصوص حمل بار از سوي کاميون‌هاي بومي در هرمزگان گفت: متأسفانه برخي رانندگان اعتقاد دارند که بارها را تنها ماشين‌هاي پلاک هرمزگان جابه‌جا مي‌کنند و استان‌هاي ديگر از حمل بار محروم هستند..

او ادامه داد: مي‌توانيد چند استان را در نظر بگيريد و تعداد بارنامه‌هايي که براي پلاک آن استان صادرشده و اين‌که چقدر براي استان ديگر بوده رصد کرده و سپس با استان هرمزگان مقايسه کنيد. شاهد خواهيد بود که حمل بار اين استان بيش‌تر از سوي کاميون‌هاي پلاک استان‌هاي ديگر انجام مي‌شود.

وي بابيان اين‌که متأسفانه گروه‌هايي در فضاي مجازي تشکيل‌شده است که راننده را تحريک مي‌کنند و به سمت تقاضاهاي غيرواقعي که اصلاً مشکل اصلي اين قشر نيست مي‌کشاند، ادامه داد: عمده بار از سيستم اعلام بار اعلام مي‌شود و بحث‌هاي ترخيص و محاسبات گمرکي نيز به‌زودي حل خواهد شد.

مديرکل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي هرمزگان ادامه داد: گروه‌هاي اجتماعي را رصد مي‌کنيم و مي‌دانيم برخي مواقع هدفمند به استاني حمله مي‌شود با اين‌ حال حق‌وحقوق راننده براي ما مقدس است و تلاش‌ها در شبکه‌هاي اجتماعي براي انحراف راننده از مسير واقعي حقوق خود را به‌پاي رانندگان زحمت‌کش و فعالان واقعي در حمل‌ونقل نخواهيم نوشت.

او گفت: از رانندگان معترض تقاضا داريم که اول مطالعه‌اي در خصوص قوانين حمل‌ونقل داشته باشد و ببينند به چه شکل يک مدير استاني مي‌تواند خارج از قوانين عمل کند و آيا اصلاً براي او ممکن است؟ خواسته برخي دوستان اين است که قانون تجارت را زير پا بگذاريد. نمي‌شود اين قانون را زير پا گذاشت و اين قانون مسئوليت مدني حمل را به شرکت‌هاي حمل‌ونقلي مي‌دهد خارج از اين‌که اين ساختار درست است يا غلط و اين‌که برخي افراد در اين صنف مدام به شرکت‌هاي حمل‌ونقلي حمله مي‌کنند؛ من يک دستگاه مجري هستم و بايد قانون و مقررات را اعمال کنم.

او خطاب به رانندگان ادامه‌داد: اگر باري خارج از سالن اعلام بار حرکت مي‌کند آيا مي‌توانيد قوانيني را براي ما بياوريد که حتما بار بايد از سالن اعلام بار خارج شود؟ نه اين‌که خلاء قانوني وجود داشته باشد روش کار اين است. متولي حمل شرکت حمل‌ونقل است و اگر نارسايي در فرآيند حمل به وجود آيد شرکت حمل‌ونقل بايد پاسخگو باشد.

باقر جوان تصريح‌کرد: عده اي هم مي گويند بايد در تمام کشور اعلام بار واحد وجود داشته باشد نه اين‌که حرف غلطي باشد اما بايد قانوني براي آن نوشته شود و نمي‌شود با يک فرمان در گروه اجتماعي منتظر پياده شدن اين ايده‌ها بود.

وي به وضعيت پايانه بار بندرعباس اشاره کرد و گفت: اينجا مدينه فاضله نيست اما در سطح کشور اعلام بار استان و شهر بندرعباس يکي از منسجم‌ترين و بهترين‌ سالن‌هاي اعلام بار است و نمي‌شود انکار کرد. در مجموع روزانه 3 هزارتا 3هزار و 500 بار در استان وجود دارد و  اين درحالي است که مجموعه ناوگان ما 4 هزار و 500  دستگاه است و شما ببينيد ايجاد تعادل در چنين فضايي چقدر سخت است.

مديرکل راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي هرمزگان تصريح کرد: اگر قانون اعلام بار تغيير کرد بحث ديگري است که گمرک هم بايد در اين صورت همکاري کند؛ دروازه بندر شهيد رجايي مي‌تواند به راحتي کنترل شود و از هر ماشيني برگه اعلام خواسته شود.

باقر جوان گفت: در برابر حقوق راننده کوتاه نمي‌آييم در پايانه‌هاي بار در رده کميسيون‌هاي ويژه همکاران ما حضور دارند و هئيت حل اختلافي نيز وجود دارد و در کنار آن تلفن امداد حمل‌ونقل  وجود دارد که رانندگان در صورت مشاهده تخلفات مي‌توانند تماس بگيرند.

منبع: تين نيوز

 1397/10/22  تاریخ خبر
با دستگیری ۳ نفر کشف قاچاق انسان در گمرک به ۲۵۰ مورد رسید
 ماموران گمرک بازرگان  با دقت و هوشياري 3 مرد را لابه لاي کاميون هاي خروجي دستگير کردند. 
اين سه فرد تبعه ايراني که ساکن کرج هستند تصميم داشتند به صورت غيرقانوني و‌مخفي شدن ميان کاميونها از کشور خارج شوند که با دقت و هوشياري ماموران گمرک بازرگان دستگير و تحويل مراجع قانوني شدند.
گمرک ايران از ابتداي سالجاري تاکنون 250 مورد قاچاق انسان را کشف کرده است، براساس گزارش هاي گمرک اين افراد عموما از زنان و مردان کشورهاي همسايه هستند.

منبع : گمرک نيوز
 1397/10/22  تاریخ خبر
ديدار رايزن اقتصادي سفارت گرجستان با مدير كل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي

رايزن اقتصادي سفارت گرجستان با مدير كل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين‌المللي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي ،درخصوص مسائل في مابين از جمله راهكارهاي تسريع، تقويت و فعالسازي كريدورهاي حمل و نقلي و سايرموضوعات دوجانبه در زمينه حمل و نقل جاده‌اي ديدار و گفت‌وگو كردند . 

 رضانفيسي مدير كل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين المللي اين سازمان ،با اشاره به سوابق طولاني و همكاري‌هاي متقابل دو كشور و ابراز رضايت بر روند رو به رشد حمل و نقل جاده‌اي در سال 2018 ميلادي، بر ضرورت افزايش پروانه هاي تردد بين دو كشوردر سال 2019 تاكيد و خاطرنشان كرد : آمادگي به منظور فراهم آوردن بستر حمل و نقل تركيبي كالا و ادامه بي‌وقفه آن به صورت دوجانبه و ترانزيتي در چارچوب موافقتنامه دوجانبه حمل و نقل جاده اي و همچنين همكاريهاي دو كشور در چارچوب كريدور شش جانبه خليج فارس- درياي سياه وجود دارد و ضروري است بخش هاي خصوصي دو كشور اقدامات عملي تري جهت توسعه و فعالسازي مسير عبوري از قلمرو گرجستان و درياي سياه انجام دهند .

وي همچنين با توجه به وجود زيرساختهاي موجود، اعلام كرد: زمينه توسعه هرچه بيشتر روابط جاده اي با گرجستان فراهم است و برگزاري نشستهاي چندجانبه با گرجستان و ساير كشورهاي مسير ميتواند باعث احصاء موانع و مشكلات مسير و در نهايت تلاش در جهت رفع آنها، موجب ارتقاء روابط جاده اي بين دو كشور گردد .  

آقاي روبن مورگوشيا، رايزن اقتصادي سفارت گرجستان نيز در اين ديدار،ضمن ابراز خرسندي از همكاري مناسب و رشد تجارت بين دو كشور اعلام كرد :

ظرفيت‌هاي خوبي در زمينه توسعه روابط حمل و نقل جاده‌اي و ترانزيتي ميان دو كشور وجود دارد كه اميد است با همكاري‌هاي بيشتر دو كشور، راهكارهاي توسعه و بالقوه نمودن پتانسيل‌هاي موجود در جهت ارتقاي حجم مبادلات تجاري جاده‌اي پيگيري شود .

  وي خاطرنشان كرد: مراتب را به مراجع ذيربط در كشور گرجستان منعكس نموده ونتيجه را به اطلاع طرف ايراني خواهد رساند .

منبع: سازمان راهداري حمل ونقل جاده اي
 1397/10/20  تاریخ خبر
تخلیه و بارگیری ۱۹ میلیون تن کالای غیر نفتی
مديرکل بنادر و دريانوردي استان خوزستان گفت: بيش از 31 ميليون و 531 هزار تن انواع کالاي نفتي و غيرنفتي طي9 ماهه سال جاري در مجتمع بندري امام خميني(ره) تخليه و بارگيري شد.
 
 عادل دريس ميزان تخليه و بارگيري کالاي غيرنفتي در منطقه ويژه اقتصادي بندرامام خميني(ره) را بيش از  19 ميليون تن و کالاي نفتي را طي نه ماهه سال جاري در حدود 12 ميليون و 519 هزار تن اعلام کرد.  
وي افزود: ترانزيت فرآورده هاي نفتي در بندرامام خميني(ره) با 10 درصد رشد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به  حدود 2 ميليون تن رسيده است.
مديرکل بنادر و دريانوردي استان خوزستان با اشاره به تخليه بيش از 8 ميليون و 749  هزار تن انواع کالاهاي اساسي از جمله خوراک دام و نهاده کشاورزي طي مدت ياد شده از رشد  26 درصدي تخليه اين نوع کالا خبر داده است.
عادل دريس با اشاره به اهتمام دولت به تقويت و رونق صادرات غيرنفتي و پيشگامي اين مجتمع بندري در ايجاد تسهيلات و حمايت از صادرکنندگان کالاي غير نفتي اظهار داشت: در پي ايجاد تمهيدات عملياتي لازم در اين مجتمع بندري صادرات کلينکر با 88 درصد رشد به بيش از  يک ميليون و 618 هزار تن  رسيد.
يادآور مي شود منطقه ويژه اقتصادي بندر امام خميني(ره) با مساحتي معادل 11044 هکتار واقع در شمال غربي خليج فارس با ظرفيت سالانه 50 ميليون تن نقش مهمي را در زنجيره تأمين کالا و بازرگاني دريايي کشور ايفا مي کند.

منبع: سازمان بنادر و دريانوردي
 1397/10/20  تاریخ خبر
جابه‌جای بیش از یک‌میلیون تن کالا از پایانه‌های مرزی میلک و میرجاوه

يک‌ميليون و 647 هزار و 252 تن کالا در هشت ماه نخست سال جاري از طريق پايانه‌هاي مرزي ميلک و ميرجاوه و بندر چابهار در اين استان جابه‌جا شده است.

مديرکل راهداري و حمل‌ونقل و جاده‌اي سيستان‌وبلوچستان، بيان کرد: پايانه‌هاي مرزي ميلک و مير جاوه از جايگاه ويژه‌اي در صادرات و واردات، ترانزيت کالا و نيز تردد مسافر برخوردارند به‌طوري‌که مجموع ترانزيت انجام‌شده اين پايانه‌هاي مرزي در اين مدت 431 هزار و 26 تن بوده است.

 علي خانقائي ادامه داد: همچنين در اين مدت واردات کالا به کشور از طريق اين پايانه‌هاي مرزي 98 هزار و 363 تن و صادرات به کشورهاي افغانستان و پاکستان بيش از يک‌ميليون و 76 هزار و 205 تن ثبت‌شده است.

 مديرکل راهداري و حمل‌ونقل و جاده‌اي سيستان‌وبلوچستان، بيان کرد: 454 هزار و 169 نفر مسافر در هشت ماه نخست امسال از پايانه‌هاي مرزي ميلک و ميرجاوه تردد کرده‌اند که رشد هشت‌درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان مي‌دهد.

خانقائي بابيان اين‌که بندر چابهار به‌عنوان منطقه راهبردي با موقعيت عالي جغرافيايي از ظرفيت‌هاي تجاري و اقتصادي خاصي برخوردار است گفت: حجم ترانزيت کالاي ورودي به بندر چابهار که از طريق مرز ميلک خارج‌شده است 41 هزار و 658 تن کالا بوده که در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته با چهار هزار و 721 تن، رشد 8 برابري را نشان مي‌دهد.

خانقائي گفت: اعمال تخفيفات ويژه، اصلاح تعرفه‌هاي عوارض و هزينه‌هاي بندري در کنار کوتاه بودن مسير سبب شده تا چابهار به يکي از مقرون‌به‌صرفه ترين بنادر جنوبي کشور در زمينه ترانزيت کالا تبديل شود.

 وي اظهار کرد: جابه‌جايي کالا در هشت ماه نخست امسال در پايانه‌هاي مرزي ميلک و ميرجاوه و بندر چابهار توسط 67 هزار و 962 دستگاه کاميون انجام‌شده است.

مديرکل راهداري و حمل‌ونقل و جاده‌اي سيستان‌وبلوچستان تاکيد کرد: ميزان ترانزيت و صادرات و واردات در اين مدت نشان‌دهنده ظرفيت و توانمندي بالاي استان در توسعه تجارت با کشورهاي منطقه است.

خانقايي افزود: با توجه به توانمندي‌هاي بالاي سيستان‌وبلوچستان در حوزه اقتصادي و موقعيت استراتژيک آن در محور شرق، برنامه‌ريزي و اهتمام دولت جهت ايجاد و تکميل زيرساخت‌هاي لازم در کنار توسعه بندر چابهار، سبب رونق صنعت حمل‌ونقل در شرق و جنوب شرق کشور خواهد شد.

منبع: راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي سيستان‌وبلوچستان

 1397/10/20  تاریخ خبر
گشایش منطقه آزاد تجاری ایران و پاکستان

سرکنسول جمهوري اسلامي ايران از بازگشايي منطقه آزاد تجاري بين ايران و پاکستان در مرز ميرجاوه در راستاي افزايش  روابط اقتصادي دو کشور تا چند روز ديگر خبر داد.

 محمد رفيعي گفت: طي چند روز آينده منطقه آزاد تجاري بين ايران و پاکستان در ميرجاوه افتتاح مي‌شود و ايران سوخت با قيمت ارزان به پاکستان مي‌فروشد.

سر وزير ايالت بلوچستان و سرکنسول جمهوري اسلامي ايران در نشستي موافقت کردند که مبادلات تجاري دو کشور به‌طور مستقيم به نفع شهروندان خواهد بود و باعث مي‌شود که رشد تجاري دو کشور به 5 ميليارد دلار برسد..

جام کمال خان، سر وزير ايالت بلوچستان با اشاره به تاثير منفي ناآرامي‌هاي منطقه گفت: روابط دو کشور ايران و پاکستان مي‌تواند عاملي براي تقويت فعاليت‌هاي اقتصادي باشد.

وي همچنين تأکيد کرد که تجارت مرزي و بدون ماليات ايران و پاکستان روابط اقتصادي دو کشور را تقويت خواهد کرد و کنسولگري پاکستان اقدامات امنيتي را براي زائران اين کشور به ايران انجام داده است.

منبع: تريبون

 1397/10/18  تاریخ خبر
بخشنامه جدید برای کاهش رسوب کالا در بنادر

ترانزيت کالا‌هاي گروه چهارمي ثبت سفارش شده به مناطق آزاد و ويژه اقتصادي آزاد شد.

 اين کالا‌ها در فهرست 1339 قلم کالاي گروه چهارمي قرار دارند که پيش از اين بخشنامه‌اي مبني بر عدم پذيرش ثبت سفارشات گروه چهارم کالايي و عدم انتقال اين گروه کالا‌ها به مناطق آزاد و ويژه اقتصادي و گمرکات داخلي ابلاغ شده بود.

با بخشنامه جديد امکان انتقال کالا‌هاي مشمول اولويت گروه چهارم که پيش از اين و قبل از ممنوعيت مجوز ثبت سفارش گرفته اند به مناطق آزاد و ويژه اقتصادي فراهم مي‌شود.

اين بخشنامه در راستاي اجراي سياست‌هاي جديد دولت و دستور معاون اول رئيس جمهور، وزير امور اقتصادي و دارايي و همچنين رئيس کل گمرک ايران مبني بر انجام اقدامات اورژانسي براي کاهش رسوب کالا در بنادر صورت مي‌گيرد.

منبع: تين نيوز

 1397/10/18  تاریخ خبر
دیدار سفير جمهوري اسلامي افغانستان با معاون وزير راه و شهرسازي

سفير جمهوري اسلامي افغانستان درراستاي تقويت همكاري‌‌هاي حمل و نقلي و مبادلات تجاري   با جمهوري اسلاميايران با معاون وزير راه و شهرسازي ديدار و گفت و گو كرد .

مهندس عبدالهاشم حسن‌نيا معاون وزير راه و شهرسازي ورئيس اين سازمان ضمن ابراز علاقمندي به توسعه روابط حمل و نقلي جاده‌اي ترانزيتي ميان دوكشور، اظهار داشت :

پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي خوبي درزمينه توسعه مبادلات حمل و نقل جاده‌اي كالا و ترانزيتي از مرزهاي دو كشور وجوددارد كه اميد است طي برگزاري نشست‌هاي تخصصي، راه‌كارهاي توسعه اين ظرفيت‌ها تدوين و در جهت رفع مشكلات موجود در تردد ناوگان ترانزيتي و ارتقاي حجم مبادلات تجاري،گام‌هاي اساسي برداشته شود .

وي با اشاره به اين كه توسعه بندرچابهار نقش قابل توجهي در گسترش مبادلات تجاري و بازرگاني ميان دو كشور ايفا مي‌كند،افزود :

كاهش و يا حذف عوارض تردد ناوگان،احداث پل دوم ميلك و توسعه و فعالسازي كريدورهاي چند جانبه حمل و نقل بين المللي ازجمله مواردي است كه بايد از سوي مسئولين حمل و نقلي دو كشور مورد رسيدگي و اهتمام جدي قرار گيرد .

دكتر نصير احمد نور سفير افغانستان نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از همكاري‌هاي دوجانبه بين دو كشور، اظهار داشت :

اميد آن مي رود با توافق ميان رؤساي جمهوري كشورهاي هند، افغانستان و ايران، بندرچابهار عملكردي فرامنطقه‌‌اي پيدا كند و با سرمايه‌گذاري ترانزيتي از اين بندر و اتصال به كشورهاي آسياي ميانه و سايركشورهاي منطقه بيش از پيش گسترش يابد. وي با اشاره به آنكه بازار افغانستان يك بازار رقابتي است و با توجه به اشتراكات نژادي، فرهنگي و مذهبي بين دوكشور ،فرصتهاي فراواني براي تجار ايراني براي مشاركت در اين بازار مهيا مي باشد و اينامر به تجارب و مهارتهاي بخش هاي خصوصي و دولتي و همچنين صادرات كالاهاي با كيفيتبالا و همچنين ارائه تسهيلات مناسب بستگي دارد .

گفتني است در اين جلسه مديركل دفترترانزيت و حمل و نقل بين‌المللي و معاون اين دفتر با ارائه گزارشي از آخرين وضعيت حمل و نقل جاده‌اي و ترانزيتي ميان دو كشور ، مقرر شد در يك نشست تخصصي با وابسته تجاري افغانستان ، راه‌كارهاي رفع مشكلات و زمينه هاي توسعه همكاري‌ها، مورد بررسي قرارگيرد .

منبع: سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي