اخبار حمل و نقل بین المللی
 1399/01/17  تاریخ خبر
۱۹ کامیون ایرانی در آستانه بازگشت به کشور
رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در گفتگوي تلفني با سفراي جمهوري اسلامي ايران در کشورهاي ترکيه، يونان، رماني و بلغارستان از انجام همکاري مطلوب با اين سازمان و تلاش‌هاي مجدانه به منظور فراهم کردن شرايط بازگشت 33 راننده و 26 کاميون ايراني گرفتار در کشورهاي اروپايي به دليل انسداد مرزهاي کشور‌هاي همسايه قدرداني و تشکر کرد.

 عبدالهاشم حسن نيا معاون وزير و رئيس اين سازمان در جريان مکالمات تلفني جداگانه با توجه به انسداد‌ها و محدوديت‌هاي اعمال شده از سوي دولت ترکيه که موجب متوقف شدن و مانع عبور رانندگان و ناوگان ايراني تردد کننده در کشورهاي اروپايي شده بود،‌ اظهار داشت: با همت جمعي همکاران سازمان راهداري و حمل‌و‌نقل جاده‌اي، معاونت ديپلماسي اقتصادي، دفاتر و ادارات سياسي وزارت امورخارجه و ساير نهادهاي ذيربط، مشکلات صدها نفر از رانندگان گرفتار در اين کشورها يا مرتفع شده و به کانون خانواده‌هاي خود ملحق شده اند و يا همچنان رايزني‌ها براي رفع مشکلات بازگشت آنها ادامه دارد.

معاون وزير راه و شهرسازي در تماس تلفني با محمد فرازمند سفير جمهوري اسلامي ايران در آنکارا، آخرين وضعيت 19 کاميون با 20 راننده ايراني را مورد بررسي قرار داد که طبق اظهارات سفير مشخص شد پس از رايزني‌هاي طولاني ،کاميون‌هاي ايراني موفق به ترک مرز رماني شده و با عبور از  مرزهاي بلغارستان وارد خاک ترکيه شده اند و در حال حاضر اين  19 کاميون ايراني با اسکورت پليس ترکيه به سمت مرز بازرگان در حرکت هستند.

به گفته سفير جمهوري اسلامي ايران در آنکارا؛ رايزني ها با طرف ترک جهت پذيرش رانندگان و ناوگان ايراني متوقف در مرز يونان (ايپسالا) با ترکيه (ايپيک) و رانندگان و ناوگان ايراني متوقف در بندر اودساي اوکراين و مرز مولداوي با آن کشور ادامه دارد.

رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي همچنين در تماس تلفني با احمد نادري سفير جمهوري اسلامي ايران در آتن، آخرين وضعيت هفت کاميون با 13 راننده ايراني که بعد از مدت‌ها توقف در بنادر ايتاليا و پس از رايزني‌هاي طولاني موفق به عزيمت با کشتي به يونان و مرز ايپسالاي ترکيه شدند، را مورد بررسي قرار داد که طبق اظهارات سفير مربوطه مشخص شد همکاران سفارت به طور مستمر با رانندگان ايراني در تماس هستند.

سفير جمهوري اسلامي ايران در آتن طي اين تماس تلفني ابراز اميدواري کرد؛ رايزني‌ها با مقامات ذيربط يوناني و همچنين مذاکرات نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در آنکارا با طرف ترک براي پذيرش ناوگان ايراني هرچه زودتر به نتيجه مطلوب برسد.

حسن‌نيا در ادامه سلسله تماس‌هاي تلفني با سفراي جمهوري اسلامي ايران در کشوهاي اروپايي همچنين با مرتضي ابوطالبي سفير جمهوري اسلامي ايران در بخارست گفتگو و از وي و همکارانش بابت تلاش‌ها و رايزني‌هاي صورت گرفته با مقامات ذيربط رومانيايي و همچنين رساندن آذوقه و لوازم بهداشتي به رانندگان ايراني تقدير و تشکر کرد.

سفير جمهوري اسلامي ايران در بخارست ابراز اميدواري کرد شرايط عبور يک نفر راننده باقيمانده که اخيراً به مرز آن کشور رسيده ، نيز مانند سايرين فراهم شود.

معاون وزير راه و شهرسازي در تماس تلفني با سيد محمد جواد رسولي محلاتي سفير جمهوري اسلامي ايران در صوفيا نيز، از وي و همکارنش بابت تلاش‌ها و رايزني‌هاي صورت گرفته با مقامات ذيربط بلغار و سفارت ترکيه در بلغارستان و همچنين رساندن آذوقه و لوازم بهداشتي به آنها قدرداني و تشکر کرد.

همچنين سفير جمهوري اسلامي ايران در صوفيا در جريان اين تماس تلفني، ضمن تشريح اقدامات صورت گرفته در خصوص ورود ناوگان گرفتار در مرز کالافات به بلغارستان و عزيمت آنها به مرز ترکيه، ابراز اميدواري کرد يک نفر راننده باقيمانده که اخيراً به مرز کالافات روماني رسيده است نيز مانند سايرين به سلامت از مرز آن کشور و سپس از مرزهاي بلغارستان و ترکيه عبور کند.

گفتني است؛ رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي در جريان تماس‌هاي تلفني با سفراي ايران در کشورهاي مذکور از نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در کشورهاي ترکيه، بلغارستان، يونان، روماني، اوکراين، مولداوي، گرجستان، آلمان و ايتاليا،‌ همچنين دست اندرکاران اين اقدام ازجمله «گمرک جمهوري اسلامي ايران»، «اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي»، نيروهاي فعال در «تشکل هاي صنفي حمل‌و‌نقل بين‌المللي» و برخي از ايراني‌هاي مقيم اين کشورها نيز قدرداني و تشکر کرد.
منبع: سازمان راهداري و حمل ونقل جاده اي

 1399/01/17  تاریخ خبر
امکان جدید برای صاحبان کالا: ثبت غیرحضوری جابه‌جایی ارزیابی کانتینر

امکان ثبت جابه‌جايي ارزيابي کانتينر به صورت غيرحضوري در بندر شهيد رجايي فراهم شد.

 با توجه به شيوع کرونا و جلوگيري از تردد غيرضروري در سطح بندر شهيد رجايي در راستاي تسهيل در ارائه خدمات و انجام رويه دورکاري از روز گذشته (15 فروردين‌ماه) امکان ثبت جابه‌جايي ارزيابي کانتينر به صورت غيرحضوري و از طريق درخواست الکترونيکي فراهم شده است.

بر همين اساس ترخيص کاران و صاحبان کالا مي‌توانند درخواست پذيرش جابه‌جايي کانتينر را يک روز قبل ثبت کرده و روز بعد نيز ارزيابي و نمونه‌برداري انجام خواهد شد.

لازم به توضيح است که درخواست ثبت کانتينر صرفاً از ساعت 8 لغايت 14 امکان‌پذير است که پس از دريافت درخواست از طريق ايميل و يا واتساپ تأييديه پذيرش آن ارسال خواهد شد.

صاحبان کالا ليست شماره تماس ترمينال‌ها براي ثبت غيرحضوري جابه‌جايي کانتينر را مي‌توانند در اينجا ببينند.

منبع: نين نيوز

 1399/01/17  تاریخ خبر
تجارت ایران واوراسیا با امضای موافقتنامه ترجیحی به ۱.۴میلیارد دلار رسید
سيد روح الله لطيفي گفت :تجارت خارجي کشورمان با اتحاديه اقتصادي اوراسيا بعد از اجرايي شدن مواقتنامه تجارت ترجيحي از پنجم آبان ، در مدت پنج ماه به بيش از1.4ميليارد دلار رسيد .

سيدروح اله لطيفي ، سخنگوي گمرک ايران اظهار داشت: طي پنج ماه گذشته و به عبارت بهتر از تاريخ پنجم آبان سال 98 تا 6 فروردين ماه سال جاري ، ميزان تجارت خارجي ايران واوراسيا به يک ميليارد و489 ميليون و232 هزار و265 دلار رسيده است . از اين مقدار 67 درصد سهم واردات و33 درصد نيز سهم صادرات بوده است .

وي افزود: سرجمع صادرات ايران به اوراسيا ازحيث وزني يک ميليون و159 هزارو479 تن وارزش اين مقدار نيز برابر است با 489 ميليون و931 هزارو955 دلار .همچنين سرجمع واردات کشور از اوراسيا از حيث وزني دو ميليون و958 هزارو 128 تن بوده است که ارزش اين حجم کالا 999ميليون و300 هزارو310 دلار است .

لطيفي در خصوص ميزان صادرات  و واردات کالاها براساس توافقنامه في مابين توضيح داد : باتوجه به توافقنامه تجاري ايران و اوراسيا در آبان ماه سال 98 ونيز اقدامات صورت گرفته براي اجرايي شدن  تعرفه هاي ترجيحي ، حجم صادرات ترجيحي کشور به مجموعه اوراسيا به مقدار 123هزارو960 تن وبه ارزش 136ميليون و260 هزارو 229 دلار است . ضمن آنکه حجم واردات کشور در اين مدت زمان به مقدار دو ميليون و381 هزارو 859 وبه ارزش 749 ميليون و816 هزارو 205 دلار است .

سخنگوي گمرک درخصوص مقاصد عمده صادراتي به اوراسيا گفت:بزرگترين مقصد صادرات ايران به اوراسيا ، کشور فدراسيون روسيه با حجم بيش از 481 هزار و668 تن وبه ارزش 248 ميليون و555 هزار و102 دلار که اين ميزان بيش از 50 درصد از کل ارزش صادرات ايران به اوراسيا را شامل مي شود . پس از روسيه، ارمنستان با بيش از 24.6 درصد وقزاقستان با 16 درصد بيشترين صادرات ايران به مجموعه اوراسيا را محسوب مي شود.

لطيفي در خصوص مبدا نخست واردات ازاوراسيا گفت: بيشترين واردات کالا از کشور فدراسيون روسيه بوده است . حجم واردات کشور از روسيه در پنج ماهه اخير از حيث وزني بيش از دوميليون و7 هزارو 981 تن وبه ارزش 713 ميليون و706 هزارو 799 دلار است . که اين ميزان بيش از 71.4 درصد کل واردات ايران از کشورهاي اوراسيا را شامل مي شود . پس از روسيه، کشورهاي قزاقستان با 24.9 درصد و بلاروس با 2.3 درصد در رتبه هاي بعدي قرار دارند.

دبيرشوراي اطلاع رساني گمرک در خصوص کالاهاي صادراتي کشورمان به اوراسيا توضيح داد: کالاهاي اصلي صادراتي ايران به اوراسيا شامل سيب تازه، پسته تازه وخشک، گاز طبيعي مايع شده، کيوي تازه ، خيار وخيار شور است همچنين کالاهاي ترجيحي صادراتي ايران به اين کشورها شامل کيوي تازه، پسته تازه وبا پوست، انگور خشک شده، کاهو ،گل کلم وکلم بروکلي است .

وي در خصوص کالاهاي وارداتي از اوراسيا گفت:  کالاهاي اصلي وارداتي از اوراسيا شامل ، جو به استثناي بذر، ذرت دامي، روغن دانه آفتاب گردان وگوشت وشقه بره است . ضمن آنکه کالاهاي ترجيحي وارداتي ايران شامل جو، ذرت دامي، روغن آفتابگردان، گوشت ولاشه بره و کاغذ روزنامه است .

لطيفي تصريح کرد: در ميان 20 قلم اصلي صادرات ترجيحي ايران به اوراسيا ، به ترتيب پسته بيش از 46 درصد، کيوي با 27 درصد وانگور خشک با 10 درصد بيشترين سهم صادراتي را شامل شده است .همچنين در بيست قلم نخست واردات ترجيحي کشور از مجموعه کشورهاي اوراسيا ، به ترتيب جو 45 درصد، ذرت دامي با 26 درصد وروغن دانه آفتابگردان با 17 درصد سهم اصلي واردات ترجيحي کشور را به خود اختصاص داده اند .
پنج کشور فدراسيون روسيه، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس وقرقيزستان شرکاي اقتصادي وتجاري ايران با اوراسيا هستند .

منبع: گمرک نيوز
 1399/01/16  تاریخ خبر
عراق اجازه تردد به رانندگان ایرانی ترانزیت سوخت را نمی‌دهد
فرماندار قصرشيرين گفت: عراق اجازه تردد به رانندگان ايراني کاميون‌هاي حامل سوخت که از مرز رسمي پرويزخان وارد اين کشور شده‌اند، را به سمت مقصدشان براي تخليه بار آن‌ها نمي‌دهد.

مرادعلي تاتار افزود: کاميون هاي حامل سوخت که حدود يک هفته است، از مرز پرويزخان وارد عراق شده اند و تمامي تشريفات گمرکي و کارهاي پذيرش آن ها از سوي گمرک کشورمان با گمرک مرز پرويزخان در عراق انجام شده اما به دليل بحران کرونا، عراق مانع از تردد آن ها به سمت مقصدشان در سليمانيه براي تخليه بارهايشان شده و در مرز مانده اند.

وي اظهار داشت: با وجود اينکه اين مشکل مربوط به داخل عراق است و به دليل بحران کرونا و منع رفت و آمد در عراق ايجاد شده اما بازهم موضوع از طريق سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي کشورمان، فرمانداري قصرشيرين، گمرک پرويزخان، استانداري کرمانشاه و کنسولگري ايران در سليمانيه در حال پيگيري است.

نماينده عالي دولت در قصرشيرين گفت: هم اکنون روزانه حدود يک هزار کاميون حامل کالاهاي صادراتي از مرز رسمي پرويزخان به عراق صادر مي شود و مشکلي در خصوص تخليه و بارگيري کالاهاي صادراتي وجود ندارد.

رانندگان کاميون هاي حامل سوخت که حدود يک هفته است در مرز پرويزخان عراق مانده اند با نشر کليپ هايي در فضاي مجازي از مسوولان ايراني براي رايزني باطرف عراقي حهت رفتن به مقصد و تخليه بارهاي خود در عراق با توجه به منع ترددي که هم اکنون وجود دارد و بازگشت به کشورمان کمک خواسته اند.  

اين رانندگان که حدود 60 تا ?70 نفر هستند از نبود امکانات رفاهي و بهداشتي در مرز عراق با توجه به بحران کرونا ابراز نارضايتي کرده و نگران وضعيت سلامتي خود هستند.

شهرستان مرزي قصرشيرين در غرب کرمانشاه با بيش از 27 هزار تن جمعيت، با عراق 186 کيلومتر مرز دارد که در امتداد اين مرز، 2 معبر رسمي پرويزخان و خسروي قرار دارد که مبادلات اقتصادي، تجاري و صادرات کالا به اقليم کردستان و حکومت مرکزي عراق از اين 2 مرز انجام مي شود.
روزانه 800 تا يک هزار و 200 دستگاه کاميون کالاهاي صادراتي از مرز رسمي پرويزخان به اقليم کردستان عراق و همچنين 500 دستگاه کاميون کالا از طريق مرز رسمي خسروي به حوزه حکومت مرکزي عراق (بخش مرکزي) صادر مي شود.
همچنين روزانه به طور ميانگين 600 دستگاه تانکر سوخت رسان عراقي و ايراني از مبدا اقليم کردستان عراق از طريق مرز رسمي پرويزخان به مقصد بنادر جنوبي کشورمان، وارد خاک جمهوري اسلامي ايران مي شود.

منبع: خبرگزاري ايرنا

 1399/01/16  تاریخ خبر
تشریح برنامه های بندری و دریایی سیستان و بلوچستان در سال ۹۹؛ افزایش ۲۰ درصدی صادرات و ترانزیت کالا در دستور کار

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان گفت: افزايش ميزان صادرات، ترانزيت و واردات کالا به ميزان 20 درصد از مهم ترين اهداف تعريف شده به منظور تحقق و اجرا در سال جاري است.

بهروز آقايي درباره  اهداف و برنامه هاي تعريف شده سيستان و بلوچستان در سال 99 در حوزه بندري و دريايي، بيان کرد: در حوزه بندري، ارتقاء سطح ايمني بندري از 9 به 14 درصد و جذب سرمايه گذاري جهت تمامي درخواست ها و قراردادهاي سرمايه گذاري از اهداف بندري سيستان و بلوچستان در سال جاري است.

وي ادامه داد: پياده سازي آيين نامه تردد افراد و وسايل نقليه موتوري در بندر، اندازه گيري شاخص زماني حضور کاميون در بندر، شناسايي و احصاء مشکلات و گره هاي ترافيکي، انجام اقدامات اصلاحي جهت رفع مشکلات و گره هاي ترافيکي، نظارت مستمر در برگزاري دوره هاي آموزشي گواهينامه مهارت اپراتوري تجهيزات بندري و نيز خدمات شرکت هاي کارگزار عمليات بازرگاني و پشتيباني پسکرانه  از ديگر اهداف مهم بندري تعريف شده در سال 1399 در بنادر سيستان و بلوچستان است.

اهداف مهم دريايي

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان درباره اهداف مهم حوزه دريايي سيستان و بلوچستان، گفت: پياده سازي طرح هميار ناجي و تجهيز و بهره برداري از شناورهاي طرح، تامين تجهيزات و لوازم ايمني فردي جستجو و نجات دريايي و دوربين تصويربرداري همراه، ساماندهي سفرهاي دريايي نوروزي سال 1400، تامين تجهيزات هيدروگرافي و اجراي دستورالعمل هاي دريايي به عنوان بخشي از اهداف مهم حوزه دريايي در نظر گرفته شده است.

آقايي ادامه داد: علاوه بر واگذاري و نظارت بر قرارداد راهبري، نگهداري و تعمير تجهيزات مقابله با آلودگي و پاکسازي آب دريا، ارائه خدمات دريافت مواد زائد نفتي به کشتي ها، نظارت بر قرارداد راهبري، نگهداري و تعميرات شناورهاي خدماتي بندر چابهار  از ديگر اهداف دريايي سيستان و بلوچستان در سال جاري است.

به گفته وي، بررسي و بازنگري دستورالعمل راهنمايي، بررسي و بازنگري روش اجرايي امور دريايي و مرکز کنترل ترافيک دريايي، تامين تجهيزات ايمني فردي مخابرات دريايي، فرهنگ سازي ايمني در شناورهاي صيادي بنادر تابعه  و نيز بهبود سيستم نظارت آنلاين با تامين تجهيزات مورد نياز ديگر اهداف حوزه دريايي در سال 99 است.

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان درباره اهداف تبيين شده براي بنادر سيستان و بلوچستان در حوزه عمران طي سال جاري، اظهار کرد: اجراي تاسيسات زيربنايي و فاز يک شبکه معابر اراضي پشتيباني بندر شهيد بهشتي، اجراي دايک حفاظت ساحلي جنوب شرقي بندر شهيدبهشتي و استحصال پشت آن، انجام مطالعات کريدور خطوط لوله بندر شهيد بهشتي، تصويب و انجام مطالعات احداث دوباب انبار در بندر شهيد بهشتي و نيز تکميل مطالعات جانمايي و احداث اسکله شناورهاي مسافري و تفريحي بندر شهيد کلانتري از اهداف مهم عمراني در سال 99 است.

آقايي با اشاره به اينکه احداث اسکله شناورهاي مسافري و تفريحي بندر شهيد کلانتري، انجام مطالعات احداث اسکله هاي تفريحي و گردشگري زرآباد، تعميرات اساسي کانال هاي دفع آب هاي سطحي بندر کلانتري و کوي بندر ، ساماندهي و زيباسازي کوي بندر و نيز انجام مطالعه ساماندهي ورودي شرقي بندر شهيدبهشتي از ديگر برنامه هاي درنظر گرفته شده براي سال جاري است.

وي ادامه داد: احداث برج کنترل ترافيک دريايي و ساختمان مرجع دريايي بندرچابهار ، احداث مرکز جستجو و نجات دريايي پسابندر(MRCC) ، انجام مطالعات پروژه طراحي، ساخت و نصب اسکله هاي مخصوص شناورهاي جستجو و نجات دريايي در بنادر چابهار، پسابندر و زرآباد و انجام مطالعات پروژه طراحي و نصب اسکله مخصوص شناور ناجي در بندر شهيدبهشتي از ديگر اهداف عمراني بنادر سيستان و بلوچستان در سال 99 است.

حوزه تعمير و نگهداري

مديرکل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان در رابطه با اهداف تعريف شده در حوزه تعمير و نگهداري بنادر اين استان طي سال 99، بيان کرد: حفظ ظرفيت پايانه مسافر دريايي شهيد کلانتري با اجراي پروژه هاي تعمير و نگهداري به ميزان 1ميليون و 500 هزار نفر، خريد تجهيزات ترمينال مسافربري بندر شهيد کلانتري به تعداد 11 مورد، تعميرات زيرآبي يادگار2 به ميزان 100 درصد، بازسازي ماشين آلات شناورها به ميزان 9 مورد و نيز بازسازي و خريد لوازم سه دستگاه جرثقيل ساحلي به عنوان بخشي از اهداف مهم حوزه تعمير و نگهداري در سال جاري است.

آقايي خاطرنشان کرد: همچنين انتقال سه دستگاه جرثقيل ساحلي از بندر شهيدبهشتي به بندر شهيد کلانتري و اسکله طرح توسعه بندر شهيدبهشتي، بازسازي و تامين تجهيزات مخابراتي الکترونيکي (احداث 5000 متر زير ساخت ارتباطي )، خريد و نصب تجهيزات مخابراتي جهت پيشرفت پروژه پوشش راديويي سواحل استان، خريد و نصب تجهيزات مخابراتي شناورها و تجهيزات ايستگاه ساحلي به ميزان 30 دستگاه، بازسازي ، خريد و نصب دکل هاي مخابراتي به تعداد 15 مورد و نيز خريد تجهيزات کمک ناوبري به تعداد 13 مورد بخش ديگري از اهداف حوزه تعمير و نگهداري است.

حوزه سواحل

به گفته وي در حوزه دريايي نيز، اندازه گيري و پايش مشخصه هاي دريايي بندر چابهار، بهره برداري از سامانه جامع مديريت و نظارت بر سواحل در بندر چابهار  و همچنين نقشه برداري شبکه تاسيسات زيرزميني بندر چابهار و بروز رساني و تکميل سامانه  PMO GIS از مهمترين اهداف حوزه سواحل در بنادر سيستان و بلوچستان در سال 99 است.

منبع: سازمان بنادر و دريانوردي

 1399/01/16  تاریخ خبر
تصویب لایحه موافقت‌نامه ارتباط بین‌المللی راه آهن میان ایران و افغانستان

پيش از اين به موجب تصويب نامه مورخ 11 شهريور ماه 1396 وزارت راه و شهرسازي مجاز به انجام مذاکره ، پيش امضا (پاراف) و امضاي موقت موافقت‌نامه بين دو کشور در خصوص ارتباط بين‌المللي راه‌آهن و پيگيري مراحل قانوني آن تا تصويب نهايي شد .
هيئت وزيران ، به منظور ايجاد ارتباط مستقيم راه آهني و با هدف انجام حمل‌و‌نقل بين‌المللي مسافر و کالا بين ايران و افغانستان ، لايحه «موافقت‌نامه بين دولت هاي جمهوري اسلامي ايران و افغانستان در خصوص ارتباط بين المللي راه آهن» را به تصويب رساند .

مطابق اين لايحه ، طرفين نسبت به پذيرش و ارائه خدمات مربوط به مسافر و کالا ، از جمله گذر (عبور) هنگام انجام عمليات حمل و نقل راه آهني بين دو کشور اقدام مي‌کنند . پرداخت‌هاي مربوط به خدمات نيز طبق تعرفه‌هايي که در قلمرو طرف ها معتبر است ، انجام خواهد شد .

ثبت رسمي اسناد ، انجام حمل‌و‌نقل بار با راه آهن و واگن ، نحوه استفاده از راه‌آهن و واگن و ترتيب حمل‌و‌نقل مسافر طبق توافق‌هاي دوجانبه بين دستگاه‌هاي ذي‌ربط طرف‌ها تنظيم خواهد شد .

هم‌چنين ، طرفين در جهت تأمين وسايط نقليه راه آهني و خدمات مسافري به لحاظ مبادلات تجاري خارجي و بارگذري که به پايانه هاي راه آهني مي رسند ، اقدام کرده و آن ها را براي مقاصد بعدي ، طبق قواعد بين المللي حمل و نقل معتبر در قلمرو طرف ذي‌ربط اعزام مي‌کنند .

گفتني است ، پيش از اين به موجب تصويب نامه مورخ 11 شهريور ماه 1396 وزارت راه و شهرسازي مجاز به انجام مذاکره ، پيش امضا (پاراف) و امضاي موقت موافقت‌نامه بين دو کشور در خصوص ارتباط بين‌المللي راه‌آهن و پيگيري مراحل قانوني آن تا تصويب نهايي شد .

منبع: پرتال حمل ونقل

 1399/01/10  تاریخ خبر
مسیر تجارت ایران با ترکیه از طریق ریلی باز است

 لطيفي سخنگوي گمرک تصريح کرد: با وجود توقف فعاليت مرز بازرگان براي انجام رويه‌هاي صادرات، واردات و ترانزيت به دليل تصميمات آنکارا براي کنترل و مقابله با شيوع کرونا، چند روزي است که راه تجارت با ترکيه در رويه‌هاي صادرات، واردات و ترانزيت کالا بين ايران و ترکيه از طريق مرز رازي و با هماهنگي راه آهن جمهوري اسلامي ايران از طريق ريلي صورت مي‌گيرد.

او افزود: از 26 اسفند تا کنون، نزديک به500واگن کالاي تجاري از طريق گمرک رازي بين دو کشور رد و بدل شده که از اين ميزان نزديک به 190 واگن کالاي صادراتي از ايران به ترکيه و حدود 310 واگن کالا نيز واردات از ترکيه به ايران را شاهد بوديم.

لطيفي اظهار کرد:از ده کاميون اقلام بهداشتي که از کشور‌هاي ديگر و از مسير ترکيه بايد وارد کشور مي‌شد، فردا دو کاميون با ورود از بازارچه مرزي ساري سو وارد کشور مي‌شود. در ضمن کاميون‌هاي ترکيه و ايراني از طريق مرز بازرگان به سمت کشور‌هاي خود مجاز به تردد هستند.

منبع: گمرک نيوز

 1399/01/10  تاریخ خبر
آخرین وضعیت بازارهای صادراتی ایران با کشورهای همسایه پس از شیوع کرونا
مسعود کمالي اردکاني، سرپرست معاونت توسعه بازارهاي صادراتي سازمان توسعه تجارت ايران، گزارشي از آخرين وضعيت مرزهاي تجاري با کشورهاي همسايه ارائه و اشاره کرد گزارش وضعيت مرزها در اپليکيشن راهنماي تجارت در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان توسعه تجارت ايران به صورت روزانه بارگذاري مي‌شود.

وي افزود: مرزهاي تجاري با شمال کشور عراق، شامل مرزهاي "باشماق"، "پرويزخان" و "تمرچين" فعلاً فعال است اما مرزهاي جنوبي با کشور عراق در حال حاضر مسدود است. در مورد عمان نيز تردد کالا در برخي بنادر مثل بندر "سلطان قابوس" با وجود برخي محدوديت‌ها برقرار است. اما کويت تقريباً تردد کالا و مسافر را ممنوع اعلام کرده و قطر نيز ارسال مواد غذايي را ممنوع  و مواد معدني را مجاز اعلام کرده است. همچنين تجارت کالا با امارات متحده عربي با اعمال محدوديت‌هايي در حال انجام است.

کمالي‌اردکاني بيان داشت: در مورد کشورهاي همسايه شمالي،  مرز ترکمنستان، حمل ريلي مواد غيرغذايي از طريق مرز "سرخس" در حال انجام اما مرز "اينچه‌برون" تا 13 فرودين مسدود خواهد بود. همچنين حمل و نقل ريلي و جاده‌اي مواد غذايي به طور کلي در اين مرز ممنوع است. در مورد آذربايجان نيز کالاها تقريباً در حال تردد و مسير ترانزيت باز است. در مورد کشور ارمنستان محدوديت‌هايي اعمال مي‌شود و لغو رواديدي که با اين کشور داشتيم، فعلا اعمال نمي‌شود.  اما برخي کالاهايي که فهرست آن بين دو کشور مبادله شده است، قابل تردد است و از طريق مرز "مغري"، ترانشيپ مي‌شود. در مورد کشور قزاقستان و روسيه نيز کالاها با کندي به دليل رعايت مسائل بهداشتي در حال تردد است.

سرپرست معاونت توسعه بازارهاي صادراتي سازمان توسعه تجارت ايران افزود: در مورد افغانستان نيز به غير از مشکل صدور ويزا براي راننده‌هاي کاميون افغان که در حال پيگيري هستيم، مورد خاصي در مرزها وجود ندارد. در مرزهاي ترکيه صرفا کالاهاي کشاورزي با کاميون‌هاي ترک موجود در ايران از مرز سرو اروميه صادر مي‌شود. همچنين در مرز خوي- رازي تردد کالا از مسير ريلي ميسر شده است. در مرز بازرگان- ماکو نيز صرفا بازگشت کاميون‌هاي ايراني و ترک (با بار صادراتي ايران و يا بدون بار) به کشور مبدأ در حال انجام است. مرزهاي ايران با پاکستان نيز با توجه به مصوبه شوراي امنيت پاکستان فعلاً  مسدود اعلام شده است.

منبع: خبرگزاري فارس
 1399/01/06  تاریخ خبر
در 11 ماهه اول امسال: ترانزیت 9 هزار و 600 تن کالا از مرز ماهیرود
مزيدي رييس پايانه مرزي ماهيرود گفت: در 11 ماه گذشته امسال  هزار و 5929 تن کالا‌ي ترانزيتي توسط ناوگان حمل و نقل بين المللي از مرز ماهيرود ترانزيت شد که درمقايسه بامدت زمان مشابه پارسال 391% افزايش داشته است.
او افزود: اين ميزان کالا درقالب بيش از 368 سفرحمل شده است که در مقايسه با مدت زمان مشابه پارسال شاهدافزايش 343% تعدادسفر نيز هستيم.
مزيدي اظهار کرد با توجه به شيوع بيماري کرونا و در جهت مقابله و قطع چرخه کرونا در استان تمهيداتي از جمله استقرار تيم پايگاه بهداشتي در پايانه مرزي ماهيرود، ضدعفوني نمودن هر روزه سالن‌هاي تجاري، مسافري و مکان‌هاي پايانه مرزي آموزش مبارزه با بيماري کرونا با محدوديت دانشگاه علوم پزشکي استان جهت کليه پرسنل ادارات مستقر در پايانه مرزي ماهيرود، توزيع ماسک و دستکش در بين پرسنل ادارات مستقر و اطلاع رساني نکات بهداشتي و مراقبتي به مترددين بوسيله توزيع بروشور‌هاي مربوط ديده شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان


 1399/01/05  تاریخ خبر
مرز رسمی پروز خان باز است و فعالیت های تجاری ادامه دارد
مديرکل گمرک پرويزخان گفت: مرز رسمي پروز خان باز است و فعاليت هاي تجاري ادامه دارد .

مسلم احمدي نصر با بيان اين مطلب افزود : اين مرز بين المللي به منظور صادرات و مبادلات تجاري با عراق به صورت شبانه روزي فعال و اقدام هاي بهداشتي براي مقابله باويروس کرونا در اين مرز نيز به طور مستمر انجام مي شود.

وي گفت : اقدام هاي بهداشتي و گندزدايي محيط مرز روزانه با همکاري پايانه پرويزخان و هنگ مرزي،شرکت تعاوني مصرف کارکنان گمرک و ساير ارگان هاي مستقر در مرز اين مرز انجام مي شود.
وي اظهار داشت: اداره کل گمرکات استان کرمانشاه وگمرک پرويزخان اقدام به تهيه مواد گندزدايي کرده و بخشي را به پايانه پرويزخان، شهرداري قصرشيرين و ساير ارگان هاي متقاضي براي انجام گندزدايي در مرز و شهرستان و روستاهاي اطراف قرار داده است و امروز نيز همه کاميون هاي حامل کالا در پارکينگ ها قبل از مرز و مسير کمربندي و جاده هاي منتهي به مرز، براي خروج از کشور به محوطه مرزي گمرک هدايت و پس از انجام تشريفات خارج شدند.
مديرکل گمرک مرز رسمي پرويزخان گفت: گمرک براي کاهش مراجعه کنندگان حضوري اقدام به راه اندازي سامانه ثبت نامه و درخواست و پيگيري مکاتبات از طريق پورتال گمرک جمهوري اسلامي ايران کرده که علاوه بر حذف کاغذ و کاهش هزينه ها در پيشگيري از شيوع ويروس نيز موثر است.
احمدي نصر ادامه داد: علاوه بر کالاهاي صادراتي، تشريفات گمرکي کالاهاي ترانزيتي و فرآورده هاي نفتي نيز از مرز رسمي پرويزخان درحال انجام است که با احتساب آمار اين کاميون ها حجم تردد کاميون ها روزانه به يک هزار دستگاه مي رسد.
 وي اظهار داشت: پارسال ارزش کالاهاي صادراتي از مرز رسمي پرويزخان به کشور عراق به يک ميليارد و 458 ميليون دلار به وزن سه هزار و 386 ميليون تن رسيد که از نظر ارزشي 18 درصد و به لحاظ وزني 14 درصد نسبت به سال 97 افزايش داشت.

منبع: خبرگزاري ايرنا
 1398/12/28  تاریخ خبر
کشف دو محموله بزرگ شیشه و کراک دردو تانکر حمل سوخت
دو محموله بزرگ  شيشه و کراک  روز دوشنبه 26 اسفندماه، جمعا  به وزن 760 کيلو و 562گرم  در مرزهاي شرقي کشور از دو تانکر حمل سوخت که به صورت ماهرانه اي جاسازي شده بود توسط  پرسنل گمرک و با کمک سگ هاي مواد ياب و دستگاه  ايکس ري کشف شد.

در اولين محموله مربي سمگا (سگ هاي مواد ياب) براي بررسي وارد تانکر مي شود و به دليل مغايرت در نظافت دريچه اول تانکر با دريچه هاي شماره دو و سه  به تانکر خالي سوخت که از کشور افغانستان در حال ورود به کشور بود مشکوک مي شود.

مربي سگ مواد ياب گمرک ايران که در اين مورد شاخص هاي خطر را تشخيص داده بود با دقت بالا و کمک سگ هاي مواد ياب گمرک  متوجه جاسازي مواد در دريچه شماره سه تانکر مي شود.

بر اساس اين گزارش، پس از کشف و استخراج مواد مخدر مشخص شد که 592 کيلو و 312 گرم مواد مخدر( شامل 73 کيلو و 750 گرم شيشه و518 کيلو و 562 گرم کراک) داخل تانکر سوخت جاسازي شده بود.

.به گزارش روابط عمومي گمرک ايران ، مواد مخدر مکشوفه پس از تعيين ماهيت و  توزين توسط پرسنل گمرک  ، طي يک صورتجلسه همراه با تانکر توقيفي و راننده به نماينده دادستان محل و ضابطين دادگستري تحويل شد.

در محموله دوم نيز،  يک دستگاه تانکر به رانندگي تبعه افغانستاني وارد يکي از گمرکات شرق کشور شده و پرسنل هنگ مرزي به احتمال جاسازي مواد مخدر در اين کاميون مشکوک مي شوند وسپس باهماهنگي با گمرک ، تانکر به واحد ايکس ري کاميوني گمرک ايران ارجاع و پس از اسکن و بررسي دقيق و احتمال جاسازي در قسمت بالاي تانکر، مشخص مي شود که سرتاسر تانکر دو جداره شده است و پس از بررسي دقيق و کنترل فيزيکي اين تانکر توسط پرسنل ايکس ري و مرزباني مشخص مي شود که تعداد 60 بسته با لفاف آلومينيومي مجموعاً به وزن168کيلو و250 گرم هروئين فشرده در قسمت بالاي تانکر بين پوشش دو جداره تانکر جاسازي شده است .

 همکاري واحد ايکس ري گمرک با هنگ مرزي در تشخيص دو جداره کردن تانکر و جاسازي ماهرانه مواد در لفاف هاي آلومنيومي ( براي عدم شناسايي با دستگاه هاي الکترونيکي)، بسيار مهم و نتيجه بخش بوده است.

واحد ايکس ري گمرک بابهره گيري از تکنيک هاي کنترلي و دقت بالا ، مواد جاسازي شده هروئين فشرده به وزن 168 کيلوو 250 گرم در اين تانکر را شناسايي و بعد از تخليه کامل مواد،  طي صورتجلسه اي کاميون و مواد تحويل مقامات قضايي شد.

از ابتداي سال جاري کشفيات ماده مخدر شيشه از مبداء افغانستان در مقايسه با سال گذشته ده ها برابر شده و رشد توليد فزاينده مواد مخدر صنعتي در اين کشور يکي از نگراني هاي جدي به شمار مي رود که  بايد مورد توجه مجامع جهاني قرار گيرد.

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/26  تاریخ خبر
کشف 3598 بطری مشروبات الکلی در گمرک شهید رجایی
کارکنان گمرک شهيد رجايي 3598 بطري و قوطي مشروبات الکلي را که در انتهاي يک کانتينر ترانزيتي جاسازي شده بود، توسط ايکس ري کاميوني کشف کردند.
ابوالفضل اکبرپور ناظر گمرکات استان هرمزگان و مديرکل گمرک شهيد رجايي با اعلام اين خبر گفت: محموله مکشوفه توسط يک دستگاه کانتينر ترانزيتي حامل لوازم مستعمل خودرو که از مبدا امارات به مقصد افغانستان در حرکت بود کشف شد.
 وي افزود : اين محموله که شامل انواع مشروبات الکلي بود به صورت ماهرانه اي در يخچال هاي خانگي و در انتهاي کانتينر جاسازي شده بود.
به گزارش روابط عمومي حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان کارکنان گمرک شهيد رجايي در آبان ماه سال جاري موفق به کشف بيش از 200 کيلوگرم ماده مخدر مت آمفتامين (شيشه) با استفاده از ايکس ري شدند.

منبع: گمرک نيوز
 1398/12/26  تاریخ خبر
اینفوگرافیک میزان صادرات و ترانزیت در بندر شهید رجایی طی ۱۱ ماه امسال
منبع: پرتال حمل ونقل
 1398/12/24  تاریخ خبر
بسته شدن مرزهای عراق یک هفته دیگر تمدید می‌شود
نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد مي‌شود.نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد مي‌شود.به گزارش تين‌نيوز به نقل از ايلنا، با شيوع بيماري کرونا در ايران بسياري از کشورهاي منطقه اقدام به بستن مرزها و يا کنترل شديد تردد کاميون‌هاي ايراني کردند. در اين ميان کشور عراق بعنوان اولين مقصد کالاهاي صادراتي ايران از نخستين کشورهايي بود که نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد. بطوري که هيات گذرگاه‌هاي مرزي عراق روز يکشنبه ?? اسفند اعلام کرد پنج مرز زميني شلمچه، زرباطيه، منذريه، شيب و مندلي ميان ايران و عراق به مدت يک هفته بسته و تبادلات تجاري از اين مرزها انجام نمي‌شود.سيد مصطفي موسوي در گفت‌وگو با ايلنا در مورد بازگشايي مرزهاي عراق اظهار داشت: قرار بود که اين تصميم هيات گذرگاه‌هاي مرزي عراق پس از يک هفته دوباره مورد ارزيابي و در مورد بازگشايي مرزهاي تجاري ايران و عراق تصميم‌گيري شود. البته اين مدتي براي بازگشت عراقي‌هاي به کشورشان هم بود.نايب رييس کميسيون صادرات غيرنفتي اتاق ايران ادامه داد: حالا براساس صحبت‌هاي آقاي مسجدي، سفير ايران در عراق، قصد کشور عراق از همان ابتدا بستن مرزها به مدت دو هفته بود. بنابراين بازگشايي مرزها از روز شنبه يا يکشنبه درست نبوده و اين تصميم يک هفته ديگر تمديد شده است.

منبع: تين نيوز
 1398/12/24  تاریخ خبر
کارنه تیر در کریدور هند-چابهار-افغانستان اجرایی شد
گمرک ايران از اجراي موفقيت آميز يک پروژه گمرکي در کشور خبر داد و اعلام کرد : با کمک سازمان بين المللي حمل و نقل جاده اي (ايرو) و کشورهاي همسايه ، پروژه کارنه تير در کريدور هند-چابهار-افغانستان رسما اجرايي شد .

مديرکل دفتر ترانزيت گمرک ايران در اين خصوص گفت : با ارسال و انتقال  دو کانتينر تجهيزات خط توليد تحت پوشش کارنه تير و با عبور اين کانتيترها از بمبئي هند و ورود به چابهار و در نهايت عبور از ايران از مرز دوغارون اين کريدور  رسما بطور موفقيت آميزي  اجرايي شد.

مصطفي آيتي در مورد انتقال آزمايشي اين کانتينرها تحت کارنه تير افزود: اين محموله صبح امروز از گمرک چابهار به مقصد هرات افغانستان از طريق گمرک دوغارون ارسال شد.

آيتي در خصوص اين کريدور تاکيد کرد: قبلا اين کريدور از مسير افغانستان به هند با24 کارنه تير افتتاح شده بود و با ارسال اين دو کانتينر در مسير برگشت از هند عملا اجراي ترانزيت تحت کارنه تير در کريدور شرقي بطور موفقيت آميز عملياتي شد.

عضو شوراي اجرايي تير سازمان ملل در ادامه توضيح داد:  جمهوري اسلامي ايران با اجراي پروژه اسلوني-ايتاليا-ترکيه-بندرعباس در سال 2017 اولين پروژه موفق حمل و نقل ترکيبي کارنه تير را در بين 76 کشور عضو کنوانسيون تير اجرا کرد و بعنوان پيشتاز حمل و نقل ترکيبي تير در مجامع بين المللي مورد تقدير بوده است.

وي افزود: هدف از اجرايي شدن  اين مسير ،توسعه کريدور شرقي هند-چابهار-افغانستان و نهايتا CIS از طريق افغانستان است که گمرک جمهوري اسلامي ايران  با کارنه تير در وهله اول در حال عملياتي کردن اين کريدور و در گام بعدي فعال سازي کريدور شمال-جنوب (INSTC) است.

آيتي درباره نقش کشورمان در اين زمينه گفت : جمهوري اسلامي ايران از کشورهاي موثر در  کنوانسيون  تير در سطح بين الملل است که با اجراي پروژهاي eTIR با کشورهاي ترکيه و آذربايجان و همچنين توسعه حمل و نقل ترکيبي تير در سالهاي اخير بعنوان پيشتاز توسعه تير با ابزارهاي نوين مطرح بوده است.

منبع: گمرک نيوز