اخبار حمل و نقل بین المللی
 1397/08/21  تاریخ خبر
اروپا در حمل و نقل کنار ایران خواهد بود

  قائم مقام مديرکل حمل و نقل اتحاديه اروپا گفت: درخصوص حمل و نقل اتحاديه اروپا همواره کنار ايران خواهد بود و ادامه همکاري‌ها را اعلام مي‌کنم.
صبح امروز سمينار آموزشي «لجستيک و زنجيره حمل و نقل» با همکاري اداره کل حمل و نقل و اتحاديه اروپا در محل سازمان بنادر و دريانوردي برگزار شد که طي دو روز در بخش هاي مختلف اين کارگروه انجام خواهد گرفت.

در ابتداي اين سمينار ماجا باکران، قائم مقام مديرکل حمل و نقل اتحاديه اروپا و رئيس هيات اروپايي حاضر در اين سمينار ضمن تشکر از برگزاري اين نشست و دعوت صورت گرفته بابت شرکت در اين همايش ضمن اشاره به برخورد و رفتار مناسب مردم ايران اظهار داشت: در ابتدا بايد اشاره‌اي به خلاصه‌اي از چارچوب کار صورت گرفته داشته باشم و در اولين قسمت اعلام کنم که درخصوص حمل و نقل اتحاديه اروپا همواره کنار ايران خواهد بود و ادامه همکاري‌ها را اعلام مي‌کنم.

وي ادامه داد: در سال 2016 هياتي از اتحاديه اروپا به رهبري خانم موگريني به ايران سفر کرد که در اين حضور توافقات ارزشمندي در زمينه حمل و نقل در ابعاد شهري و هواپيمايي ايجاد شد و در اين همايش اجازه مي‌خواهم ضمن رساندن سلام و مراتب احترام آن هيات به دوستان‌مان در ايران حامل اين پيام باشم که همچنان در مسير همان توافقات حرکت کنيم.

باکران گفت: همان‌طور که مي‌دانيد 80 درصد حمل و نقل جهان از نظر حجم و ارزش از طريق دريا و توسط کشتي‌ها صورت مي‌گيرد و اين‌که در چه نقطه‌اي و کجا قرار داشته باشد، اهميت ندارد. اتحاديه اروپا و قاره اروپا در ادوار مختلف تاريخ از طريق دريا با قاره آسيا تجارت داشته است. به همين خاطر خواهان آن هستيم بين قاره اروپا و آسيا همچنان اين ارتباط برقرار و تلاش داشته باشيم اين موضوع به عنوان يک جريان همچنان ادامه داشته باشد.

وي افزود: ادامه اين جريان به لجستيک مي‌انجامد که در کنار اين مزيت حمل و نقل را رشد و به توسعه کشورها کمک خواهد کرد و در کنار آن منجر به پايداري اقتصادي و زيست‌محيطي نيز مي‌شود. به همين خاطر بايد امنيت را بالا ببريم و همان‌طور که مي‌دانيد اين موارد همگي در کانون فعاليت‌ها ما قرار دارد.

قائم مقام مديرکل حمل و نقل اتحاديه اروپا ادامه داد: در اين خصوص لازم است که زمينه را براي رقابت سالم و برابر ايجاد کنيم و در کنار آن بتوانيم با افزايش همکاري با کشورهاي مختلف شاهد نوين‌سازي و ارتقاء بنادر باشيم. به همين خاطر خوب است که بتوانيم در فعاليت‌هاي خودمان خودکارسازي را انجام و تبادل اطلاعات را داشته باشيم.

وي افزود: جهان در حال تحول بزرگي است و عصر ديجيتال را تجربه مي‌کنيم. به همين خاطر فعاليت‌ها در اين عرصه با نظارت بيشتري انجام مي‌گيرد و در حوزه دريايي هم بايد از اين عرصه به بهترين شکل بهره گرفته شود. اين تحولات بسيار سريع هستند و براي عقب نماندن بايد سريع حرکت کرد و با آن سازگار شد.

باکران با تاکيد بر اينکه تمرکز بالايي روي اين موارد از سوي اتحاديه اروپا و قاره اروپا صورت گرفته گفت: در اين فرصت و در اين همايش مي‌خواهيم جدا از تمرکز و صحبت روي اولويت‌هاي سياسي بين ايران و اتحاديه اروپا به‌طور خاص و تخصصي اطلاعات بين دو طرف تبادل شود و در کنار هم با اين چالش مواجه باشيم.

وي در پايان گفت: در همين زمينه از بخش خصوصي مي‌خواهيم که با بخش حاکميت و قانوگذار همراه باشد چرا که تلاش آن‌ها در تسريع فعاليت‌ها کمک شاياني خواهد بود.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1397/08/21  تاریخ خبر
برنامه دولت برای ترانزیت و حمل ونقل بین‌المللی

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: اگر مي‌خواهيم حمل‌ونقل را اقتصادي کنيم و با دنياي بيرون ارتباط داشته باشيم، بايد راه‌حلي براي روان‌سازي ترانزيت در کشور بيابيم.

عبدالهاشم حسن‌نيا  عنوان کرد: ايران با داشتن حدود 340 هزار ناوگان و همسايگان مختلف در اطراف کشور، وجود کريدور شرق به غرب و دسترسي به آبهاي گرم از موقعيت ذاتي خوبي براي ترانزيت برخوردار است.

 معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه فاصله معناداري بين ريل و جاده وجود دارد، عنوان کرد: ما نمي‌توانيم 150 هزار وسايل نقيله را درکوتاه مدت طي سه چهار سال آينده از رده خارج کنيم. نوسازي ناوگان با توجه به قيمت تمام شده خودرو قبل از افزايش ارز براي هر خودرو حدود  600 تا 700  ميليون تومان بود و متاسفانه بعد از نوسانات اخير ارز قيمت آن به بالاي يک ميليارد تومان رسيده است.  

حسن‌نيا اضافه کرد: اگر مي‌خواهيم حمل ونقل را اقتصادي کنيم و با دنياي بيرون ارتباط داشته باشيم، بايد راه‌حلي براي روان‌سازي ترانزيت در کشور بيانديشيم، شايد اين امر در کوتاه مدت به نفع رفتارهاي سازماني ما نباشد ولي به نفع اقتصاد ملي و اشتغال است.

وي خاطرنشان کرد: از اين جهت ما دنبال اين هستيم که اقداماتي را درجهت بهبود در آمد حمل ونقل انجام دهيم تا درنهايت باعث توليد ثروت و سرمايه ملي شود.

معاون وزير راه و شهرسازي درخصوص برنامه دولت براي ترانزيت و حمل ونقل بين‌المللي، تصريح کرد: بايد نگاهي به دستورالعمل‌هاي مربوط به عبور از مزر بياندازيم و در صورت نياز آن‌ها را اصلاح کنيم و از شرکت‌هاي حمل‌ونقل بين‌المللي داخلي در ‌مقايسه با شرکت‌هاي حمل و نقل کشور هاي ديگر حمايت کنيم و براي محقق ساختن اين هدف بايد در مرحله اول براي شرکت‌هاي حمل ونقل بين‌المللي مزيت‌هايي ايجاد کنيم، قوانين و دستورالعمل‌ها را اصلاح کنيم و براي رقابت با شرکت‌هاي حمل ونقل کشورهاي ديگر روش‌هايي اتخاذ کنيم که اقتصادي بشمار آيد.

حسن‌نيا افزود: همچنين براي اينکه شرکت‌ها بتوانند در بخش ترانزيت بيشتر از گذشته فعال باشند بايد ناوگان باري را توسعه دهيم تا ترانزيت دو برابر شود و راهکار اصلي اين افزايش اين است که براي نوسازي ناوگان بايد برنامه ششم توسعه، ماده 30 را پيگيري کنيم تا بتوانيم ناوگان داخل کشور و ناوگان برون مرزي که وظيفه ترانزيت را برعهده دارند تقويت کنيم.

منبع: خبرگزاري ايسنا

 1397/08/21  تاریخ خبر
برگزاری نشست كميسيون مشترك حمل و نقل جاده‌ای بين ايران و عراق

  نشست كميسيون مشترك حمل و نقل جاده‌اي بين دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق، با هدف توسعه روابط حمل و نقل جاده‌اي و مبادلات تجاري و تسهيل گردشگري في‌مابين دو كشور از صبح امروز بيستم آبان در محل سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي آغاز و به مدت 2 روز ادامه دارد.

 رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل و نقل بين‌المللي و رئيس هيأت ايراني اين نشست، طي سخناني اظهار داشت: باتوجه به گستردگي روزافزون روابط دوستانه دو كشور جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق در زمينه‌هاي گوناگون حمل و نقلي و اهميت گذرگاه‌هاي مرزي در توسعه مبادلات تجاري و تسهيل گردشگري في‌مابين، اين نشست مقدمه‌اي براي گسترش اين روابط بوده و در راستاي حل و فصل مشكلات موجود برگزار شده است.

وي با اشاره به موقعيت خوب ترانزيتي دو كشور در منطقه افزود: 

توسعه كريدور ترانزيتي شرق به غرب يكي از موضوعات مورد بررسي است كه با فعال شدن اين كريدور، امكان دسترسي شرق آسيا، آسياي ميانه و قفقاز به كشورهاي حوزه درياي مديترانه از طريق عراق و سوريه ميسر مي‌شود.

نفيسي با بيان اين كه در ده ماهه سال 2018 بالغ بر 220 هزار كاميون از مرزهاي دو كشور تردد داشتند، خاطرنشان كرد: يكي ديگر از موضوعات مورد بحث تأكيد بر امضاي موافقت‌نامه حمل و نقلي جاده‌اي بين دو كشور مي‌باشد كه در صورت تأييد نهايي مقامات حمل و نقلي دو كشور، اجرا مي‌شود.  

براساس اين گزارش عباس عمران مديركل اداره فني وزارت حمل و نقل عراق و هيأت همراه، طي سخناني بر توسعه حمل و نقل جاده‌اي بين دو كشور و رفع موانع موجود تأكيد كردند.   

گفتني است در اين نشست، نمايندگان وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازي، گمرك جمهوري اسلامي ايران، وزارت كشور، سازمان توسعه و تجارت و مديران استاني و مرزي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌‌اي و نمايندگان انجمن‌هاي شركت‌هاي حمل و نقل بين‌المللي كالا و مسافر حضور دارند.

منبع: سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي

 1397/08/20  تاریخ خبر
دستگیری 19 نفر به جرم قاچاق انسان توسط ماموران گمرک
گمرک ايران تازه ترين آمار قاچاق انسان را منتشر و اعلام کرد : طي ده روز گذشته 19 نفر به جرم قاچاق انسان توسط ماموران گمرک از داخل محموله ها دستگير شده اند و ماموران گمرک از ابتداي سال تا کنون 233 مورد قاچاق انسان را شناسايي کردند.

 کشف 19 مورد جديد قاچاق انسان از سوي ماموران گمرک در روزهاي اخير ، آمار کشفيات قاچاق انسان را در سال جاري به 233 مورد رساند. ماموران گمرک بازرگان با هوشياري و رصد محموله هاي خروجي و ترانزيتي در طي 9  عمليات جداگانه، موفق به کشف 19 مورد قاچاق انسان شدند از اين 17 نفر 3 نفر قصد ورود غير قانوني و 16 نفر قصد خروج غير قانوني را داشتند.

بر اساس اين گزارش اين ماموران درعمليات اول،ماموران گمرک بازرگان از يک دستگاه کاميون ايراني حامل محموله صادراتي حامل کاشي يک فرد تبعه يکي از کشورهاي همسايه را شناسايي و دستگير کردند.
همچنين ماموران گمرک بازگان، موفق به شناسايي دو نفر تبعه ايراني از يک محموله حامل نخ شدند. اين دو نفر در داخل يک دستگاه کاميون صادراتي که به مقصد ترکيه شناسايي و دستگير شدند. همچنين از کاميوني ديگر با محموله حامل نخ 5 نفر تبعه کشورهاي همسايه و يک فرد ايراني را شناسايي و دستگير کردند.

اين گزارش مي افزايد، ماموران گمرک از يك دستگاه كاميون ايراني حامل بارصادراتي قطعات ولوازم بخاري يک فرد پاکستاني را شناسايي و دستگير کردند. اين محموله نيز به مقصد ترکيه بود.
همچنين درعملياتي ديگر، ماموران گمرک بازرگان از ورود غير قانوني يک نفر جلوگيري کردند. طي عمليات بازرسي از يک دستگاه کاميون ايراني ورودي از کشور ترکيه يک نفر شناسايي و دستگير شد. مرد جوان ايراني در زير کانتينر و روي محور عقب اين کاميون مخفي شده بوده که در بازرسي ماموران گمرک شناسايي شد.
در عمليات پنجم، ماموران گمرک بازرگان با دقت و هوشياري از يک محموله خرماي صادراتي 2 نفر را شناسايي کردند. يک فرد ايراني و يک تبعه افغانستاني در يک دستگاه تريلر خروجي مخفي شده بودند که توسط ماموران گمرک دستگير شدند.

براساس اين گزارش و در عمليات ششم ،  3 نفر تبعه يکي از کشورهاي همسايه از لابلاي تريلي هاي خروجي به اتهام خروج غير مجاز دستگير شدند.
در عمليات هفتم، يک فرد ايراني در محوطه صادراتي گمرک به اتهام خروج غير مجاز دستگير شد.
همچنين در عمليات ديگر، يک فرد افغانستاني که قصد ورود غيرمجاز به کشور را داشت ، شناسايي و دستگير شد. اين نوجوان افغانستاني با مخفي شدن در زير کانتينر و بر روي محور عقب يک دستگاه کاميون ايراني ورودي از کشور ترکيه داشت قصد ورود به کشور را داشت که توسط ماموران گمرک شناسايي و دستگير شد.
در عمليات نهم نيز، يک فرد ايراني زير كانتينر و محور عقب يك دستگاه  كاميون ايراني ورودي از كشور تركيه  شناسايي و دستگير شد.
بر اساس آخرين آمارها از کشفيات قاچاق انسان در مرزهاي گمرکي، از ابتداي سال جاري تا کنون به  233 نفر شناسايي و دستگير شده اند. اين آمارها حاکي از اين است که گمرک بازرگان در اين نوع کشفيات در ميان گمرکات کشور بيشترين کشفيات را داشته است.

منبع: گمرک نيوز
 1397/08/20  تاریخ خبر
مشکلات گمرک گیله سردشت/ارسال کالاهای صادراتی محدود شد

با توجه به مشکلات پيش آمده در گمرک بازاچه گيله سردشت، گمرک ايران در بخشنامه‌اي موضوع محدوديت در ارسال کالاهاي صادراتي به مقصد اين گمرک را ابلاغ کرد.

 احمد برکاييان زنجاني، ناظر گمرکات آذربايجان غربي و مديرکل گمرک اروميه، هفتم آبان ماه در نامه‌اي به گمرک ايران، از بروز مشکل در گمرک گيله سردشت خبر داده بود.

در نامه برکاييان آمده بود: با عنايت به افزايش 100 درصدي فعاليت بازارچه گيله سردشت و همچنين نظر به کمبود شديد نيرو و عدم امکان حمل يکسره محموله هاي صادراتي و همچنين عدم تکميل زيرساخت هاي مورد نياز، خواهشمند است به منظور جلوگيري از سوءاستفاده هاي احتمالي از وضعيت موجود دستور فرماييد گمرکات کشور از ارسال محموله هاي صادراتي از محل 

الف) کالاي موضوع پروانه هاي ترانزيت خارجي تخليه شده در مناطق آزاد (به منظور تغيير بسته بندي کالا) که داراي منشا خارجي هستند.

ب) محموله هاي صادراتي از محل پروانه هاي ورود موقت و قطعي و ج)محموله هاي صادراتي از محل اقلام مکشوفه قاچاق موضوع تبصره 2 ماده 7 آيين نامه اجرايي مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به مقصد گمرک بازارچه گيله سردشت تا اطلاع ثانوي خودداري و نتيجه را امر به ابلاغ فرمايند.

بر اين اساس؛ علي اکبر شاماني، مدير کل دفتر صادرات پيرو درخواست مديرکل گمرک اروميه، در بخشنامه اي به کليه گمرکات اجرايي موضوع محدوديت در ارسال کالاهاي صادراتي به مقصد گمرک بازارچه گيله سردشت را ابلاغ کرد.

در اين بخشنامه آمده است: با عنايت به مشکلات اعلامي در نامه صدرالاشاره در بازارچه گيله سردشت دستور فرماييد؛ تا اطلاع ثانوي از ارسال محموله هاي صادراتي از محل اقلاک ذيل به مقضد بازارچه موصوف خودداري نمايند.

الف) کالاي موضوع پروانه هاي ترانزيت خارجي تخليه شده در مناطق آزاد (به منظور تغيير بسته بندي کالا) که داراي منشا خارجي مي باشند.

ب) محموله هاي صادراتي از محل پروانه هاي ورود موقت و قطعي

ج) محموله هاي صادراتي از محل اقلام مکشوفه قاچاق موضوع تبصره ? ماده ? آيين نامه اجرايي مواد 55 و 56 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

منبع: گمرک نيوز

 1397/08/20  تاریخ خبر
بیشتر کشورها مشتاق به همکاری ترانزیتی جاده‌ای با ایران هستند

  مديرکل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي با تأکيد بر اينکه بيشتر کشورها مشتاق به همکاري ترانزيتي جاده‌اي با ايران هستند گفت: رشد 18 درصدي، واردات و صادرات خود نشانگر اين است که حمل‌ونقل که آخرين زنجيره در اين زمينه محسوب مي شود با پيشرفت چشمگيري در کشور مواجه بوده است.

رضا نفيسي در خصوص وضعيت صادرات از مرزهاي زميني و اين‌که چه اقداماتي براي افزايش همکاري‌ها صورت گرفته است اظهار کرد: درزمينه واردات و صادرات نزديک به هزاران کاميون به سمت ايتاليا و ديگر کشورها فعاليت دارند و اين روند نشان‌دهنده اين است که کشورهاي ديگر نيز مشتاق به همکاري با ايران هستند.

وي در اين خصوص ادامه داد: يکي از برنامه‌هاي سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي اين است  که با کشورهاي هم‌جوار همکاري بيشتري را ايجاد کرده و با انعقاد موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌هاي بيشتر سعي شود تا بسياري از مشکلات رفع شده و زمينه براي توسعه صادرات و حمل‌ونقل بين‌المللي فراهم شود.

نفيسي با اشاره به اينکه  واردات و صادرات در کشور ما حدود 18 درصد افزايش داشته است تصريح کرد: رشد واردات و صادرات خود نشانگر اين است که حمل‌ونقل که آخرين زنجيره درزمينه واردات و صادرات محسوب مي‌شود با پيشرفت چشمگيري در کشور مواجه بوده است.

وي با تأکيد بر اينکه هدف سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي کاهش هزينه‌هاي ترانزيت است ادامه داد: در حال حاضر 15 هزار کاميون در کشور به حمل‌ونقل کالا مشغول هستند تعداد بالاي فعاليت اين وسايل نشان مي‌دهد که کشور ما از حيث مسيرهاي عبور و مرور و شرکت‌هاي حمل نقل از جايگاه خوبي برخور است و به همين خاطر تلاش داريم تا با هماهنگي و همکاري در خصوص ترخيص در مرزها کم‌ترين معطلي را حمل‌ونقل ترانزيتي جاده‌اي تجربه کنند تا عبور کاميون داران به‌راحتي صورت گيرد.

مديرکل دفتر ترانزيت و حمل‌ونقل بين‌المللي سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي در رابطه با حمل و نقل کالاي ترانزيتي در مناطق آزاد نيز گفت: مناطق آزاد قوانين مختص به خود رادارند و داراي پايانه‌هاي مرزي تعريف‌شده‌اي هستند و کاميون داران با توجه به مقررات مربوط به اين مناطق در آن‌ها عبور و مرور مي‌کنند  که خوشبختانه در اين خصوص مشکلي وجود نداشته است.

وي با اشاره به اينکه در حال تلاش براي يافتن کريدورهاي جديد ترانزيتي جاده‌اي به اروپا هستيم اظهار کرد:مسيرهاي ازجمله ارمنستان، ترکمنستان، درياي سياه، بلغارستان و آذربايجان مسيرهاي مناسبي هستند که مي‌توانند کشورمان را به اروپا وصل کنند و ما اميد هستيم که با سرمايه‌گذاري در اين کشورها شاهد پيشرفت در حوزه حمل و نقل جاده‌اي و بين‌المللي کشور باشيم.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1397/08/19  تاریخ خبر
آغاز ترخیص کالاهای صادراتی رفع ممنوعیت شده در مرز افغانستان
مدير گمرک مرزي ماهيرود از آغاز ترخيص کالاهاي صادراتي رفع ممنوعيت شده در مرز افغانستان با اين گمرک خبر داد و اعلام کرد : تشريفات گمرکي 62 هزارتن کالاي صادراتي در گمرک ماهيرود به صورت شبانه روزي و با تلاش کارکنان گمرک در حال انجام است .
علي اکبر کياني با بيان اين مطلب افزود : در روزهاي اخير با پيگيري هاي گمرک ايران و دستور رئيس گمرکات افغانستان ممنوعيت صادرات 4 قلم کالاي ايراني شامل مواد سوختي ، فولاد ، سيمان و کاشي و سراميک برداشته شد .

وي ادامه داد : باتوجه به رفع ممنوعيت ومحدوديت واردات4 قلم کالا ازگمرک مرزي ابونصرفراهي جمهوري اسلامي افغانستان ، گمرک مرزي ماهيرود ايران جهت خروج بيش از62000 تن کالاي صادراتي متوقف درمرز با طرف افغانستاني تفاهم کرد تا بدون تعطيلي و بااستفاده ازحداکثرظرفيت ها و توان و بصورت فوق العاده وبي وقفه جهت خروج اين حجم از کالا اقدام گردد.


منبع: گمرک نيوز
 1397/08/19  تاریخ خبر
گمرکات مرزی ایران و ترکمنستان شبانه روزی می شود
مسئولان گمرکات ايران و ترکمنستان براي ايجاد پنجره واحد گمرکي و شبانه روزي شدن گمرک سرخس توافق کردند .
باعنايت به سفر شهريور ماه 97 دکتر واعظي رئيس دفتر رئيس جمهور کشورمان به ترکمنستان و مذاکره با مقامات آن کشور پيرامون مسائل و مشکلات موجود در گمرکات مرزي مشترک و همچنين تاکيد رئيس کل گمرک ايران مبني بر پيگيري مجدانه،  دومين نشست و ملاقات مرزي مسئولان گمرکات در مرز سرخس برگزار شد .

اين نشست با ميزباني اداره کل گمرک سرخس وبا حضور معاون ستاد نظارت گمرکات خراسان رضوي،معاون مدير کل امور بين الملل گمرک ايران، مرزباني، نماينده سفارت ايران در ترکمنستان و نمايندگان ساير دستگاه هاي دولتي فعال در مرز و با حضور ميهمانان ترکمن آقايان بابا نظراف رئيس گمرک سرخس کشور ترکمنستان، نيازاف رئيس اداره ساماندهي نظارت گمرکي وجباراف رئيس اداره حقوقي و روابط بين الملل گمرک ترکمنستان تشکيل و در خصوص بررسي ايجاد پنجره مشترک تجارت فرامرزي و امکان نظارت همزمان و مشترک مأمورين گمرک دو کشور از امکانات ايکس ري و شبانه روزي شدن ساعات کاري در دوطرف و همچنين افزايش پذيرش تعداد کاميون و ساير مسائل و مشکلات موجود در حمل و نقل ريلي و بازرسي و کشف مواد مخدر بحث و مذاکره گرديد .

بنابراين گزارش ؛ در پايان مقرر شد طرف ترکمني موارد مطرح شده را در عشق آباد مورد بررسي قرار داده و در نشست مشترک آتي اعلام نظر نمايد .
همچنين مقرر شد پيش نويس سند يادداشت تفاهم ايجاد پنجره مشترک تجارت فرامرزي توسط گمرک ايران تهيه و از کانال ديپلماتيک براي طرف ترکمني ارسال گردد .

منبع: گمرک نيوز
 1397/08/19  تاریخ خبر
تاکید معاون وزیر راه و شهرسازی بر ظرفیت های حمل و نقلی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس ایرو

معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي در کنگره جهاني ايرو بر ظرفيت ها و توانمندي هاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه حمل و نقل جاده اي تاکيد کرد .

  عبدالهاشم حسن نيا معاون وزير راه و شهرسازي و رئيس اين سازمان ضمن سخنراني در کنگره جهاني اتحاديه بين المللي حمل و نقل جاده اي در عمان گفت :

موقعيت استراتژيک جمهوري اسلامي ايران و انجام بيش از 90 درصد جابجايي ها توسط بخش حمل و نقل جاده اي سبب شده اين بخش از اهميت شاياني در کشور برخوردار باشد .

وي خاطرنشان کرد:عمليات حمل و نقل جاده اي کالا در ايران نيز عمدتا توسط بخش خصوصي و با بهره گيري از ظرفيت 400 هزار ناوگان کاميون و با تلاش 600 هزار راننده فعال اين بخش صورت مي گيرد به طوري که سالانه حدود 600 ميليون تن کالا در کشور جابجا مي شود .

معاون وزير راه و شهرسازي از سرمايه گذاران و نمايندگان سازمان هاي بين المللي براي سرمايه گذاري در جمهوري اسلامي ايران و بهره گيري از پناسيل ها و نقاط قوت موجود در کشور در اين بخش دعوت به همکاري کرد .

بر اساس اين گزارش معاون وزير راه و شهرسازي در کنگره جهاني ايرو که از 15 لغايت 17 آبان ماه در مسقطِ عمان برگزار شد، ضمن ديدار با آمبرتو دبير کل ايرو و پرزيدنت ايرو، با وزراي حمل و نقل افغانستان و عمان نيز ملاقات و گفتگو کرد .

اين گزارش مي افزايد: در اجلاس کنگره جهاني ايرو نمايندگان سازمان هاي جهاني ازجمله بانک جهاني، اتحاديه اروپا،سازمان هاي بين المللي در حوزه سرمايه گذاري منطقه اي و جهاني و همچنين وزيران حمل و نقل آلمان،عراق،قزاقستان،تاجيکستان،تونس و گرجستان نيز حضور داشتند .

شايان ذکر است هيات ايراني به سرپرستي عبدالهاشم حسن نيا معاون وزير راه و شهرسازي متشکل از نمايندگان سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي، انجمن ها و تشکل هاي صنفي حمل و نقل جاده اي،اتاق بازرگاني،گمرک و شرکت هاي حمل و نقل بين المللي سراسر کشور در اجلاس ايرو حضور داشتند .

 

منبع: سازمان راهداري و حمل و نقل جاده   اي

 1397/08/19  تاریخ خبر
برگزاری همایش آموزشی لجستیک و حمل و نقل چند وجهی

  مديرکل توافقنامه‌ها و توسعه سازمان بنادر و دريانوردي با اشاره به برگزاري همايش آموزشي لجستيک و حمل و نقل چند وجهي با حضور مقامات عاليرتبه اتحاديه اروپا در هفته آينده گفت: 16 نفر از اين اتحاديه بابت موضوعات لجستيک به تهران مي‌آيند.

محمدعلي اصل سعيدي‌پور مديرکل توافقنامه ها و توسعه سازمان بنادر و دريانوردي از برگزاري همايش آموزشي لجستيک و حمل و نقل چندوجهي با حضور مقامات عاليرتبه اتحاديه اروپا در ايران خبر داد و گفت: در همه بخش‌هاي سازمان بنادر و دريانوردي و همچنين بنادر کشور موضوع لجستيک و خدمات ارزش افزوده در قالب‌هاي مختلف و با تعاريف متفاوت استفاده مي‌شود.

وي ادامه داد: از طرف ديگر در دستگاه‌هاي مختلف که در بخش حمل و نقل دخيل هستند شيوه‌ها و تعابير در اين حوزه متفاوت است بنابراين براي آنکه بتوانيم به يک هم‌نواختي در حوزه لجستيک دست‌يابيم و از ادبيات مشترک استفاده کنيم از نمايندگان اتحاديه اروپا دعوت کرديم که دستاوردهاي خود را در اين زمينه به کشور ما بياورند و در قالب يک دوره آموزشي ادبيات مباحث لجستيک و حمل و نقل ترکيبي را در ايران فرهنگ‌سازي کنيم و از سوي ديگر دستگاه‌هاي دخيل در اين حوزه در کنار هم بتوانند در يک باره زماني مشخص به رويه‌اي منظم و همسو دست يابد.

مديرکل توافقنامه‌ها و توسعه سازمان بنادر و دريانوردي بيان کرد: از سوي ديگر با تطبيق خود با دستگاه‌هاي موازي در اروپا الگوبرداري در حوزه لجستيک خواهيم داشت؛ همزمان جلساتي را برقرار مي‌کنيم که بخش‌هاي مختلفي که در حوزه‌هاي محيط زيست، گمرک، بنادر و غيره از اتحاديه اروپا مي‌آيند با کانترپارت‌هاي خود در ايران جلسات هم‌انديشي داشته باشند تا هم از تجارب خود استفاده کنند و هم از وضع موجود آگاه باشند.

وي گفت: در اين راستا سمينار آموزشي لجستيک و حمل و نقل چند وجهي با حضور مقامات عالي‌رتبه اتحاديه اروپا روزهاي 21 و 22 آبان‌ماه در تهران و محل سازمان بنادر و دريانوردي برگزار مي‌شود.

سعيدي‌پور اضافه کرد: اين دوره بنيان گذاشته شد تا بتوانيم بخش‌هاي مختلف لجستيک و حمل و نقل ترکيبي را درگير کنيم و با حضور بيش از 250 نفر از فعالان اين بخش پيش‌بيني مي‌کنيم استقبال گسترده‌اي از اين سمينار در حوزه‌هاي لجستيک و حمل و نقل ترکيبي رخ دهد.

مديرکل توافقنامه‌ها و توسعه سازمان بنادر و دريانوردي ياد آور شد: نمايندگان اتحاديه اروپا 16 نفر هستند که در بخش‌هاي مختلف مرتبط فعاليت مي‌کنند..

وي اظهارداشت: در بندر شهيد رجايي به عنوان بندر الگو روزانه 10 هزار کاميون به بندر وارد و خارج مي‌شود و اين اتفاق خيلي خاصي است. اين سبب ايجاد آلودگي‌هاي خاص، چالش‌هاي ترافيکي و غيره مي‌شود و مديريت حمل و جابجايي کالا درون بندر و همچنين در جاده‌ها را مي‌طلبد.

مديرکل توافقنامه‌ها و توسعه سازمان بنادر و دريانوردي بيان کرد: علاقه‌مند هستيم سهم حمل و نقل ريلي را در بندر شهيد رجايي افزايش دهيم ضمن آنکه در موضوع حمل و نقل ترکيبي و لجستيک بايد ريل بيشتر بهره‌ور شود؛ سازمان بنادر و دريانوردي تلاش کرده است اداره‌اي با عنوان حمل و نقل ترکيبي خلق کند که بتواند اين موضوع را مديريت کند تا از ظرفيت ريل در بنادر بهتر استفاده شود.

سعيدي‌پور به فارس گفت: در حال حاضر 53 کيلومتر خط ريلي درون بندر شهيد رجايي داريم که سرمايه عظيمي محسوب مي‌شود اما بايد از آن بيشتر استفاده کرد.

مديرکل توافقنامه‌ها و توسعه سازمان بنادر و دريانوردي اظهارداشت: تلاش مي‌کنيم با افزايش چنين دوره‌هايي آگاهي‌سازي از پتانسيل‌هاي حمل و نقل ترکيبي و خدمات لجستيک ايجاد کنيم و ترمينال‌هاي موجود در بندر شهيد رجايي و الگوهاي مشابه آن در اروپا را بررسي کنيم تا مشخص شود چگونه مي‌توان لجستيک و حمل و نقل ترکيبي را در بنادر توسعه داد.

وي بيان کرد: در حوزه لجستيک و حمل و نقل ترکيبي ممکن است برخي خدمات به گونه‌اي باشد که مجموعه‌اي از شرکت‌ها با هم تکميل کننده محصولي خاص باشند بنابراين بايد به اين امر بيشتر توجه کرد.

مديرکل توافقنامه‌ها و توسعه سازمان بنادر و دريانوردي اظهارداشت: به دنبال اين هستيم که ببينيم چه پتانسيل‌هايي در بنادر ما وجود دارد و اتحاديه اروپا چگونه مي‌تواند به ما کمک کند تا از پتانسيل‌هاي لجستيک و حمل و نقل ترکيبي بنادر به خوبي استفاده کنيم.


منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1397/08/15  تاریخ خبر
پیشرفت ۷۰ درصدی در تحقق برنامه ترانزیت و حمل بار راه‌آهن

  معاون بهره‌برداري و سير و حرکت شرکت راه‌آهن از پيشرفت 70 درصدي برنامه شرکت راه‌آهن در ترانزيت و حمل‌ونقل کالا خبر داد و گفت: در صورت ثبت رکورد 3 ميليون تن بار ترانزيتي تا پايان سال جاري سهم ترانزيت ريلي به 20 درصد افزايش خواهد يافت.

بابک احمدي  با اشاره به ثبت رکورد ترانزيت 1 ميليون و 584 هزار تن و بيش از 1 ميليون تن بار صادرات و واردات ريلي در سال96 اظهار داشت: نسبت به برنامه سال جاري شرکت راه‌‌آهن در بخش جابجايي بار حدود 70 درصد پيشرفت حاصل شده است و اميدواريم تا پايان سال جاري سهم ترانزيت ريلي به 2.5 الي3 ميليون تن افزايش يابد.

وي افزود: در صورت ثبت رکورد ترانزيت 3 ميليون تن بار در حمل‌ونقل ريلي، سهم ريل نسبت به کل حجم ترانزيت حاصل از فعاليت شقوق مختلف در سال97 به 20 درصد افزايش خواهد يافت.

معاون بهره‌برداري و سير و حرکت شرکت راه‌آهن از تشکيل اداره کل امور لجستيک در زيرمجموعه معاونت بهره‌برداري و سير و حرکت خبر داد و گفت: وظيفه اصلي اين اداره کل اجراي دستورالعمل مراکز لجستيک با رويکرد حمل‌ونقل ترکيبي بار در کنار کيفي سازي حمل‌ونقل جاده‌اي ريل بتواند بيشترين استفاده از ظرفيت‌هاي موجود را داشته باشد.

احمدي گفت: اداره کل امور لجستيک شرکت راه‌آهن با اخذ مجوزهاي لازم از سازمان امور استخدامي شکل‌گرفته و به‌طور رسمي کار خود را آغاز کرده است.

معاون بهره‌برداري و سير و حرکت شرکت راه‌آهن خاطرنشان کرد: در پي همکاري‌هاي شرکت راه‌آهن و سازمان بنادر و دريانوردي در قالب کارگروه «ريل- بندر»، ظرفيت‌هاي تخليه، بارگيري و اتصال ريل و توسعه ريل در بنادر طي جلسات مستمر مورد بررسي قرار گرفت. همچنين هماهنگي‌هاي لازم بين اداره کل امور لجستيکي شرکت راه‌آهن و اداره کل امور لجستيک و حمل‌ونقل چندوجهي سازمان بنادر و دريانوردي به‌طور مستقيم در اين کارگروه شکل مي‌گيرد.

منبع:پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1397/08/14  تاریخ خبر
ناوگان جاده‌ای باید آماده ورود به بازارهای بین‌المللی شود

  رئيس شورايعالي هماهنگي ترابري کشور گفت: استراتژي جمهوري اسلامي ايران را توسعه حمل‌ونقل ترکيبي، گسترش سهم حمل‌‌ونقل ريلي، نوسازي و کارآمد سازي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي براي دستيابي به سهم بزرگ‌تري از بازار بين‌المللي عنوان کرد و گفت: هدفگذاري نيز در راستاي شکوفايي اقتصاد حمل‌ونقل با محوريت مردم و بخش خصوصي است.

دويست و دهمين نشست شورايعالي هماهنگي ترابري کشور به رياست محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي با حضور اعضا و نمايندگان عضو شوراي عالي  پيرامون بررسي دستور جلسات تحليل وضعيت ناوگان و علل عدم تمايل شرکت‌ها  به ملكيت ناوگان باري كه منجر به رواج خودرومالكي شده است پرداخت.

محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي و رئيس شوراي عالي هماهنگي ترابري کشور در اين جلسه با اشاره به راهکارهاي برون‌رفت حمل‌ونقل جاده‌اي کشور از وضعيت فعلي و ارتقا کيفي خدمات اين شق ترابري اظهار داشت: با نگاهي به فعاليت 338 هزار دستگاه کاميون در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي با ميانگين پيمايش 60 هزار کيلومتر در سال که 27 درصد آن‌ بيش از 25 سال عمر کرده‌اند و از ترکيب مناسبي نيز برخوردار نيستند، در ميابيم که بي‌ميلي شرکت‌ها به داشتن ناوگان ملکي حقيقتي انکارناپذير است و براي دستيابي به ترکيب بهينه ناوگان بايد تصويرسازي درستي شود.

وي افزود: در صورتي که تأکيد بر حمل‌ونقل ترکيبي و توسعه ريلي است، بايد نقشه راه ما بيانگر همين مسئله در اذهان مردم، مسئولان و فعالان اقتصادي باشد. از طرفي مسائل مربوط به مواردي از جمله بيمه و ماليات شرکت‌هاي بخش خصوصي نيز بايد از سوي دستگاه‌ مربوطه مورد پيگيري قرار گيرد.

وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه «در حوزه حمل‌ونقل کالا بايد همه دستگاه‌ها به‌خصوص سازمان بنادر و دريانوردي، سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي و سازمان هواپيمايي کشوري نقش‌هاي مختلف را بپذيرند» گفت: حوزه حمل‌ونقل کالا از منظر کسب‌وکار مهم است و داشتن 480 هزار راننده واجد شرايط يک ثروت محسوب مي‌شود اما نکته مهم‌تر چگونگي استفاده بهينه از اين ثروت همزمان با افزايش سهم ريلي در بازار است که بايد به‌عنوان يک استراتژي در دستور کار اين وزارتخانه باشد.

دبير شوراي عالي هماهنگي ترابري کشور با تأکيد بر ايجاد مزيت‌هاي رقابتي براي فعالان بخش حمل‌ونقل گفت: به‌منظور ايجاد سهم مشخصي از بار به‌عنوان جريان زنده و پايدار مي‌توان از کسب‌وکارهاي نوين در قالب شرکت‌هاي هوشمند با هدف حذف يا كاهش حمل يکسرخالي از چرخه حمل‌ونقل استفاده کرد.

اسلامي در خصوص پيشنهادات سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي براي رسيدگي به وضعيت مالکيت و دستيابي به ترکيب بهينه ناوگان اظهار داشت: پيشنهادات سازمان در کارگروه تخصصي با حضور نمايندگان وزارت اقتصاد و دارايي و سازمان برنامه‌ و بودجه مجدد مورد بررسي قرار گيرد و از ظرفيت‌هاي قوانين مربوط به بهينه‌سازي مصرف سوخت و هواي پاک استفاده شود.

وي افزود: در راستاي توسعه ترانزيت و افزايش سهم ناوگان ايراني در بازار‌هاي جهاني بايد از شرکت‌هاي مقتدر با قابليت تحقق برنامه‌ها، حمايت و براي آن‌ها رايزني‌هاي لازم صورت بگيرد.

رئيس شوراي عالي هماهنگي ترابري کشور در ادامه يکي از راهکاري‌هاي نوسازي ناوگان را استفاده از صندوق توسعه ملي و ظرفيت بودجه‌ اشتغال‌زايي سال 97 عنوان کرد و گفت: نبايد تجارب گذشته تکرار شود بلکه بايد با ايجاد منفعت مشترک از رانندگان حمايت و پشتيباني کرد تا از انگيزه و مزايا برخوردار شوند.

اسلامي خاطرنشان کرد: استراتژي جمهوري اسلامي ايران توسعه حمل‌ونقل ترکيبي، گسترش سهم حمل‌‌ونقل ريلي، نوسازي و کارآمد سازي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي براي دستيابي به سهم بزرگ‌تري از بازار بين‌المللي با هدف شکوفايي اقتصاد حمل‌ونقل با محوريت مردم و بخش خصوصي است؛ که در اين مسير دولت فقط سياست‌گذار، هموار کننده مسير و هماهنگ کننده است.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به لزوم همبستگي بين سازمان‌ها و شرکت‌هاي تابعه بيان داشت: سازمان بنادر و دريانوردي مي‌تواند از وجوه اداره شده براي توسعه زيرساخت‌هاي ريلي و احداث خطوط آنتني در بنادر استفاده کند و از همين منابع براي توسعه ناوگان ريلي همانند اقدامات کمکي براي شناورها، حمايت کند.

رئيس شوراي عالي هماهنگي ترابري با بيان اينکه «بايد حمل‌ونقل جاده‌اي و ريلي متناسب با هم توسعه يابند تا سهم هيچ‌کدام در جابجايي بار تضييع نشود» تأکيد کرد: نبايد وعده‌اي داده شود که نتوان به آن عمل کرد. لذا در صورتي که وعده‌ها بر اساس سياست‌ها ساماندهي شوند، دغدغه‌اي ايجاد نخواهد شد.

وي يادآور شد: حمل‌ونقل در ايران از شاهرگ‌ها و مويرگ‌هايي تشکيل شده است اگر به‌خوبي مديريت شود تمامي کسب‌وکارها رونق خواهند گرفت و مردم صدمه نخواهند ديد؛ اما در اين بين کافي‌ است برنامه‌ريزي لجستيک کشور تحت يک نظام قابل پايش حرکت کند تا ضمن جلوگيري از بروز نوسان همه‌چيز متناسب با ظرفيت‌ها ارتقا يابد.

گفتني است؛ وزير راه و شهرسازي، رئيس سازمان راهداري و حمل‌ونقل جاده‌اي را با اختيار کامل مسئول ساماندهي ناوگان حمل‌ونقل جاده‌اي کشور اعلام کرد و تأکيد وي بر حفظ اشتغال و نوسازي با رعايت عرضه و تقاضا بين شقوق حمل‌ونقل بود.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1397/08/13  تاریخ خبر
افزایش ۴۱ درصدی صادرات از مرزهای کرمانشاه
مديرکل گمرکات استان کرمانشاه گفت: صادرات کالا در هفت ماهه سال‌جاري نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حيث ارزش 41 درصد افزايش داشته است.
خليل حيدري امروز شنبه در کارگروه توسعه صادرات غيرنفتي استان کرمانشاه، ميزان صادرات غيرنفتي عبوري از استان را در هفت ماهه سال‌جاري يک ميليارد و 633 ميليون دلار کالا به وزن 3 ميليون و 361 هزار تن اعلام کرد.

وي افزود: اين ميزان صادرات نسبت به سال گذشته از لحاظ وزني 28 درصد و از حيث ارزش 41 درصد افزايش داشته است.

مديرکل گمرکات استان کرمانشاه ميزان واردات به استان کرمانشاه در اين مدت را 15 ميليون دلار عنوان کرد و بيان داشت: واردات به استان از لحاظ ارزش 39 درصد و از حيث وزني 45 درصد افزايش را نشان مي دهد.

وي در مورد آمار ترانزيت از استان کرمانشاه نيز اظهار داشت: 436 ميليون دلار کالا از استان ترانزيت شده است.

حيدري ميزان صادرات اظهاري از گمرکات استان کرمانشاه را 838 ميليون دلار اعلام کرد و گفت: اين آمار 38 درصد از لحاظ وزني و 52 درصد از حيث ارزش رشد داشته است.

مديرکل گمرکات استان کرمانشاه در مورد طرح توسعه مرز پرويزخان نير گفت: 70 ميليارد تومان اعتبار از طريق گمرک براي اين طرح تخصيص يافته است و اولين پروژه گمرکي است که اعتبار بالاي 5 ميليارد تومان دريافت مي کند، طي ماه هاي آينده اجرايي مي شود.

منبع: خبرگزاري مهر

 1397/08/12  تاریخ خبر
نشست سه‌جانبه ایران، هند و افغانستان گام اولیه اجرای موافقتنامه چابهار بود

  مديرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: بايد هرچه سريع‌تر به سمت اجرايي شدن "موافقتنامه چابهار" حرکت کرد.

عبدالرحيم کردي در خصوص آخرين وضعيت فرآيند اجرايي سازي دالان ترانزيتي چابهار، اظهار کرد: به تازگي با حضور معاونان وزراي سه کشور ايران، هند و افغانستان، اولين نشست شوراي هماهنگي و اجرايي سازي موافقتنامه سه جانبه ترانزيتي و تأسيس دالان حمل و نقل بين‌المللي موسوم به "موافقتنامه چابهار" برگزار شد که در راستاي برگزاري نشست‌ها و دوره هاي تخصصي است تا مکانيسم اجرايي اين توافقنامه بررسي و مدنظر قرار گيرد.

وي ادامه داد: اين نشست به عنوان يکي از گام‌هاي اوليه براي اجرايي شدن توافقنامه چابهار مدنظر قرار گرفت و بايد جهت پيشبرد امور مربوط به آن هرچه سريعتر حرکت کرد.

وي اظهار داشت: فرآيند اجرايي سازي دالان ترانزيتي چابهار در حالي اخيرا کليد خورد که  پيش از اين در آذر ماه سال گذشته، طي نشست سه جانبه وزير راه ايران، وزير کشتيراني هند و وزير تجارت و صنايع افغاستان در حاشيه مراسم افتتاح فاز نخست بندر شهيد بهشتي چابهار، "پروسه‌هاي قانوني و تجاري سازي مسير چابهار" مرور و  بر " توسعه يکپارچه زيرساخت هاي ارتباطي از جمله شبکه هاي جاده اي و راه آهن و توسعه بندر و دسترسي و ادغام بازارهاي منطقه اي" تاکيد شد.

به گزارش سازمان بنادر و دريانوردي، گفتني است موافقتنامه سه جانبه و ترانزيتي چابهار و امضاي آن در سوم خرداد ماه سال 1395 با حضور رؤساي جمهور ايران و افغانستان و نخست وزير هند در تهران و تصويب آن توسط مراجع ذيربط  هند و افغانستان مدنظر قرار گرفت که موافقتنامه چابهار در جمهوري اسلامي ايران نيز پس از طي مراحل قانوني لازم، به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد و سپس قانون مصوب از سوي رييس جمهور جهت اجرا به وزارت راه و شهرسازي و ساير مراجع ذيربط ابلاغ شد.

منبع: پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي

 1397/08/12  تاریخ خبر
توقیف سه محموله مواد مخدر قبل از ترانزیت به اروپا
ماموران گمرک سه محموله مواد مخدر از نوع ترياک را قبل از ترانزيت به اروپا توقيف کردند . 
ماموران گمرک طي سه عمليات موفق به کشف بيش از 51 کيلو گرم ترياک شدند .  تيم سگهاي مواد ياب گمرک جمهوري اسلامي ايران اخباري مبني بر جاسازي مواد مخدر در چندين محموله صادراتي دريافت و براي شناسائي و کشف اين محموله ها اعزام شدند. در محموله اول 9 کيلو و 500 گرم شيره ترياک به طرز بسيار ماهرانه اي لفاف پيچ شده و با پوشش ادويه و کاربن در داخل لوله و قوطي هاي پروفيل و کف يک دستگاه ديزي ساز صادراتي جاسازي شده بود که توسط ماموران گمرک کشف و ضبط شد .

در محموله دوم 32 کيلوگرم ترياک در داخل چهار دستگاه تنور نانوايي که در حال خروج از مرز بازرگان بود شناسايي و کشف گرديد. بدنبال اين کشفيات جاسازي 10 کيلوگرم ترياک به روش مشابه در داخل لوله و پروفيل يک دستگاه پخت نان شناسائي و توقيف گرديد. مقصد اين سه محموله کشورهاي اتريش، آلمان و انگلستان بوده است .کليه مواد مخدر کشف شده در اين سه عمليات همراه با مستندات و کالاها پس از تنظيم صورتجلسه در اختيار پليس مبارزه با مواد مخدر ناجا قرار گرفته است.
حسب اعلام مرکز مبارزه با جرائم سازمان يافته گمرک ايران ، موفقيت گمرک جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با قاچاق انواع مواد مخدر سنتي ، صنعتي و پيش ساز نتيجه هوشياري ماموران گمرک و احساس مسئوليت هموطناني است که به هر نحو در حوزه واردات ، صادرات و ترانزيت مشغول بوده و دغدغه سوء استفاده قاچاقچيان از جاسازي محموله هاي پستي ، مسافري و تجاري را داشته اند.

لازم به ذکر است که برخي از رانندگان محموله هاي تجاري صادراتي ، وارداتي و ترانزيتي با وجود اينکه از جاسازي انواع مواد مخدر در داخل محموله ها بي اطلاع بوده اند، در خارج از مرزها به اتهام جاسازي مواد مخدر شناسائي و به حبس هاي طولاني مدت محکوم شده اند . گمرک جمهوري اسلامي ايران از کليه اشخاص حقيقي و حقوقي که به هر نحو با حوزه صادرات، واردات و ترانزيت سر و کار دارند دعوت بعمل مي آورد که  در صورت مواجهه به موارد مشکوک مراتب را به مرکز مبارزه با جرائم سازمان يافته و يا مديران کل گمرکات اجرائي اطلاع دهند تا اقدامات قانوني بعدي صورت پذيرد.
بنابراين گزارش ؛ کشف و شناسايي انواع مواد مخدر با هوشياري و کنترل دقيق ماموران گمرک طي سالهاي اخير افزايش قابل توجهي يافته و گمرک جمهوري اسلامي ايران در سالهاي 2016 و 2017 موفق شد رتبه نخست مبارزه با قاچاق مواد مخدر و رتبه دوم را در مبارزه با انواع قاچاق در دنيا کسب کند.

منبع: گمرک نيوز